Belediyelerde Yolsuzluk Hizmetin Önüne Geçiyor

17.11.2018
Mustafa Küpeli

 Belediyelerde Yolsuzluk Hizmetin Önüne Geçiyor

Yoğun göç alan İstanbul’un ekonomik büyümesine paralel olarak nüfusun hızla artması, bir sürü sıkıntıyı da beraberinde getirmektedir.

1985 yılında 6 milyon nüfusu olan İstanbul, 2013 yılı sonu itibarıyla 14 milyon 160 bin 467 kişi olmuştur.

İstanbul’da nüfusun hızla artması, motorlu araç kullanımını da arttırmaya başlamıştır. 2013 yılında İstanbul’da trafiğe kayıtlı 3 milyon 200 geçince doğal olarak İstanbul'da artan bir trafik sorunu her geçen gün bir çığ gibi çoğalarak kişisel ve sosyal yaşamı da büyük ölçüde etkisi altına almaktadır.

Çoğu zamanlarda 4-5 saatini trafikte geçiren insanlar stres yüküyle dolan daha doğrusu ömrümüzün bir kısmının geçtiği trafikten dert yanan birisi olarak, yerel seçim öncesi İstanbul’un en büyük Trafik sorununu kökten çözmek için projesi olan adaylara oy verilmelidir diye düşünüyorum.

50-60 katlı binalara imar izni verirken kaç aracın giriş çıkış yapacağı, otopark kapasitesi ve trafiğe eklenecek yoğunluğu göz önünde bulundurmadan, Rant hesabı ön planda tutulduğundan dolayı yapılan binalardan sonra bütün İstanbullular trafik ıstırabı ile karşı karşıya kalması gibi sıkıntılar her geçen her bireyi etkisi altına almaktadır.

20 Milyonluk İstanbul'un merkezi bölgelerde araç park etmek neredeyse imkansız hale gelmiştir. Bu trafiği çözmek için yeni yeraltı ve yerüstü otopark yapılmadığından dolayı, bu sorun her geçen gün artarak devam edecektir.
İstanbul'un en önemli sorunu haline gelen trafik, toplu taşıma, sorunun çözmek için aday oldum diyen adayların bu sorunları çözmek bilinçleri oldukça biraz zor görünoyor
Son dönemde Rant belediyeciliği geliştiği için Kentin İmarlarıyla sık sık oynayıp yeşil alanları imara açıyorlar. Vatandaşın imarlı arsalarını da yeşil alan yapıp yeni Rant alanları oluşturuyorlar.
Emek sarf etmeden, alın teri dökmeden sadece bir imzayla milyon dolarlar kazançlar elde edilince Belediye Bakanları ve Meclis Üyeleri Belediyeciliği bırakıp emlakçılık yapıyorlar. Bu Konut rantlardan doymadıkları için Kentsel dönüşüm adı altında rantsal dönüşüm yapıp garibanların evlerini ellerinden almak istiyorlar.
Bu gün itibariyle 2100’den fazla AKP’li, CHP'li, MHP'li, BDP'li belediye başkan ve meclis üyeleri yolsuzluk, rüşvet ve ihaleye fesattan soruşturma geçiriyor.
Dolayısıyla İstanbul'da Kendi ticaretlerini düşünüp imar tadilatlarıyla milyon dolarları götüren Belediye Başkan ve Belediye Meclis üyeleri zaman bulamadıkları için vatandaşa hizmet üretemiyorlar. Bundan dolayıdır İstanbul eksik yönetiliyor ve Trafik sorunu ortada kalmış acil çözüm üretecek belediye bekliyor.
Kara para haksız kazanç gözlerini kapayan yerel yöneticiler vatandaşın önerisini dikkate alınmadığından dolayı Katılımcı bir belediyecilik rant belediyeciliğe dönüşmüş durumda
Şimdi Bir zamanlar bin bir hayal kurup İstanbul Eminönü'nde güvercinlere yem verirken, kız kulesinden çay içerken, Galata kulesinden İstanbul'u seyrederken Boğaz köprüsünde İstanbul'da olduğunu belgelemek için fotoğraf çektirmek, bin bir yol deneyip gelenler bu gün trafikten dolayı yaşanmaz hale gelen İstanbul'dan başka bir ile göç etmek için hayal kuranların sayısı oldukça fazla.
Aşırı göçten sonra artan insan sayasına paralel her gün yeni araçların trafiğe girmesi Bir ailede, neredeyse her bireyin bir araca sahip olması trafik sorunun artırmaktadır.
Şimdi İstanbul'un sorunu 3. veya 4. köprüyle yeni yollarla çözülmez Üsküdar'dan Beykoz'a, Sirkeci'den Sarıyer'e kadar Boğazı betonla doldursalar sorunu yine de çözülmez
Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu Lojistik Uygulamaları Ve Araştırmaları Merkezini yaptığı kamuoyu araştırmasında Deneklere gün içerisinde (hafta içi/hafta sonu) ortalama ne kadar sürelerinin trafikte geçtiği sorulmuştur. Verilen cevapların ortalamaları alındığında, İstanbullunun hafta içinde ortalama günde 96,9 dakikasının, hafta sonunda ise ortalama günde 86,2 dakikasının trafikte geçtiği tespit edilmiştir (Bkz. Tablo 6). Diğer taraftan,. Bu değerler ele alındığında, bir hafta içerisinde
İstanbullunun trafikte 656,9 dakika (yaklaşık 11 saat) zaman kaybettiği ortaya çıkmaktadır. Diğer bir ifadeyle, İstanbullu bir yıl içerisinde yaklaşık 24 gününü trafikte geçirmektedir.
İstanbul'da olması gerekmeyen devlet yatırımlarını Anadolu’ya yaymak, şehir merkezindeki devlet kurumlarını üniversite hastane, müdürlüklerini şehrin dışına taşımak.
İstanbul’un trafik sorunu Anadolu'da İstanbul'un cazibesini azaltacak yeni büyük kentler teşvik edilmeli yoksa Güzelim İstanbul’u trafikte dolayı ülkemizde ve dünyada çok kötü anılacağı için konut değer düşeceği gibi turizm gelirleri azalacaktır. Bundan dolayı İstanbul’lu trafik sorunu çözecek Başkan oy verilmelidir diye düşünüyorum
Mustafa KÜPELİ
Mustafakupelı36@gmail.com

 


Bu Makaleye Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk Yorumu Siz Yapın!
YAZARLAR
Canlı Maç Sonuçları