Nizami Gencevi’nin dünya edebiyatındaki yeri ve önemi

Azerbaycan Diller Üniversitesinin Uluslararsı İlişkiler ve Regionşinaslık fakültesi, Türkiye Araştırmaları Merkezi ve Azerbaycanşinaslık ETL, Microsoft Teams platformunda “Dahi Nizami - 880” konulu toplantı düzenledi.
Nizami Gencevi’nin dünya edebiyatındaki yeri ve önemi

Tacettin DURMUŞ /  KARS

Toplantının moderatörü Regionşinaslık Bölüm Başkanı Doç. Dr. Sevdagül Aliyeva açılış konuşması yaparak Azerbaycan’ın tanınmış şairi ve mütefekkiri Nizami Gencevi’nin dünya edebiyatındaki yerine ve önemine değindi:

Aliyeva “Bu yıl büyük şair ve düşünürün 880. Yıldönümüdür. Bu nedenle, insanı her zaman ahlaki mükemmelliğe çağıran ve yüksek manevi nitelikleri aşılayan zengin edebi mirası ve  yaratıcılığının istisnai önemi dikkate alınarak 2021 Nizami Yılı ilan edilmiştir.” Dedi.

Toplantının diğer moderatörü  Azerbaycan Diller Üniversiteti, Türkiye Araştırmaları Merkezi’nin müdürü Dr. Aynur Beşkonak da konuşmasında; Nizami Gencevi edebi irsinin geniş Türk coğrafiyası ile sınırlı kalmadığını, Nizami’nin eşsiz eserleri ve felsefesinin dünya edebiyatında da her zaman dikkat merkezinde olduğunu söyledi.

Aynur Beşkonak konuşmasında aynı zamanda Nizami Gencevi’nin bir Türk şairi olduğuna vurgu yaparak: “Nizami, kimi kaynaklarda Fars şairi olarak kabul edilegelmiş olsa da o, bir Türk şairi olduğuna, Genceli olduğuna ve Gence’ye olan sevgisine eserlerinde sıkça değinmiştir. Hem kendi eserlerindeki çeşitli ifadelerinden hem birçok tezkire yazarının kayıtlarından hareketle Nizami’nin Genceli bir Azerbaycan Türkü olduğu açıkça anlaşılmaktadır.” Şeklinde ifadelerini kullandı.

Toplantıya katılan konuklar arasında ilk konuşmayı yapan Türkiye Cumhuriyeti, Giresun Üniversitesi, Fen Edebiyat fakültesi dekanı ve Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı  Prof. Dr. Beyhan Kesik oldu.

Kesik, “Büyük Türk Şairi Nizami Gencevi ve Eserleri” başlıklı konuşmasında Nizami’nin “Hamse”sinden Türkiye türkçesine çevrilen mesneviler hakkında, Nizami yaratıcılığının Türkiyeli araştırmacılar tarafından araştırıldığı ve üzerine tez çalışmaları yapıldığı konusunda bilgiler verdi. Prof. Dr. Beyhan Kesik, özellikle Nizami’nin bir Türk şairi olduğu görüşü üzerinde durarak bunun inkar edilemez bir gerçek olduğunu söyledi.

Azerbaycan Diller Üniversitetinin Felsefe ve Sosyal Bilimler bölümünden Günel Qarayeva da konuşmasında “Nizami Gencevinin İskendername eserinde adaletli toplum modeli” başlıklı konuşmasında Nizami Gencevi’nin İskenderi tarihteki İskender’den farklı olarak kendi hayalindeki adaletli hükümdar gibi tasvir ettiğini söyledi.

Bakü Devlet Üniversitesinin Profesörü Senan İbrahimov, “Nizami Gencevi’nin Azerbaycan dilinde yazdığı şiirler” başlıklı konuşmayla toplantıya katılarak Nizami’nin Azerbaycan türkçesiyle yazılmış şiirlerinden parçalar okudu ve bu şiirlerin dil özelliklerine dikkat çekti.

AUBA’nın Mehemmed Fuzuli adına El yazmaları Enstitüsünden toplantıya katılan Doç. Dr. Azizağa Necefzade “Nizami Gencevi’nin Fitne obrazının prototipi” başlıklı konuşmasında Nizami Gencev’nini, Fitne karakteriyle gururlu, güçlü ve mağrur bir Türk kadını imajı yarattığını söyledi.

Toplantı sırasında Regionşinaslık Bölümü öğretmenlerinden Aygün Soltanzade, “Nizami” filmi, “Yedi Güzel” balesi ve çeşitli slaytlardan fragmanlar sundu.

Yorumlar

Yorum yazabilmek için giriş yapın. Henüz kayıt olmadıysanız yeni hesap oluşturun.
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap!