Akyaka Duraklı Köyü His Göleti tamamlandı

DSİ Genel Müdürü Prof. Dr. Lütfi Akca, Kars’ın Akyaka ilçesine bağlı Duraklı Köyü HİS Gölet’inde çalışmaların tamamlandığını açıkladı.
Akyaka Duraklı Köyü His Göleti tamamlandı

Adnan KARAHAN 

 

Göletin milli ekonomiye 1,5 Milyon TL katkı sağlayacağını bildiren Akça, ‘Kars- Akyaka Duraklı Köyü HİS Gölet’i inşaatında yüzde 100 fiziki gerçekleşme sağlanmıştır. Tesis bölgede hayvancılığına katkı sağlayacaktır. Projenin tamamlanması neticesinde 10 bin adet hayvanın içmesuyu ihtiyacı karşılanacak ve 2022 birim fiyatları ile ülke ekonomisine yıllık 1,5 Milyon TL katkı sağlanması hedeflenmektedir. Kars–Akyaka Duraklı Köyü HİS Gölet’i Temelden yüksekliği 5,83 metre olan kil çekirdekli homojen dolgu tipinde ve 4627 metreküp rezervuar hacmine sahiptir.

DSİ Kars iline yaptığı yatırımlarla illerimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Kars ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

HİS Göletleriyle Hayvancılık Potansiyelini Artırıyoruz

HİS göletlerinin çok önemli bir işlevi yerine getirdiğini söyleyen DSİ Genel Müdürü Prof. Dr. Lütfi AKCA, ‘Bölgemiz hayvancılık bakımından ciddi bir potansiyel taşıyor ve bu potansiyelin harekete geçirilmesi lazım. Bu kapsamda hayvancılıkla geçinen vatandaşlarımızın hayvan otlattığı bölgelerde hayvancılığın gelişimi ve hayvan içme suyu ihtiyacının temini amacıyla yapılan gölet projelerini hayata geçirdik. Vatandaşlarımızın bu sıkıntılarını gidermek üzere belirlenen yerlerde projelerimizi tamamladık ve tamamlamaya devam ediyoruz. ’dedi

 

Yorumlar

Yorum yazabilmek için giriş yapın. Henüz kayıt olmadıysanız yeni hesap oluşturun.
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap!