Bir Şehrin Makus Talihi ...

07.02.2018
Kemal Güney

Bir Şehrin Makus Talihi ...

İlginç hatta biraz manidar. ..

Bu günlerde Kars deyince akla gelen Doğu Ekspresi, Karsa gitmek için sırada bekleyen binlerce insan, gidenlerin hikâyesi ve Kars’ın Karslıların Kars için bir damla bir adım niyetiyle küçük büyük çabaları...

Çıldır gölü, Anı harabeleri, Sarıkamış derken bu kadar güzelliğe bir takım olumsuzluklar dahi engel olamazken üzücü bir haber aldık; istifası istenen Kars Belediye Başkanı gündeme bomba gibi düştü.

Umarım bu haber Doğu Ekspresiyle, macera, doğa ve fotoğraf severlerin Kars’a gitme heyecanlarını olumsuz etkilemez.

Bilinmelidir ki Kars, serhat şehri olması bakımından stratejik önemi kadar dünyanın örneğine ender rastlanabilecek tarihi bir dokuya sahiptir.

Bu önemin farkına varılmamış olsa da dünyanın en önemli açık hava müzelerinden birisi olma unvanı Kars’ı tanımlamaya yetmez elbette.

UNESCO Dünya Mirası listesinde olan Ani harabeleri, dünyanın suyu içilen nadide göllerinden biri olan Çıldır gölü ilk akla gelenler olsa da gün yüzüne çıkartılamamış, turistik değere dönüştürülememiş varlıklarımız uzanacak bir el bekliyor, halen.

Bir zamanlar Kars deyince akla gelen ucube anıt toplumsal hafızamızı epey bir meşgul etmişti. Tam bundan kurtulduk derken, Kars iç turizmin gözde tercihleri olma özelliğiyle hak ettiği yeri almaya başlıyor, derken böylesi bir siyasî olayla ülke gündemine gelmesi üzücü elbette.

Şehirler, medeniyetlerin maddeleşmiş özetidir aslında. Şiirde, müzikte, güzel sanatlarda yazılı-basılı-görsel ve işitsel eserler üretebilir her millet, kendi kültürel derinliği nispetinde. Ancak oluşturduğunuz şehir, yüzyıllar içerisinde biriktirdiğiniz ‘medeniyet’ tasavvurunuzun da en somut yansımasıdır.

Kars, engin tarihiyle böyle bir niteliği fazlısıyla hak etmiş bir şehirdir. Bunu birkaç örnekten de görebiliyoruz; Ani Antik Şehri, Osmanlı döneminde yapılan anıtsal eserler ve üzüntüyle yaşanan esaret yılları olmasına rağmen Rus işgalinde yapılan mimari örnekleri.

Anadolu coğrafyasında acaba kaç tane şehir binlerce yıllık mirasını bir birinin üzerine koymadan, yan yana yaşatabilmiştir; İstanbul, İzmir, Urfa... Daha kaç tane sayabiliriz acaba.

Zaman zaman ‘evet işte Kars hak ettiği ivmeyi şimdi yakaladı’ dediğimiz zamanlar olmadı değil. Hele son aylarda internette ve televizyon yayınlarında Kars’ın bir marka şehir olarak ön plana çıktığını düşünerek heyecanı ve gururu bir arada yaşadığımız bu günlerde, siyasi bir olayın ortaya çıkması umarım ‘umutlar bir sonraki bahara’ dedirtmez.

Yapılan ithamların haklı veya haksız olduğunda eleştirebilirsiniz fakat erdem yöneticiler için olmazsa olmaz değerlerden biri haline mutlaka gelmesidir.

Velhasıl bir şehri asfaltsız elektriksiz susuz araç gereçsiz kısıtlı imkânlarla yönetebilirsiniz fakat itibarsız asla...

Saygılarımla ...


Bu Makaleye Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk Yorumu Siz Yapın!
YAZARLAR
Canlı Maç Sonuçları