Haber Detayları

Vali Türker Öksüz: “Evlerinize sakl


Tarih: 03/12/2019 - Yazar: admin


Kars Valisi Türker Öksüz, 3 Aralık Engelliler Günü nedeniyle düzenlenen programda engellilere yönelik bir konuşma yaparak “Evlerinize saklanıp kalmayın.” dedi.


Herkesin birer engelli adayı olduğu bilincini taşıyan insanların daima engellilerin yanında olacağını ifade eden Vali Öksüz, “Engelli olmanın asla utanılacak bir durum olmadığını bilmelisiniz. Bir gün gelip kendisinin de bir engelli olup olmayacağını bilemeyen insanların bakışlarına ve davranışlarına kesinlikle aldırmayın. Hepimizin birer engelli adayı olduğu bilincini taşıyan insanlar, daima sizlerin yanında olacaktır. Evlerinize saklanıp kalmayın. Mutlaka bir uğraşınız olsun. Örneğin; yeteneğinize göre spor, müzik, resim, edebiyat gibi uğraşılarınız olsun. Nitekim hepimiz biliyoruz ve şahit oluyoruz ki hayatın tüm alanlarında sporda, sanatta, edebiyatta, eğitimde, sivil toplumda, iş dünyasında tüm zorluklara rağmen yılmadan çalışan, gayret gösteren, sergilediği mücadele ile takdire şayan büyük başarılara imza atan kıymetli kardeşlerimiz var. Şunu biliniz ki sizlerin evlerinizden çıkması ve hayatın bir ucundan tutunması, ülkemiz için en büyük kazançlardan biri olacaktır.” diye konuştu.

Bir ülkenin huzurunu onu oluşturan tüm bireylerin mutluluğuyla, huzuruyla sağlanabildiğini kaydeden Vali Öksüz, “Engellilik, sadece engellilerin ve ailelerinin maruz kaldığı bir sağlık sorunu olmaktan ziyade sosyal boyutlarıyla da her birimizi yakından ilgilendiren, olumsuz etkilerini asgariye indirmek için herkesin katkı ve ortak çabasına ihtiyaç duyan toplumsal bir konudur. Toplumların huzuru ve mutluluğu, tüm bireylerin doğuştan sahip oldukları haklarını kullanabilmeleri, hiçbir ayrım gözetilmeksizin sunulan imkânlardan yararlanabilmeleri ve geleceğe güvenle bakabilmeleriyle mümkündür. Bir ülkenin huzuru, onu oluşturan tüm bireylerin mutluluğuyla, huzuruyla sağlanabilir. Engellilerimizin toplumsal hayatta varlık göstermeleri ve kendilerine yer bulmaları, şüphesiz tüm toplumu zenginleştirecek, güçlendirecektir. Devletlerin gelişmişlik düzeyi insana verdikleri değerle ölçülmektedir. Bu doğrultuda engelli vatandaşlarımızın iyi bir eğitim almaları, istihdam imkânlarına ulaşmaları, hayat olanaklarının kolaylaştırılması, tedavileri, rehabilitasyon süreçleri, barınma ihtiyaçları gibi çok doğal, medeni, insani ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlamak sosyal devletlerin en önemli görevleridir. ” şeklinde konuştu.


Etiketler: Güncel

Hava Durumu
KARS Hava Durumu
Güncel Haberler

Kars’ta eksi 25 de...

Hava sıcakl...

Kars ve Güney Kafka...

Cenubi Garbi...

Kars’ta, ‘nöbet...

Kars’ta, ...

Kars Belediyesinden ...

Kars Belediy...

Cübbeli Ahmet Çıl...

Kamuoyunda Cübbeli Ahmet olarak bilinen Ahmet Mahmut ...