Dikme Köyü Peynir Sektörüne Öncülük Yapıyor

13.07.2018
Mustafa Küpeli

Dikme Köyü Peynir Sektörüne Öncülük Yapıyor

Kars Kaşarı ve Kars Gravyeri kültürümüzün önemli bir bölümünü oluşturmaktadır.

Kars Gravyer peyniri İsviçre kökenlidir. Gravyer peyniri Kars, Hollanda ve Gürcistan’da yapılmaktadır. Kaşar ülkemizde çok yerlerde üretilmektedir. Ancak gravyer yalnızca Kars’ta üretilmektedir.

Kars’ın iklimi ve bitki örtüsü de büyük baş hayvancılık için oldukça uygundur. Kars yaylalarında otlayan hayvanların sütüyle yapılan gravyer aynı zamanda organiktir. Çünkü herhangi bir kimyasal madde, ilaç, gübre kullanımı söz konusu değildir.

Genelde ürünlerimizin, özelde Kars peynirimizin tanıtılması ve ekonomik olarak gelişmemiz festivallerin amaçlarındandır.

Genel anlamda festivaller tasnif edilecek olursa; Yerel Festivaller, Bölgesel Festivaller, Ulusal Festivaller, Uluslararası Festivaller şeklinde gerçekleşmektedir. Bu festival çeşitlerinden hangi tür olursa olsun, ekonomiye olan etkileri çok önemli yer tutar. Bu önemi artırmak için, elbet ki festivallerin uluslararası boyuta taşınmasının yararları sayılamayacak kadar çoktur. Hemen ifade etmek gerekir ki; festivaller, tanıtım için sonucu etkileyecek boyutta birer araçtır. İşte bunun en bariz örneği: 1950 yılında İzmir’de yapılan uluslararası fuarda yapılan peynir yarışmasında Kars Gravyeri Dünya 1. si olmuş ve adını dünyaya duyurarak, evrensel boyutta hak ettiği yeri almıştır.

Yıllar önce elde edilen bu başarı, neden hep bizimle olmasın. Kars yine aynı Kars, doğa yine aynı doğa, insanımız daha bilinçli, teknik ve teknolojik araçlar üretime ve tanıtıma destek. O halde eksik olan nedir? Yapılması gereken; Karslıların ve bölge insanımızın daha iyi çalışması, emeklerini sahip çıkması ve uluslararası festivallerle, dünya piyasalarına daha çok açılmasıdır.

Kars’ta 12-14 Temmuz tarihleri arasında “Dikme Köyü Kaşar Gravyer ve Kültür Festivali” yapılmaktadır. (Bu ne demektir?) Bu, yukarıda açıklamış olduğumuz kapsamda şu demektir: Dikme köyü festivallerin önemini daha iyi kavramıştır.

Yani; Kars/Dikme köyü, üretimlerinin festivaller vasıtasıyla tanıtılması için, iyi bir potansiyel olduğunun farkına varmıştır ve bu potansiyeli en iyi şekilde değerlendirmeyi amaçlamaktadır.

Dikme köyü, Kars Gravyer Peynirine sahip çıkmaktadır ve bunu sürekli kılmayı amaçlamaktadır.

Bu bağlamda bir önerimizi de burada ifade etmemiz; bölgenin bir aydını, sorumlu ve konuya duyarlı bir insanı olarak görev saymaktayız.

Kars Belediyesi, bu ve buna benzer amaçların tümü için her yıl ve geleneksel olarak, uluslararası festivaller düzenlemelidir.

Mustafa KÜPELİ

mustafakupeli36@gmai.com


Bu Makaleye Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk Yorumu Siz Yapın!
YAZARLAR
Canlı Maç Sonuçları