Tek Söz Ve Ötesi

29.08.2017
Hikmet Aksu

Bayram, tüm insanların sevgide birleştiği gün açılımının tek sözcükle adlandırılmasıdır.

Bayram; İster milli ister dini olsun toplumsal sevinç ve neşede bütünleşme, birleşme kenetlenme gününün kısa adıdır.Bu kısaltma, bazen oluşumun içeriği bazen de oluş tarihi ile bütünleşerek halk dilinde geniş anlamları özetler. Yukarıda da vurguladığım gibi, içeriği ne olursa olsun toplumsal ram oluş günlerinin tek adı vardır; BAYRAM.

Seviyi, birlikteliği, sevinci tesis etmek, kurmak ve korumak hem islâmi hem insani olarak en önemli görevlerimizdendir bayramlarda. Hakk için ve halk için yapılan her şey sosyal yaşama ve inanca hizmettir. Bu da yaşam boyu ve yaşam sonrası şükranla saygıyla anılmamıza katkı demektir kendi elimizle.
Tek söz: çıkardan fırsatçılıktan uzak, up-uzak... din için, insan için, diğer taraf için!

Kurban ve Kurban bayramı süresince yapılması gerekenler:

Kesimden önce kurbanlık kıbleye çevrili vaziyette incitilmeden yatırılır. Sol yanı üzerine yatırılır ve şu dua okunur:

Allâhümme innî veccehtü vechiye lillezî fetaras semâvâti vel erda hanîfen ve maâ ene minel müşrikîn.

Daha sonra “Allahü ekber. Allahü Ekber. Lâ ilâhe İllâllâhü vallâhü ekber, Allâhü ekber ve lillâhil hamd.” Diyerek üç defa tekbir getirilir.

Tekbir bitince:”Bismillâhi allâhü ekber” diyerek kurban kesilir. Akabinde, kurbanı kesen, Allah rızası için iki rekat namaz kılar.

Namazdan sonra;”Allahümme inne salâti ve nüsükî ve mahyâye ve mamâti lillâhi rabbil âlemiyne lâ şerîke leh” diye dua eder.

Bunları bilelim!

Arefe günü sabah namazından itibaren farz namazlarından sonra, bayramın dördüncü günü ikindi namazına kadar( İkindinin farzı dahil)
“Allâhü ekber, Allâhü ekber, lâ ilâhe illallâhü vallâhü ekber, Allâhü ekber ve lillâhil hamd.” Diyerek, her Müslüman teşrik tekbiri getirir.

Sofra duası “ Elhamdü lillâhillezî at amenî ve rezakanîhi min ğayri havlin minnî ve lâ kuvveh”

Manası: bana bunu yediren, kuvvet ve kudretim olmadığı halde bana rızık veren Allah’a ham olsun.

Allah katında kurbanlarınız makbul dualarınız kabul olsun.Sevgi ve neşenin, barış ve kardeşliğin tavan yaptığı bayram güzelliğinin tüm zamanlara yayılması dileklerimle bayramınızı kutluyor saygılar sunuyorum

Hikmet AKSU
Eğitimci-Şair Yazar
haksu49@hotmail.com
yenioyku2005@mynet.com
 


Bu Makaleye Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk Yorumu Siz Yapın!
YAZARLAR
Canlı Maç Sonuçları