TRT Sanatçısı Yüksel Ermutlu’yu kaybettik

1969 yılından kapanıncaya kadar, TRT Kars Radyosu’nda Şahin Kara Şahin yönetimindeki Serhat’tan Sesler Korosu'nda Kars türkülerini dünyaya tanıtan Yüksel Ermutlu (80) aramızdan ayrıldı.
TRT Sanatçısı Yüksel Ermutlu’yu kaybettik

Tacettin DURMUŞ

İki gün önce beyin felci nedeniyle Kars Harakani Devlet Hastanesine kaldırılan halk müziği sanatçısı Yüksel Ermutlu, akşam saatlerinde hayatını kaybetti.

Kars türkülerini ve Azerbaycan türkülerini TRT Kars Radyosunda, yöresel düğünlerde, çeşitli radyo ve televizyon programlarında seslendiren Ermutlu’nun vefatı Çalgavur köylülerini sevenlerini ve yakınlarını yasa boğdu.

Sesinin güzelliği ve yorumu ile dikkat çeken Ermutlu, halk müziğinin yanı sıra sanat müziği ile de ilgilendi. Ses tonu Zeki Müren’e de benzediği için Kars’ta çok sevildi. Öte yandan yöresel ve Azerbaycan türkülerinde iyi bir icracısı idi. Gözlerinin az görmesi ve görme yeteneğinin giderek azalması hayatının olağan akışında olumsuzluklara neden oluyordu. Yardımsever ve sevilen bir sanatçıydı. Kars'ta çok seviliyordu. Ani ölümü sevenlerini üzüntüye boğdu.

Öte yandan Yüksel Ermutlu, geçtiğimiz yıl hazin bir şekilde aramızdan ayrılan tiyatro sanatçısı İsrafil Parlak ile birlikte “Orhan Pamuk’a Söylemeyin Kars’ta Çektiğim Filmde Kar Romanı Da Var” adlı festival filminde de rol alarak Kars’ın tanıtımında katkıda bulunmuştu.

Merhum Yüksel Ermutlu, yarın öğlen saatlerinde Kars Merkez Çalgavur Köyünde öğlen saatlerinde toprağa verilecek.

Bizlerde Ölçek Gazetesi sahibi Salih Şahin ve Yazı İşleri Müdürü Tacettin Durmuş olarak Merhum Yüksel Ermutlu’ya Allah’ta rahmet, Kars halkına, Çalgavur Köylülerine, yakınlarına ve sevenlerine baş sağlığı diliyoruz.

NOT: Merhum Yüksel Ermutlu’nun cenaze töreni ve taziyeleri Koronavirüs tedbirleri kapsamında gerçekleştirilecek.

Taziye için: Refik Ermutlu 0533- 461 3635

 

Yorumlar

Yorum yazabilmek için giriş yapın. Henüz kayıt olmadıysanız yeni hesap oluşturun.
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap!