ENGELLİLERİ ANLAMAK!

11.10.2017
Sevgi Bozan

ENGELLİLERİ ANLAMAK!

Onların engellerini kusur olarak görüp, engelsizler olarak hayatı onlar için daha yaşanası bir yer haline getirmeye çalışmak değildir.

Aksine engellerle yaşamak birçok insanın yapabileceği bir şey değildir. Engelliler kaderlerine rağmen yaşamayı daha çok hisseden insanlardır. Saygı duyulası insanlardır. Kendiniz gözü kapalı 20 saniye duramazken, bu insanlar hayat boyu bu durumlarıyla gülebilirler, ağlayabilirler, aşık olabilirler ve evlenip çocuk sahibi olabilirler bunlar için engel bir durum yoktur unutmayın!

Siz oturduğunuz yerde en fazla 2 saatte sıkılırken engelliler hayatlarını bir sandalyede geçirmek zorundadırlar. Biraz düşünseniz çoğunuzun hissettiği gibi acınası değil, saygı duyulası insanlar olduğunu anlayacaksınızdır. İşte tüm mesele buradadır. Anlamalısınız. Birisi engelli bir insanın hissettiklerini anlarsa, ona bakış açısı değişir. Dediğim gibi saygısı artar. Birisin gözünüzde saygınlık kazanması o kişiyi daha çok önemsemenize yol açar. Önemsediğimiz insanlar için de bir şeyler yapmak zorunda hissederiz kendimizi. Bundan sonrası kolaydır zaten, binalardaki, metrolardaki, otobüslerdeki basamaklar, vs.. bir şekilde hallolur. Çünkü dediğim gibi önemsediğinizi insanlar içindir bunlar. Sadece kafamızdaki engeli kaldırarak yapabiliriz bunları “biraz anlayış” hepsi bu…

Türk insanı genelde sağlığının değerini kaybedince anlar. Ya bir yakınımızın başına gelmesi gerekir ya da kendimizin. Anlayabilmemiz için niye böyle bir şey olmasını bekleyelim ki..?
Kimse; siz “engelsiz” insanlardan çok bir şey istemiyor. Bakın, acıyarak değil normal bir birey gibi bakın, düşünün ki o zorluklarla siz karşılaşsaydınız o acıyarak baktığınız insan gibi orda gülebilecek, durabilecek miydiniz?

ENGELLİ BİR İNSANA NASIL DAVRANMALI:

1-Engelli bir insanın eli-kolu olmasa dahi, elinizi uzatarak selam verin. Engelli kişi size nasıl davranacağını bilir.
2-Yardım etmeden önce yardım isteyip istemediğini sorun. İstek olmadan yardım etmeye kalkmayın.
3-Kendinize göre yardım etmeye kalkmayın. Engelli kişinin sizi yönlendirmesine fırsat verin.
4.-Engelli kişi karşısında aşırı dikkatli olmaya kalkışmayın. Diğer insanlarla nasıl konuşuyorsanız, onlarla da öyle konuşun. Acıyarak yaklaşmayın. Engelli insanlar sadece birtakım engellere sahip, mutsuz ya da hasta değiller.
5- Kelimeleri dikkatle, vurgulayarak, yüksek sesle bağırıp çağırarak konuşmayın. Bedensel engelli bir kişinin duyma sorunu yoktur. Tane tane konuşarak onun bir zeka sorunu olduğunu ima eder tarzda konuşmayın. Kibarlık yapacağım diye günlük konuşmanızın dışına çıkmayın. Örneğin tekerlekli sandalyedeki engelliye, “Nereye gidiyorsun?” ya da görme engelli birine, “Görüşmek üzere” demenizin bir sakıncası yoktur...!!!
Engeller sadece birbirimize olan saygımız ve sevgimiz olursa aşılabilir. Bunun tek çaresi eğitimli ve empati kurabilen bir toplumdur...!!!


Bu Makaleye Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk Yorumu Siz Yapın!
YAZARLAR
Canlı Maç Sonuçları