Ülkeye girişlerde PCR test raporu şartı kaldırıldı

2 yıl boyunca dünyayı, ülkemizi ve Kars’ı ölümcül etkisiyle tehdit eden korona virüs pandemisi yasaklarında sona gelindi.
Ülkeye girişlerde PCR test raporu şartı kaldırıldı

Tacettin DURMUŞ

 

Salgının etkisini kaybetmesinin ardından, başta sosyal mesafe, hijyen, maske, aşı zorunlulukları ve yurt dışı giriş ve çıkışlarında yaşanan sıkıntılar ortadan bir bir ortadan kalkıyor.

Sınır şehirleri olan Kars, Ardahan ve Iğdır’ı da olumuz etkileyen yurt dışı girişlerinde zorunlu tutulan PCR test raporu şartı da İçişleri Bakanlığınca yayınlanan genelge ile kaldırıldı.

İçişleri Bakanlığınca Kars ile birlikte  81 İl Valiliğine “Ülkeye Giriş Tedbirleri” konulu genelge gönderilerek uygulamanın kaldırıldığı bildirildi.

Kars Valiliğinde de gönderilen genelgede; Covid­-19 salgınının yayılım hızını kontrol altında tutmak amacıyla, yurt içinde olduğu gibi sınır kapılarında uygulanacak kurallar ve önlemlerin salgının seyrinde yaşanan küresel gelişmeler doğrultusunda belirlendiği ifade edildi.

Bu doğrultuda daha önce illere gönderilen genelge ile 03 Mart 2022 tarihinden itibaren tüm kara, hava, deniz ve demiryolu sınır kapılarında ülkeye girişte uygulanacak tedbirlerin belirlendiği ancak Sağlık Bakanlığının yazısı ve yeni gelişmeler doğrultusunda ülkeye girişte uygulanacak tedbirlerde bazı değişikliklere ihtiyaç duyulduğu belirtildi.

Bu kapsamda  korona virüs pandemisi ile ilişkili güncel durum değerlendirilerek; 01 Haziran’dan itibaren tüm sınır kapılarından ülkeye girişlerde, girişten azami 72 saat önce yapılmış negatif sonuçlu PCR test raporu veya girişten azami 48 saat içerisinde yapılmış negatif hızlı antijen testi zorunluluğu aranmayacak.

 

Yorumlar

Yorum yazabilmek için giriş yapın. Henüz kayıt olmadıysanız yeni hesap oluşturun.
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap!