Zekânın sihirli dünyası

06.10.2017
Ayten Alkaşı

Zekânın sihirli dünyası

Halk bilimci Ayten Alkaşı; size mükemmel bir hafıza sunuyorum

Dünyanın en zeki insanlarının yaşamı

İnsanlar zihinlerinin yapabileceklerini görse kendini tanımadığını anlar. Dünya da varolan nesneleri gören gözleriniz değil, beyninizdir. Varolan sesleri duyan kulaklarınız değil beyninizdir. Dokunduğunuz şeylerin ne olduğunu söyleyen dokunuz değil zihninizdir. Demem o ki, gözlerde, kulaklarda, burunda, dilde, dokunuzda beynin sadece araçlarıdır. Beyin mekanında oturur ve oradan tüm organları kontrol ederek, kendi işini yaptırır.

Peki bu patronun gücü ne kadar. Şöyle söyleyeyim; 15 dk’da 1000 tane insanın adını soyadını, mesleğini sırasıyla akılda tutabilen ve bunu yarım saat sonra hatasız şekilde sırasıyla sayabilen “Dominic O’Brien’in”yeteneğine bakacak olursak… Gerizekalı olduğu söylenen ancak otistik olan “Kim Peek’in “11 Bin kitabı ezbere bilip, 11 bin kitaptan dilediğiniz kitabı seçip dilediğiniz sayfayı açarak ne yazsığını sorabilirsiniz ve hatasız bir şekilde kitabın okunduğuna şahit olabilirsiniz. Kim peek’in bu zekasına bakacak olursak… BBC Radio Oxford radyosunda spikerlik yapan ve aynı zamanda ilköğretim öğretmenliği yapan, 10 kitap yazarı, Dünya hafıza şampiyonu olan, gördüğü tüm kişilerin yüzünü ve ismini asla unutmayan ( Yanından geçsen dahi, ikinci geçişinde senin yüzünü hemen tanıyor) bellek şampiyonu “Jonathan Hancock’a ” bakacak olursak…Elinizde bulunan bir deste iskambil kağıdını sırasını şaşırmadan ne kadar sürede ezberleyebilirsiniz. Tabi ezberlemekle kalmayacak bunu daha sonra sırasıyla söyleyeceksiniz. “Andi Bell” bu işlemi sadece 31 saniyede yapmaktadır. Üstelik hiç şaşırmadan. “Andi Bell’in” iskambil kağıtlarını 31 saniyede ezberlemesi sıradan bir hal alırken, bu sefer biri çıkıp bir deste iskambil kağıdını sırasıyla ezberlemesi sadece 26 saniyede ezberlemiştir. Bu kişi “Ben Pridmore ” dir. Sadece 26 saniye inanabiliyor musunuz? Ben Pridmore ve Andi Bell’e bakacak olursak… Bir güvenlik görevlisi, forklift sürücü ve inşaat işçisi olan daha sonra çalışmaları sayesinde Edebiyat Leipzig Enstitüsünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlayan, aynı zamanda bir yazar olan, ocsar ödülü alan filmlerin senaryalisti olan, kısa film yarışmasında dünyanın en iyi kısa filmi seçilen fillmin sanaristi ve yönetmeni olan “Clemens Mayer ‘in” 30 dk içinde 1000 binary sayısını( 0001111100001111011110111011110111111) hatasız olarak ezberleyip söyleyebilmiştir. Celemens Mayere bakacak olursak… “Ben Pridmore,”” Wang Feng,”” Johannes Mallow” gibi hafızası mükemmel insanlardan binlerce kişi sayabilirim. Bu insanlara bakacak olursak belki zihnimizin yapacaklarının sadece ufak bir kısmını somut olarak görmüş olabiliriz.

Bu insanlar dahi değil. Bizler gibi kimi işçi, kimi yönetici, kimi yönetmen, kimi öğretmen… yani bizim yaptığımız işleri yapan sıradan insanlar. Hafızalarını geliştirmek için çalışan insanlardan. Bizler işten eve yorgun argın giderken, tv ‘nin başına kendimizi atarken bu insanlar zihinlerini geliştirmek için çalışmalar yapmaktadır. Unutulmaması gereken en önemli şey; kişinin zeki olduğu değil, yetenekli olduğu değil, kişinin çalışması, çalışması ve yinede çalışmaya cesaretinin olmasıdır. .

İşte çalışma cesaretini gösteren bu insanlar, bu yüzden zekidirler…

 


Etiketler:ayten alkaşı
Bu Makaleye Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk Yorumu Siz Yapın!
YAZARLAR
Canlı Maç Sonuçları