Tayfun Talipoğlu ve Oktay Ekinci´yi unutmak olur mu?

02.06.2017
Mustafa Küpeli

Mustafa Küpeli Tayfun Talipoğlu ve Oktay Ekinci'yi unutmak olur mu?

İstanbul'un mimari dokusunun korunmasında ve özellikle binlerce yıllık çok zengin ve köklü bir tarihe sahip olan Kars’ın mimari dokusunun korunması için yoğun çaba gösteren ve Kars’ın marka kent olmasında emeği geçen Mimarlar Odası Eski Genel Başkanı Oktay Ekinci’yi 15 Ekim 2013’te kaybettik.

Ama Ekinci’yi hatırlayana aşk olsun!

Yine İzmir'in Konak İlçesi'ndeki evinde fenalaşarak geçirdiği kalp krizi nedeniyle çok erken yaşta yaşama veda eden Türkiye'nin Bam Teli adlı televizyon programıyla tanıdığı usta gazeteci ve yazar Tayfun Talipoğlu’nu da 21 Mart 2017 tarihinde kaybettik.

Merhum Talipoğlu’nu 2 ay içerisinde hatırlamaz olduk!

Bir şey hatırlatmadan geçemeyeceğim, Tayfun Talipoğlu'nun ölümünün 3. gününde Talipoğlu’nu İstanbul Kars Kültür Derneği’nin kadın kollarının organize ettiği kahvaltılı toplantıda hep birlikte andık. Toplantıya Maya Retaurant’nın Sahibi Gürsel İlgüz ve ben Mustafa Küpeli konuşmacı olarak katıldık. Talipoğlu’nu en güzel anılarıyla ve yaptıklarıyla andık.

Çok sayıda değerli hemşerilerimiz var

Sonrasında kimse anmadı ve iki satır yazı yazanda olmadı. Bu analiz, değerlerimize ne kadar sahip çıktığımızın göstergesidir. Çok sayı’da değerimiz var. Sıladaki yöneticiler bu görevi yaptıklarına şahidim. Ama ben en son kaybettiğimiz Merhum Ekinci ve Talipoğlu'nu örnek alarak mesaj vermek istedim.

Edirne'den Kars’a kültürel değerlerimizin yaşatılması yönünde uzun yıllar emek veren ve Bam Teli programı ile şehrimizi dünyaya tanıtan Tayfun Talipoğlu ve kentlerin kültürel değerlerini korumak için çaba gösteren, Mimarlar Odası Eski Genel Başkanı Oktay Ekinci'yi ve eserlerini yaşatmak her dostunun ve bütün hemşerilerinin görevidir diye düşünüyorum.

“At ölür meydan kalır, yiğit ölür namı kalır”

Bizim yörede bir söz var, “At ölür meydan kalır, yiğit ölür namı kalır.” Oktay Ekinci ve Tayfun Talipoğlu Ülkemize önemli hizmetler vermiş ve çok sayıda eser bıraktığı için namı değerdirler. Ama biz onların namını yaşatamadığımız için şapkamızı önümüze koyup, bizi bir arada tutan, bizi biz yapan tüm değerlerimize sahip çıkmalı ve yaşatmalıyız. Çünkü aynı şekilde milli ve manevi dinamikleri kendi bünyesinde yaşatamayan bir toplum sürekli kan kaybeder.

Kars’ta doğmuş yapığı işlerle kendisini Türkiye’ye kabul ettirmiş, uluslararası projelere imza atmış Türkiye’nin değerine değer katmış kişilere Kars sahip çıkmazsa, onları ölüm yıl dönümlerinde anmazsa, caddelere, sokaklara ve kültür merkezlerine isimlerini vererek yaşatmazsa, başkaları yaşatır mı?

Dernekler duyarlılık göstermeli!

Gurbetteki Derneklerin bu konuda büyük eksiklik gösterdiklerini söylemeden geçemeyeceğim.
Ama Aşık Şenlik Derneği gibi bir değerimizin ismini İstanbul’da parklara, Caddelere verdirtmişse, Esenyurt kurucu belediye başkanı Gürbüz Çapan bölgemizin değerlerini caddelere bulvarlara verdiği için. Bu saydığım hemşerilerimiz ve onlar gibi duyarlı olan hemşerilerimi bu eleştirimin dışına tutuyorum.
Geçmiş geçmişte kaldı. Bundan sonra gurbette kurulan Kars Ardahan Iğdır vakıf, federasyon ve derneklerinin, bölgenin değerlerini yaşatmak ve Türkiye’ye mal etmek adına isimlerini caddelere, sokaklara ve kültür merkezlerine verilmesi noktasında çaba göstermelidir. Diğer yandan vakıf, federasyon ve dernekler değerlerimizi ölüm yıl dönümlerinde anarak yaşatmalı ve hem bölge insanının hem de yaşadığı çevredeki insanların zihninde değerlerimizi canlı tutmak için etkinlik yapmalıdır.

Mustafa KÜPELİ

mustafakupeli36@gmail.com

 


Bu Makaleye Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk Yorumu Siz Yapın!
YAZARLAR
Canlı Maç Sonuçları