ÖĞRETMEN VE MİLLİ GÜREŞÇİ POLAT AYDIN

20.05.2013
Songül DÜNDAR

ÖĞRETMEN VE MİLLİ GÜREŞÇİ POLAT AYDIN
Öğretmen
Pehlivan
Milli Güreşçi
Polat Aydın,
1952 yılında Artvin’in Şavşat ilçesi Pınarlı(eski adı Suloban) köyünde doğdu. İlkokulu köyünde ortaokulu şimdiki adıyla Kazım Karabekir Anadolu Öğretmen Lisesi olan, Kazım Karabekir Öğretmen Okulunda(Cılavuz) okudu. Köy çocuklarını abideleştiren bir bilim yuvası olan Cılavuz’dan 1970 yılında mezun olarak öğretmenlik mesleğine başladı. Cılavuz mezunu olan bir öğretmen göreve başladığında; yeteneği doğrultusunda aynı zamanda bir sağlıkçı, bir müzikçi, bir sporcu, bir terzidir. Hele herhangi bir alanda yeteneği varsa o dalda en iyi şekilde yetiştirildi. Cılavuz; Bilim adamı olan, yazar, şair, ozan olan… Öğretmen, doktor, mühendis olan… Hukukçu, ekonomist, işadamı olan… Pehlivan olan… Mezunlarıyla ünlü bir okuldu. Bu mezunlardan öğretmen olarak göreve başlayan Polat Aydın’ın güreşe ilgisi lise yıllarında başladı. Polat Aydın’ın spora, güreşe olan tutkusu nedeniyle 1976 yılında öğretmenlik mesleğinden ayrıldı. Haydarpaşa Demirspor Kulübü’nde spora başladı. Öğretmen okulunda da severek çalıştığı “Güreş” dalında kendini iyice geliştirdi. Bu kulüpte sporcu ve idareci olarak 1996 Eylül ayına kadar çalıştı. Çok sayıda derece ve ödüller aldı. Öğrencilik ve öğretmen olarak çalıştığı yıllarda güreş dalında birincilik, ikincilik ve üçüncülük dereceleri bulunmaktadır.
Polat Aydın’ın “Güreş”te ki Dereceleri:
1-31 Ağustos 1968 Gençler Türkiye Karakucak Şampiyonasında Ağır Sıklette; Birincilik Ödülü: Üç altın (Hasankale-ERZURUM)
2- 4-6 Temmuz 1969 Gençler Türkiye Serbest Güreş Şampiyonasında Ağır Sıklette; Üçüncülük Ödülü: Madalya (ANKARA)
3- 20-22 Temmuz 1970 Gençler Türkiye Serbest Güreş Şampiyonasında Ağır Sıklette; İkincilik Ödülü: Madalya(BURSA)
4- 17-19 Mart 1972 Gençler Türkiye Serbest Güreş Şampiyonasında Ağır Sıklette;
Üçüncülük Ödülü: Madalya(ADANA)
5-25-27 Mayıs 1973 Cumhuriyetin 50. yılı nedeni ile Türkiye Karakucak Şampiyonasında Ağır Sıklette Birincilik Ödülü: Gümüş Kupa (KAHRAMANMARAŞ)
6-20-22- Temmuz 1973 Üçüncü Uluslararası Yaşar Doğu Serbest Güreş Şampiyonasında 100kg’da Üçüncülük Ödülü: Madalya( İnönü Stadı İSTANBUL)
7-28-30 Eylül 1973 Balkan Gençler Serbest Güreş Şampiyonası Ağır Sıklette Üçüncülük Ödülü: Madalya (Timişoara- ROMANİA)
8-19-21 Kasım 1976 Altıncı Uluslararası Yayyar Yalaz Grekoromen Güreş Şampiyonasında 100kg.’da Üçüncülük Ödülü: Madalya (İZMİR)
9-3-4 Eylül 1977 Müesseseler Arası Türkiye Grekoromen Güreş Şampiyonasında 100kg.’da İkincilik Ödülü: Madalya(ANKARA)
10-29-30 Ekim 1977 Uluslararası Grekoromen Güreş Cumhuriyet Turnuvası 100 kg.’da Üçüncülük Ödülü: Madalya(İSTANBUL)
11-17-18 Aralık 1977 Yedinci Uluslararası Tayyar Yalaz Grekoromen Güreş Şampiyonasında 100kg.’da Üçüncülük Ödülü: Madalya (İSTANBUL)
12-1979 Akdeniz Oyunları Grekoromen Güreş Şampiyonasında 90kg.’da Üçüncülük Ödülü: Madalya( Split YUGOSLAVYA)
13- 8-10 Şubat 1980 Türkiye Grekoromen Güreş Şampiyonasında 90kg Birincilik Ödülü: Madalya (ANKARA)
14- 23-24- Kasım 1980 Uluslararası Şampiyonlar Turnuvası Grekoromen Güreş
Şampiyonasında 100kg.’da İkincilik Ödülü: Madalya (ANKARA)
15- 1982 Uluslararası Şampiyonlar Turnuvası Grekoromen Güreş Şampiyonasında 100 Kg’da İkincilik Ödülü: Madalya(SAMSUN)

16- 1983 Uluslararası Şampiyonlar Turnuvası Grekoromen Güreş Şampiyona-
sında 100kg.’da Birincilik Ödülü: Madalya ANKARA
17 - 1981-1982-1983 Yıllarında 100kg’da Türkiye Grekoromen Güreş Şampiyonasında İkincilik Ödülü: Madalya
Güreşte bu kadar çok ödüle sahip olan Polat Aydın, bir anısını şöyle anlatmaktadır. “Öğretmenliğimin üçüncü yılında, Giresun Merkez Konacık(Duroğlu)'nda vazifeliyim. Güreş sporu ile de yarışmacı olarak yakinen ilgileniyordum. Aynı yıl “Millilik” gibi bir şerefe nail oldum. Balkan şampiyonası için Romanya’dayız. İlk defa yurt dışına çıkışımız bile ayrı bir önem taşırken: Daha ilginç olaylar yaşadık. Serbest ve Grekoromen müsabakaları bitti. Kendim balkan üçüncüsü olmuştum. Bir kısım takım arkadaşlarımız üçüncü, ikinci olma şerefine ulaşmıştı. Daha güzeli her iki stilde de 90 kg da güreşen arkadaşlarımız birinci olmuştu. İstiklal marşımızı çaldıracaklar ve biz de duygulu anlar yaşayacaktık. Bir baktım ki kafilemizi bir telaş sardı. Herkes birbirine bir şeyler anlatıyordu. Nihayet olaya ben de vakıf oldum. Şampiyonlarımız kürsüye çıkarken çalacağımız kaset bozuktu. İşte o an heyecanım bin kat arttı. Karar verdim ve yetkililere söyledim. Ben bir öğretmenim. İstiklal marşını arkadaşlarıma söyletebilirim dedim. Yönetim kabul etti. Ben genç öğretmen iki arkadaşımızın kürsüye çıkışı ve nazlı bayrağımızın göndere çekilişi sırasında marşımızı söylettim. Yönetim, arkadaşlarım ve ben mutluyduk. Gerçekten kafile tebrik ediyordu. Sanki şampiyon bendim. Tabibi ki bende seviniyordum. Bu memleketin eğitimci ve sporcu evladı olmaktan gurur duydum. Ama: Basından en ufak bir çıt çıkmadı. Yaşanan bu olay Romanya da birde benim anılarımda kaldı.”
Polat Aydın Gebze’de ikamet etmektedir. Zamanının büyük bir bölümünü adını dilinden düşürmediği torunu Yağmur ile geçirmektedir. Ben de bir Cılavuzlu olarak Polat Aydın ağabeyime sağlıklı nice yıllar diliyorum.
www.songuldundar.com
dundar_songul@hotmail.com


Etiketler:
Polat Aydın Cilavuzlu Eğitim Ordusunun Milli Sporcusu 5/20/2021 1:00:00 PM
Songül kardeşim kaleminin gücünü kullanarak yazdıklarında küçük bir eksik yok. Hatta yazar edasıyla daha bir biçimleşerek anlatılmış. Ben bçyle bir kardeşe sahip olduğum için gururluyum. Seni seviyor ve başarılarının katlanarak devamını diliyorum.
Songül Dündar Cılavuz'un Değerlerinden 5/20/2022 1:00:00 PM
Eğitimci,Pehlivan Polat Aydın'ın tanıtım yazısını tam olarak anlattığımın onayını almaktan mutluluk duymaktayım.Polat ağabeyimin 'Milli Güreşçi'olduğunu sonradan öğrendiğim için gururla dostlarımla,okurlarımla paylaşmak istedim.İyi ki varsınız.İyi ki Cılavuz'un,aynı okulun eğitiminden geçtik.
Kenan Öztürk Cilavuzlu Değerler 5/20/2022 1:00:00 PM
Merhaba Songül Abla,Sanırım Cilavuz mezunlarının 20 Nisan buluşmasını Polat Ağabey organize etti. Resimlerinizi Facede gördüm.Buluşma anlarında yaşananları Mustafa Ağabeyimden dinledim.Dostlukların tazelenmesi adına güzel bir etkinlik gerçekleştirmişsiniz.Haddimi aşmış olmayayım ama size bir şey arzetmek istiyorum.Köy Enstitülü yıllardan başlamak üzere okulumzdan mezun olmuş başta siz Değerli ablamız ve Sevdekar Ağabeyimiz gibi bİlimde,sanatta,Müzik,spor ve Edebiyat vb alanlarda farkındalık yaratanlara ait bir çalışma yapaz mı sınız? Gelecek kuşaklara aktarma adına kalıcı ve ulaşılabilir bir bilgi olur.Saygılarımla.Kenan ÖZTÜRK
Kenan Öztürk Cilavuzlu Değerler- 2 5/20/2022 1:00:00 PM
Polat Ağabeyimizi tanıtım yazınızla böyle bir düşünce içine girdim.Hatta Daha kapsamlı ve biz Öğretmen Lisesi ,Anadolu öğretmen lisesi mezunlarını da işin içine katarak bir gün belirleyip bu etkinlik Susuz'da gerçekleştirilebilir.Saygılarımla Kenan ÖZTÜRK
Songül Dündar CILAVUZLU Değerler- 5/20/2023 1:00:00 PM
Sevgili Kenan Öğretmenim 'ÖĞRETMEN VE MİLLİ GÜREŞÇİ POLAT AYDIN'baslıklı makalemi yazarken ben de senin gibi düsünmüstum.insallah gerceklestiririz. Tesekkur ederim.
Mustafa Öztürk Cilavuz'un Değerleri 5/20/2028 1:00:00 PM
Songül Arkadaşım,Cilavuz'umuzun ve Ülkemizin önemli bir değeri olan Polat Aydın Abimizi güçlü kaleminle ifade ederek tanıtman beni ziyadesiyle memnun etti.Makaleyi dikkatle okudum.Bu önemli başarının kazanılması ve milli marşımızın abimiz tarafından okutulması ,bunun basınımızda yer almamasını da üzüntüyle,esefle karşıladım.Sana ve Polat Abimize teşekkür ediyorum.Selam,sevgi ve saygılarımla.Esen kalın.Arkadaşınız Mustafa Öztürk
YAZARLAR
Canlı Maç Sonuçları