Anli, “Kars’ta hayvan sahipleri zor günler yaşıyor”

HDP Kars İl Başkanı Cengiz Anli, şap hastalığı nedeniyle yetiştiricilerin ve hayvan sahiplerinin zor günler yaşadığını söyledi.
Anli, “Kars’ta hayvan sahipleri zor günler yaşıyor”

Tacettin DURMUŞ

Anli yaptığı açıklamada, “9 Mart tarihi itibariyle Türkiye genelinde süresiz bir şekilde tüm hayvan pazarları şap hastalığından  (SAT-2) dolayı kapatılmıştır. Bu hükümetin tarım ve hayvancılık politikasının iflas ettiği anlamına gelmektedir. AKP hükümetinin tarıma ve hayvancılığa olan ilgisizliği, duyarsızlığı ve beceriksizliği açıkça ortaya çıkmaktadır. Türkiye, tarihinde ilk defa böyle bir uygulama ile karşı karşıya kalmıştır. Hayvan üreticisi bu zor kış şartlarında evlerine hapsedilerek adeta cezalandırılmıştır. Ülkedeki üretici ile çiftçiye, bırakın teşvik vermeyi neredeyse tarımı ve hayvancılığı bitirmek, adeta yasaklamak noktasına getirmiştir. Ülkenin ve bölgemizin tarım ve hayvancılığa elverişli olmasına rağmen genelde üreticiyi özelde ise Kars hayvan üreticisine uygulanan bu yasakçı anlayışla bir kez daha mağdur etmiştir.
Peki, bu yasakçı uygulamayla ne yapılmak isteniyor? 
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı’nın bu konuda hayvan üreticisine yönelik almış olduğu maddi bir tedbir ya da teşvik var mı?
Bu yasaklar bölgemizde ne zaman kaldırılacaktır?
Mevsimin ilkbahar olması nedeniyle çift sürme ve ekin ekme sürecinde insanlarımızın bu mağduriyetlerini nasıl gidermeyi planlıyorlar?
Üreticinin tohum, mazot, gübre ve diğer ihtiyaçlarını nasıl karşılayacaklar?
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı’na ve hükümete burada bir kez daha çağrıda bulunuyoruz. Türkiye hem hayvan yetiştiriciliği hem de tarım üreticiliği noktasında dışarıya bağlanarak, iflas eden bu kirli siyasetten bir an önce kurtulmalıdır.
Türkiye coğrafi anlamda gerekli bütün yer üstün zenginliğine sahip olmasına rağmen, 21. Yüzyılda dışarıya bağlı (İthal) pozisyonundan derhal kurtulmalıdır.
Bu vesile ile derhal çiftçilerimizin mağduriyetleri daha fazla derinleşmede bu süresiz uygulamadan vazgeçip gerekli tedavi yönetimin uygulanıp en kısa süre tekrar baştan pazarların açılmasıyla beraber yeniden gerekli işlemlerin yapılması gerekir” dedi.

Yorumlar

Yorum yazabilmek için giriş yapın. Henüz kayıt olmadıysanız yeni hesap oluşturun.
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap!