Kars, ayçiçeği tarlaları ile renklenecek

Kars Valisi Türker Öksüz, kurulduğundan beri ilk kez bir valinin ayak bastığı Çaybaşı köyünde, ayçiçeği tohumumu toprakla buluşturdu.
Kars, ayçiçeği tarlaları ile renklenecek

Tacettin DURMUŞ

 

Kars Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Kars Valiliği ve İl Özel İdaresi Genel Sekreterliğinin katkıları ile yürütülen ‘Bitkisel Üretim Projeleri’ kapsamında köyleri ayçiçeği tarlaları ile renklendiriyor.

“Ayçiçeği Tarlaları ile Kars Renkleniyor Projesi” ilk olarak Kars’ın Selim ilçesine bağlı Çaybaşı köyünde de Ertan Ercan ve Özgür Ercan isimli üreticilere ait tarlalarda yağlı ayçiçeği tohumları tarlalara serpildi.

Kars Valisi Türker Öksüz, Tarım ve Orman İl Müdürü İbrahim Altıntaş ile birlikte arkasında pnömatik hassas ekim makinesinin olduğu traktöre binerek ilk kez bir valinin gittiği Çaybaşı köyünde ayçiçeği tohumlarını toprakla buluşturdu. Kurulduğu günden beri ilk kez bir valinin köylerine geldiğini söyleyen çiftçiler, projenin köylerinde de hayata geçirilmesinden dolayı Vali Türker Öksüz’e teşekkür ettiler. Vali Öksüz'e Susuz Kaymakamı Mustafa Uğur Özerden ve Selim İlçe Tarım ve Orman İl Müdürü Ercan Ödül de eşlik etti.

Ayçiçek tohumlarını toprakla buluşturması ve ardından da buğday tarlalarında incelemelerde bulunan Vali Öksüz gazetecilere yaptığı açıklamada, 105 paket erkenci kuru tarıma da elverişli olan yağlık ayçiçeği tohumunu toprakla buluşturduklarını söyledi. 

Toplamda 52 üretici marifetiyle Bin 260 dekar Selim ilçesinde, 600 dekar Arpaçay ve 200 dekar da Merkez ilçemizde olmak üzere 2 bin 060 dekar alanda ekimlerin tamamlanmakta olduğunu da belirten Kars Valisi Türker Öksüz yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

ÜLKEMİZİN KALKINMASI İÇİN MUTLAKA ÜRETMEMİZ LAZIM

“Ekimler, Tarım ve Orman İl Müdürlüğümüzün 2021 yılında uygulamış olduğu proje kapsamında alınan pnömatik hassas ekim makineleri ile yapılıyor. Selim ilçemizde tarımsal yönden bazı faaliyetlerimiz var onları hem yerinde görmeye hem de ekimi gerçekleştirmeye geldik. Proje kapsamında ekilen ayçiçeği alanlarından sulu şartlarda 450 kg/da kuru şartlarda ise 250 kg/da verim hedeflenmektedir.  Selim İlçemiz Çaybaşı Köyünde ayçiçeği ekimi gerçekleştirilen 17,5 dekar alana sahip tarla Ertan Ercan isimli üreticimize aittir. Yine aynı köyde ayçiçeği ekim işlemi yapılacak olan 6,5 dekar alana sahip tarla ise Özgür Ercan isimli üreticimize aittir.

Ülkemizin kalkınması için mutlaka üretmemiz lazım. Sanayi üretimimizin yanında tarımsal üretimin hayvancılığın da ilimiz açısından çok büyük önemi var. Kars olarak, ekonomisi bir yandan turizme bir yandan da tarım ve hayvancılığa dayalı bir şehiriz. Ekonomimizin can damarı tarım ve hayvancılık olunca bu alanda yatırım yapmak istiyoruz ve üretimimizi artırmaya gayret ediyoruz. İlimiz genelinde Selim ilçesi de olmak üzere bu yıl ay çiçeği üretimi ve bir taraftan da buğday üretimini arttırmaya yönelik bazı projeler uygulamaya çalışıyoruz. Öncelikle “Ay Çiçeği Tarlalarıyla Kars Renkleniyor” Projesiyle çiftçilerimize ay çiçeği üretimi yaptırarak ilimizde ay çiçeği üretimini sağlamaya çalışıyoruz.

Bizim 52 üreticimizce toplam bin 250 dekarda ay çiçeği üretimini gerçekleştiriyoruz. Bunlar hem Selim ilçemizde hem merkezde hem de Arpaçay ilçemizde gerçekleştiriyoruz.  Burasının bir ay çiçeği merkezi olmasını da hedefliyoruz. Bir diğer yandan da buğday üretimimizi de arttırmaya çalışıyoruz. Hem Tarım Ve Orman Bakanlığımızın desteği hem İl Özel İdaremizin katkısıyla ay çiçeği üretimimizi desteklerken bir yandan da çiftçilerimizin de katkısını sağlayarak kendi yerel imkânlarımızı ve kaynaklarımızı da tahsis ederek buğday üretimini de gerçekleştiriyoruz. Bin 200 ton ekim yapacağız. Bu dönemde yaklaşık 9 bin 400 ton buğday üretimine ulaşmayı hedefliyoruz.  Bütün bu çabamız tarımsal üretimi arttırmak burada katma değeri yükseltmek, ilimiz ve ülkemizin ekonomisine katkı sağlamaktır.  Çiftçimiz üretimiyle ülkemizin kalkınmasına can veriyor. Çiftçilerimizi destekliyoruz ve desteklemeye devam edeceğiz. İnşallah bu projelerle birlikte hem buğday üretimde hem de ay çiçeği üretiminde önemli bir noktaya gelmeyi hedefliyoruz.

Burada en büyük emek çiftçimizin alın teriyle gece gündüz denemeden her türlü mevsim şartlarında çalışıyorlar ve bizlerde burada onlara destek sunuyoruz. İl ve ilçe tarım müdürlüklerinin takibi hem de çiftçimizin gayretiyle bizlerin takibiyle inşallah başarılı olacağız. Ülkemizin kalkınması için üretimimizi artıracağız.  Hem ay çiçeği hem de buğday ekimlerimizin ilimize hayırlı olmasını dilerim.  İnşallah bu yıl ilimizin yoğun yağışlarla birlikte çok verimli olmasını bekliyoruz.  Tarımsal üretimde inşallah hiçbir sıkıntı çekmeyeceğiz. Ayrıca tarımsal üretimde pandemi döneminde çok ciddi sıkıntılar çektik. Hem yağışlarda yeterli değildi. Pandemi dönemi de bize şunu gösterdi; bu topraklar çok değerli ve bizim geleceğizin garantisi, ülkemizin istikbalinin de garantisi olan bu topraklara gözümüz gibi bakmamız lazım. Dünya da gıda üretiminde sıkıntılar var. Mutlaka üretmemiz lazım. Emeği geçen her kese teşekkür ediyorum umarım verimli sonuçlar alırız.”

Yorumlar

Yorum yazabilmek için giriş yapın. Henüz kayıt olmadıysanız yeni hesap oluşturun.
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap!