Haber Detayları

Müdür Acay, engellilere yönelik yap


Tarih: 03/12/2019 - Yazar: admin


Kars Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Aydın Acay, 3 Aralık Engelliler Günü nedeniyle kurumun engellilere yönelik yapılan çalışmaları anlattı.


Ülkemizde engellilerin temel hak ve özgürlüklerden faydalanması ve doğuştan sahip oldukları onura saygıyı güçlendirmek amacı ile 7 Temmuz 2005 yılında çok geniş kapsamlı engelliler hakkında kanun çıkartıldığını hatırlatan Acay, “Çıkartılan bu kanun ile engelliler için bakım, rehabilitasyon, istihdam, eğitim ve erişilebilirlik gibi hususlar güvence altına alınmış ve bu görevler bir çok kuruma verilmiştir. Ayrıca birleşmiş milletler engelli hakları sözleşmesi 2007 yılında ülkemizin de içinde bulunduğu taraf devletler tarafından imzalanmıştır.” dedi.

“Bakanlık olarak bizler daha çok engellilerin koruma, bakım ve rehabilitasyon yönü ile hizmet vermekteyiz.” diyen Acay, “Önceliğimiz ise engelli kardeşlerimizi yaşadığı çevreden kopartmadan hayatlarını devam etmeleridir. Ancak bu mümkün değil ise kurum bakımı altına almaktayız.” ifadesini kullandı.

Acay konuşmasını şöyle sürdürdü: “Kurum bakımında ise engelli çeşidine göre ihtisas kuruluşlarımız açılmıştır.

Bir çok ilimizde yaş ve cinsiyetleri de göz önüne alınarak; bedensel, ruhsal, zihinsel gibi alanlarda ayrı ayrı bakım ve rehabilitasyon merkezleri açılmış yetmediği yerlerde ise açılışı, denetimi ve kapanışı bakanlığımız uhdesinde olması şartı ile özel bakım ve rehabilitasyon merkezleri açılmıştır.

İlimizde ise bayan zihinsel engelliler için bakım ve rehabilitasyon merkezi mevcut olup bu kuruluşumuzda 44 bireyimiz bakım ve rahabilite hizmeti almaktadırlar tabi bu bireylerimizin rehabiletesinde Kafkas Üniversitesinden, Milli Eğitimden, Sağlık İl Müdürlüğünden, Gençlik Hizmetleri İl Müdürlüğünden ve İl Müftülüğümüzden destek almaktayız.


Etiketler: Güncel

Hava Durumu
KARS Hava Durumu
Güncel Haberler

Kars’ta eksi 25 de...

Hava sıcakl...

Kars ve Güney Kafka...

Cenubi Garbi...

Kars’ta, ‘nöbet...

Kars’ta, ...

Kars Belediyesinden ...

Kars Belediy...

Cübbeli Ahmet Çıl...

Kamuoyunda Cübbeli Ahmet olarak bilinen Ahmet Mahmut ...