Kırsal Kalkınmada Uzman Eller Projesi Kars’ta da uygulandı

Tarım ve Orman Bakanlığınca Kırsal Kalkınma Destekleri kapsamında başlatılan ‘Kırsal Kalkınmada Uzman Eller Projeleri’ Kars’ta da hayata geçirildi.
Kırsal Kalkınmada Uzman Eller Projesi Kars’ta da uygulandı

Tacettin DURMUŞ 

 

Kars Tarım ve Orman İl Müdürlüğünce yürütülen proje kapsamında, 2022 yılı başvuru dönemimde il genelinde 3 adet büyükbaş besi, 4 adet büyükbaş süt, 4 adet küçükbaş besi ve 3 adet arıcılık olmak üzere toplamda 14 proje uygulandığı belirtilerek, bu projelere 1 milyon 400 bin TL hibe ödemesi gerçekleştirildiği açıklandı. 

Bilindiği gibi; Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Kırsal Kalkınmada Uzman Eller Tebliği (Tebliğ No: 2021/61) 24 Aralık 2021 tarihli ve 31699 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Proje kapsamında 2022-2024 yılları arasında; Her yıl 2000 proje desteklenecek ve yıllık 200 milyon TL hibe olarak verilecek. 3 yıl boyunca 600 milyon TL,  6000 alanında uzman çiftçiye can suyu olacak.

Kırsal alanda yaşayan/yaşamayı taahhüt eden; Meslek yüksekokulları dâhil üniversitelerin tarım, hayvancılık, ormancılık, gıda ve su ürünleri eğitimi veren bölümlerinden mezun kişilere;  tüm illerde kırsal alanda uygulayacağı;  tarım,  hayvancılık, ormancılık, gıda ve su ürünleri sektörlerinde, eğitimli işgücü ile tarımsal üretimin miktarını, kalitesini ve verimliliğini arttırmak, kırsal alandaki tarımsal üretim yapan işletmelere örnek ve önderlik oluşturacak sürdürülebilir yatırımlara 100.000 TL.'ye kadar hibe desteği veriliyor.

14 Ocak - 28 Şubat 2022 tarihleri arasında başvurulun projeler değerlendirilirken kadın ve genç başvuru sahiplerine pozitif ayrımcılık yapılarak puan avantajı sağlandı. Eğitim durumu yüksek olan, kırsal alanda yaşamayı taahhüt eden, projelerine kendi öz sermayelerini katan ve mesleği ile aynı alanda proje uygulayan başvuru sahiplerine daha fazla puan verilerek öncelik tanındı.
Yapılacak değerlendirme sonucunda uygun bulunan projelere 100 bin liraya kadar hibe desteği sağlandı. 

Yorumlar

Yorum yazabilmek için giriş yapın. Henüz kayıt olmadıysanız yeni hesap oluşturun.
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap!