TRT´NİN ERZURUM GAFI!

21.06.2017
Salih ŞAHİN

TRT’NİN ERZURUM GAFI !

Sık sık Kars ve çevresine ait kültürün giderek yok olduğunu, bunda TRT gibi devlet kuruluşunun da etken olduğunu dile getiriyorum .

Bu hususta TRT Genel Müdürlüğü’ne, Müzik Daire Başkanlığına sayısız dilekçeler yazdım. Cevap vererek delil bırakmamaya çalışılıyor. Bir noktada Kars ve çevresine ait kültürel değerlerin Erzurum’a ait olduğunun gösterilmesi için zemin hazırlıyorlar. Kars’ı da Erzurum’un bir ilçesi gibi gösteriyorlar.

Üzücü yayın !...

Bilindiği gibi, birçok yöre türkümüz Erzurum adına kaydedilerek halktan toplanan vergilerden ayrılan fon, türkülerin sahte kaynak ve derleyenlerine telif ücreti ödeniyor. Ayrıca Kars ve çevresinin kültürüne darbe vuruluyor. Gerek TRT Kars Radyosu’nda dolan bantlar, gerek aşık havaları birer birer Erzurum’a mal edildi. Bunlardan biri de “Güzeller Bezenmiş Toya Giderler” türküsüdür. Bu türkü Gürcistan’dan Çıldır’ın Kenarbel Köyü’ne hanımı ile gelip hastalanan Aşık Hasta Hasan’a aittir. Hiç Kars’a da gelmemiştir. Ben bu türkünün gerçek hikayesini Hasta Hasan’ın torunu Durdağı Göktaş’tan da bizzat derleyip kaydettim, gazetede ve dergilerde de yayınladım. Bu türkünün 3.kıtasında “Hasta Hasan deyir sevgili yarim” diye başlıyor. TRT bu kıtayı yayınlamıyor. Erzurum’a ait olmadığını açıktan gizliyor.

Gelelim açık ispatına;

31.05.2017 günü saat 15:30’da TRT Türkü’de bir bayan sunucu “Güzeller Bezenmiş” türküsünün hikayesini bir.Çok hatalarıyla anlattı. Sunucu kısaca “Aşık Hasan Gürcistan’dan Çıldır’a, Kars’a gelip aşıklarla atışırdı. Güçlü bir aşıktı. Eşini kıskanıp düğünlere göndermiyordu. Kadınlar izin aldı ve Hasan da şartlarını çalıp söyledi. Şimdi Erzurum yöresine ait bu türküyü Köksal Coşkun’un sesinden dinleyelim” dedi.

Yani Çıldır’dan, Kars’tan söz ediyor ve sonunda Erzurum yöresinin olduğunu belirtiyor, türküyü Çıldır'dan 700km uzakta Erzurum'a mal ediyor. Tıpkı bilinçli olarak bir çok kars türküsünün mal edildiği gibi, Çıldır’da Kars’ta Erzurum yöresine aitmiş haberimiz yokmuş. Devlet kuruluşu TRT’nin yayıncılığı ile bu gafına söylenecek söz yok.

Çünkü Kars sahipsizdir.


Bu Makaleye Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk Yorumu Siz Yapın!
YAZARLAR
Canlı Maç Sonuçları