Cilavuz Eskişehir Buluşması

28.06.2018
Songül DÜNDAR

 CİLAVUZ ESKİŞEHİR BULUŞMASI

“Tarih sürecinde altın bir sayfa
Adın dilden dile destan Cilavuz
Katmer katmer cehaletin üstüne
Doğdun güneş gibi Kars’tan Cilavuz

***********************
Adın bir abide bir kale duvar
Ülke hizmetinde çok emeğin var
Dokuz yüz kırklardan elliye kadar
O yılların gül gülistan Cilavuz

*********************
Her öğrenci birer zanaatkâr oldu
Etraf öz işini yapanla doldu
Çıkarcının çıkarına dokundu
Bu yüzden verildi ferman Cilavuz”
Âşık Selahattin Dündar’ın “Cilavuz Destan”ı dörtlüklerinde görüldüğü gibi,

Cilavuz;
Katmer katmer cehaletin üstüne Kars’tan doğan bir güneş,
Cumhuriyetin aydınlık yüzü,
Ve
Köy çocuklarını abideleştiren bir bilim kalesidir.
Cilavuz, mezunları ile önemli, ülke çapında hizmet veren evlatlarıyla önemli... Dünya çapında üne kavuşan bilim ve sanat şöhretleriyle önemli…
Cilavuz’un havasını teneffüs edip mezun olduktan sonra devamında;
Bilim adamı olan, yazar, şair, ozan, öğretmen, doktor, mühendis olan… hukukçu, ekonomist, işadamı olan mezunlarıyla önemli…
Kısacası Cilavuz’da okuma bir ayrıcalıktır. Cilavuz’da okumanın bir ayrıcalık olduğunu her yıl düzenlenen “Cilavuz Mezunları” toplantılarında da görmekteyiz. Cilavuz mezunları, yıllardan beridir ve her yıl yurdumuzun bir köşesinde toplanmaktayız. Bu vesile ile hem hasret giderilmekte, hem eğitimde üretim ekonomisi enine boyuna konuşulmakta, hem Köy- Enstitüleri’nin günümüze adaptasyonu tartışılmakta, hem de yeni yeni eser üretenler, ürettikleri eserlerinin arkadaşlarıyla paylaşmaktadır. Bu toplantımızda ben altıncı kitabım olan “Hingilleme/Terekeme Fıkra ve Gülmeceleri kitabımı paylaşırken, Turan Kayıkçı, “Cılavuz Yolu” romanını, Behice Akça Karadeniz “Su ve Ateş” adlı şiir kitabını paylaştı.

Bu yılki buluşmamızı, Cilavuz mezunu arkadaşımız Şaban Aydın’ın organizasyonu ile Eskişehir’de gerçekleştirdik.
Eskişehir her yönüyle çok güzel bir Kent. Kültür kokuyor, tarih kokuyor, medeniyet kokuyor, gençlik ve çağdaşlık kokuyor. Eskişehir, tarihi eserler ve doğal güzellikler bakımından oldukça zengin bir ilimizdir. Son yıllarda yapılan eserler ve tesisler bir yana; Osmanlı Konut Mimari mührünü taşıyan Odun Pazarı evleri, Kurşunlu Camii, Selçuklular zamanında yapılmış Alâeddin Camii ve Külliyesi, Nasrettin Hoca Evi, Odun Pazarı Mezarlığında bulunan Şeyh Edebali Türbesi (Osman Gazi’nin kayın babası), Bizanslılar zamanından kalma Sivrihisar Kalesi, Seyit Battal Gazi Türbesi, Yunus Emre Türbesi, Yazılıkaya (Midas Şehri), Ballıhisar (Pessinus), Porsuk Çayı, Sakarya Maden Suyu, Çardak Hamamı, Uyuz Hamamı, Güldiken Orman Fidanlığı, Çifteler Sakarbaşı (Sakarya Nehri Subaşı), Kalabaksubaşı (Atatürk Suyu), Eskişehir Kaplıcası ve çok sayıda içmeler sayılabilir.
Cumhuriyet döneminde ve özellikle son yıllarda yapılmış olanlar ise; Yeni Nesil Odun Pazarı evleri, Cam Müzesi, Şehir içi Porsuk Çayı ıslahı ve köprüsü, Espark, Şelalepark, Eskişehir Yapay Plajı, Devrim Otomobil Fabrikası, TÜLOMSAŞ Demiryolu Fabrikası, THY Eğitim alanı, Anadolu Üniversitesi, Osman Gazi Üniversitesi...
Geziye katılan bizler, elbet bu yerlerin hepsini gezemedik. Ancak; görülmeye değer yerlerin bir kısmını gezdik ve gördük. Ben biraz daha şanslıyım ki birkaç yıl önce bir gezi grubuyla Eskişehir’i gezmiştim.
Bu gezi grubumuzla; Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi, Osmanlı mimari mührü olan tarihi Odunpazarı evlerini, Yapay Plajı, Sazova Parkı ve Ertuğrul Gazi Türbesi’ni gördük.
Sazova Parkı ya da tam adı ile Bilim, Sanat ve Kültür Parkı, Eskişehir başta olmak üzere Türkiye’nin en büyük ve en güzel parklarından bir tanesidir. Alanı 400.000 m2 kadardır. Tasarım ve içinde barındırdığı yapılar ile ülkemizin en özgün parkları arasında gösteriliyor.
Sazova Parkı içerisinde birçok önemli yapılar yer alıyor. Bunlar;
Masal Şatosu, Korsan Gemisi (Kalyon Müze Gemi), Yapay Gölet, Hayvanat Bahçesi, Eti Sualtı Dünyası, Bilim ve Deney Merkezi, Sabancı Uzay Evi, Türk Dünyası Bilim - Kültür Merkezi, Esminyatürk (Eskişehir Minyatür Parkı), amfi tiyatro, çeşitli oyun parkları, kafe,restaurantlar…Bunların çoğunu hayranlıkla gezdik. Tasarım olarak Disneyland’ı andıran Masal Şatosu Türkiye’de bulunan en önemli kule ve tarihi yapılardan izler taşıyor. İstanbul’daki Galata Kulesi, Sindrella Kulesi, Kız Kulesi, Topkapı Sarayı, Antalya’daki ünlü Yivli Minare, Diyarbakır’daki Çan Kulesi, Mardin’deki Ulu Kule, Amasya’daki Burgulu Kule… Masal Şatosu’nun mimarisine ilham veren yapılardan bazılarıdır.
Masal Şatosu’nun içini göremedik. Korsan Gemisi’ni, Hayvanat Bahçesi’ni, Eti Sualtı Dünyası’nı ve birçok bölümlerini hayranlıkla gezdik. Sonrada Eskişehir Sazova Parkı’nda trenle gezi yaptık.
Ha! Az kalsın unutuyordum. Eskişehir’in meşhur Çiböreğinden yedik.
Bu geziyi büyük emeklerle organize eden Cilavuz mezunu değerli arkadaşımız Şaban Aydın teşekkürü hak ediyor.
Eskişehir’i böylesi güzel, herkesi hayran bırakacak hale getiren Eskişehir Belediye Başkanı Prof.Dr. Yılmaz Büyükerşen’i takdir etmemek mümkün değil.
Türkiye’nin dört bir yanından gelen sevgili Cilavuz mezunları yüreğimde hasretimdir.
Her yıl olduğu gibi bu yılda yanımızda olan saygıdeğer öğretmenlerim baş tacımdır.
Ve
Yüksek arzulu beklentim; bir gün, doğup büyüdüğüm Kars’tan çıkacak olan, Eskişehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen gibi bir belediye başkanının olmasıdır.
Çünkü: Eskişehir’in ortasından akan Porsuk Çayı ile Kars’ın ortasından akan Karsçayı’nın hiçbir farkı yok. Ama; Eskişehir’in içinden akan Porsuk Çayı, tertemiz ve bir de yapay plajı var. Oluşturulan yapay gölleri var. Kars Çayı’nın hali malum! Kars’ın tarihine çok benzeyen Eskişehir’de tarihi ve turistik yerlerin tamamı restore edilmiş ve turizmin hizmetine sunulmuş.
Eh ne diyelim?
Darısı Kars’ımızın başına!
dundar_songul@hotmail.com
www.songuldundar.com

 

 


Bu Makaleye Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk Yorumu Siz Yapın!
YAZARLAR
Canlı Maç Sonuçları