O kadar da değil

06.09.2018
Hikmet Aksu

 O kadar da değil

-Adını sora bilir miyim?

Elbettee. Adıım Muusa…Oldu olacak ben de sizin adınızı öğreniyim sakıncası yoksa!

-E vallah benim ki de Musa amma seninki kadar uzun değil!

 

Şimdi, sayın okurlarımız, dünyada uygulanan her dalda her alanda nice sistemler var. Bunlardan biri –ki uluslar arası ilişkilerde- en önde geleni ekonomik sistemdir.

Yıllardır uygulayıp durduk serbest piyasa ekonomisi. Kağıt üzerinde kaşı-gözü, rengi-reşi tartışılmaz bu sistemik fotoğrafla o kadar uğraştık, o denli herkes kendince rötuş attı ki kuşa döndü. Yada bu sistemin süreçsel doğal değişimiydi biz farkında değildik, tüm başkalaşımlar.

Serbest piyasa adıyla aynı bizde ama o denli serbest bıraktık ki –o kadar da değil- boyutuna taşıdık. Sistemler ne olursa olsun bir çift göz-devlet denetimi- onları hep takip etmeli tüketiciyi piyasayı oluşturanların keyfiyetinden korumalıdır.

Yanılıyorsam uyarın dostlar; belediye, polis, maliye denetimleri bu saydığım hizmetleri yapmaz mıydı? Ekmeğin gramajı, etin mührü, terazinin doğruluğu, etiketin uygunluğu, ürünün kalitesi denetlenmez miydi?

Serbest piyasa ekonomisinden resmi ve bilimsel sıfat olan ekonomi’yi kaldırdık yalnızca serbest piyasasını kullanır olduk. Bu da -herkes bildiği gibi- anlamı taşır.

Döviz yükseldi ürünlerde gramaj düştü fiyatlar arttı! Yani bir ekleme olacakken 1+1 <artırma ile eksiltme> oranı meçhul fırsatçılığı devreye girdi.

Yani zammın üreticiyi koruması kadar tüketiciyi de koruması etik olandır.

Ve bu eylemde işlem tektir; ya fiyat artar ya kütle düşer tartı ürünlerinde. Diğer ürünlerde ne kaliteye ne malzemeye dokunulur, yalnızca fiyat artar artışlar baz alınarak.

Yerel olsun, ulusal olsun, yönetenlerimizden denetim erkini tez zamanda devreye sokmalarını piyasaları başıboş modundan kurtarıp serbest piyasa ekonomisi rayına oturtmalarını bekliyoruz.

Umuyoruz,

İnanıyoruz,

Güveniyoruz…

 


Bu Makaleye Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk Yorumu Siz Yapın!
YAZARLAR
Canlı Maç Sonuçları