Turizmcilerden çağrı: Turistik Doğu Ekspresi seferleri erken başlamalı

Karslı turizmciler biletleri aylar öncesinden tükenen Turistik Doğu Ekspresinin 12 Aralık’tan önce başlamasını istiyorlar. Geçen dönem 1411 yolcunun seyahat ettiği Turistik Doğu Ekspresi bu yıl bölge turizmi için büyük umut vaat ediyor.
Turizmcilerden çağrı: Turistik Doğu Ekspresi seferleri erken başlamalı

Volkan KARABAĞ

29 Mayıs 2019’da işletilmeye başlanan Turistik Doğu Ekspresi’nin 2022-2023 dönemi seyahat takvimi belirlendi. Karslı turizmciler Aralık ayında başlayacak ilk seferin kendilerini memnun etmediğini ifade ederek, seferin öne çekilmesi talebinde bulundu.

Doğu Ekspresinden ayrılarak 29 Mayıs 2019’da ilk seferini yapmaya başlayan, yerli ve yabancı turistlerin büyük ilgi gösterdiği Turistik Doğu Ekspresi, yeni dönemde ilk seferini Ankara’dan 12 Aralık 2022, Kars’tan ise 14 Aralık 2022 tarihinde gerçekleştirecek. Turistik Doğu Ekspresi Ankara’dan hareketle, Kayseri, Sivas, Erzincan, Erzurum’dan geçerek Kars’a yaklaşık 31 saatte varıyor ve 1300 kilometre yol kat ediyor. Turistik Doğu Ekspresi, 2021-2022 kış sezonunda Ankara-Kars ve Kars-Ankara hatlarında toplam 62 sefer yaptı. Geçen dönem Turistik Doğu Ekspresi ile 1411 yolcu seyahat etti.

Otel olarak tüm hazırlıklarını yaptıklarını ve Turistik Doğu Ekspresini beklediklerini ifade eden bir otelin idarecisi Senem Sun, “Turistik Doğu Ekspresimizin Aralık ayında geleceğinin bilgisini aldık, biz hazırlıklarımızı yaptık. Turizmciler olarak daha erken gelmesini, kente gelen yerli ve yabancı turistlerin sonbaharda da şehrimizi, UNESCO Dünya miras listesinde yer alan Ani Ören Yeri’ni, Çıldır Gölü’nü ve eşsiz doğasıyla Sarıkamış’ı gelen misafirlerimiz görmesini istiyoruz.” dedi.

Turistik Doğu Ekspresi seferlerinin biletlerinin aylar öncesinden tükendiğini söyleyen Kars Turizm Birliği Başkanı Halit Özer ise, “Bilindiği üzere Doğu Ekspresi ve Turistik Doğu Ekspresi Kars ve bölge turizminin önemli geçim kaynaklarından bir tanesi oldu. Tabi Turistik Doğu Ekspresi’nin bölgeye katmış olduğu turizm ekonomisinden sonra bölgeye ciddi yatırımlar geldi ve bu yatırımlar yeme-içme, konaklama, transfer ve konaklama anlamında yükseldi. Hal böyle olunca tabi Aralık ayına sarkması yatırımcıları biraz üzmekte ve kötü bir bekleyiş içine sokmakta. Bizlerin yereldeki Kars, Ardahan, Iğdır ve bölge turizminin özellikle istemiş olduğu turistik seferlerimizin 12 Aralık’tan önce tamamen kış sezonuna girerken Kasım ortası, sonrası başlaması bölge turizmini daha da rahatlatacaktır. Biliyorsunuz turistik ekspresi turizm seyahat acentalarına, TURSAB ve Bakanlığa bağlı acentalara aylar öncesinden satışlar ve tahsisler yapıldı. Birçok vagon Mart ayının sonuna kadar yüzde 70-80 oranında satışlar yapıldı, yoğun bir talep var bunu da görüyoruz. İnşallah Karsımız bu kış sezonunu yoğun ve güzel bir şekilde geçirecek. Fiyatlar geçen yıl tek kişi 1300 TL bandındaydı, bu yıl da yine kişi başı aynı fiyat üzerinden devam edeceği bilgilerini alıyoruz.” ifadesini kullandı.

Turistik Ekspresin geçmiş olduğu güzergahta sonbaharın görsel güzelliğinin insanlara sunulmasının çok önemli bir faaliyet olacağının altını çizen Kültür Turizm Bilim Uzmanı Mehmet Duman da, “Kadim şehir Kars sezon itibariyle artık kış turizmine yoğun bir şekilde hazırlanmaktadır. Tabi bu süreçle birlikte bizde turizmde destinasyon olarak Kars’a özellikle katkıda bulunan birçok konuyu dikkate alıyoruz. Bu konulardan en önemlilerinden biri de Turistik Doğu Ekspresi’dir. Aralık ayında faaliyete başlayacağı duyumlar almamızdan ötürü kısa sürede başlaması Kars turizmi açısından çok önemli bir çalışma olacaktır. Özellikle Turistik Ekspres ile ilgili konaklama tesislerine ne zaman başlayacak ve biz bu faaliyetten ne zaman yaralanacağız? gibi çok yoğun sorular geliyor. Ne kadar erken vakte alırsak Kars turizmini o kadar rahatlatır, özellikle bölgemizin güz ayında da görülmesi ve Turistik Ekspresin geçmiş olduğu güzergahta sonbaharın görsel güzelliğini insanlarımıza sunulması çok önemli bir faaliyet olacaktır.” diye konuştu.

turizmcilerden-cagri-turistik-dogu-ekspresi-seferleri-erken-baslamali-(11).jpgturizmcilerden-cagri-turistik-dogu-ekspresi-seferleri-erken-baslamali-(12).jpgturizmcilerden-cagri-turistik-dogu-ekspresi-seferleri-erken-baslamali-(10).jpgturizmcilerden-cagri-turistik-dogu-ekspresi-seferleri-erken-baslamali-(1).jpgturizmcilerden-cagri-turistik-dogu-ekspresi-seferleri-erken-baslamali-(2).jpgturizmcilerden-cagri-turistik-dogu-ekspresi-seferleri-erken-baslamali-(3).jpgturizmcilerden-cagri-turistik-dogu-ekspresi-seferleri-erken-baslamali-(4).jpgturizmcilerden-cagri-turistik-dogu-ekspresi-seferleri-erken-baslamali-(5).jpgturizmcilerden-cagri-turistik-dogu-ekspresi-seferleri-erken-baslamali-(6).jpgturizmcilerden-cagri-turistik-dogu-ekspresi-seferleri-erken-baslamali-(7).jpgturizmcilerden-cagri-turistik-dogu-ekspresi-seferleri-erken-baslamali-(8).jpgturizmcilerden-cagri-turistik-dogu-ekspresi-seferleri-erken-baslamali-(9).jpg

 

Yorumlar

Yorum yazabilmek için giriş yapın. Henüz kayıt olmadıysanız yeni hesap oluşturun.
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap!