SEBZELERİN PİŞİRİLMESİNİN BAZI ZARARLARI

08.04.2017
Hilal ŞAHİN

SEBZELERİN PİŞİRİLMESİNİN BAZI ZARARLARI

Pişirme sırasında, uygulanan yöntemlere göre bazı zararlı kimyasallar oluşabilmektedir. Sebzelerin pişirilmesi, içlerindeki faydalı özellikteki suyun miktarını azaltmaktadır. Yeşil yapraklı sebzelerdeki su oranı oldukça yüksektir. Sebzeler eğer pişirilecekse mümkün olduğunca kısa sürede, susuz şekilde veya çok az su ile pişirilmelidir. Sebzeler haşlanıyorsa suları dökülmemelidir. Pişme suyu döküldüğünde vitamin kaybı çok olacaktır. Ancak potasyum kısıtlı diyetlerde sebzelerin ilk haşlama suyu dökülüp daha sonra yemek olarak pişirilir, böylece potasyum azalması sağlanmış olur.

Sebzeler de birer protein kaynağıdır. Sebzeleri pişirmek, protein değerlerini yarı yarıya azaltmak demektir. Pişen sebzelerin vitamin değerlerinin neredeyse tamamına yakını kaybolmaktadır. Bütün çiğ sebzeler, vücutta parçalanmaya yetecek kadar sindirim enzimi içerirler. Sebzeler yüksek ısıda piştiklerinde içlerindeki sindirim enzimleri de yok olmaktadır.

Koyu yeşil renkteki ve mor renkli sebzeler, çiğ olarak tüketildiklerinde yüksek antioksidan özellik gösterirler. Pişirmeyle bu antioksidan özellikleri azalmaktadır. Pişirme, yalnızca vitamin ve enzim kaybına neden olmaz. Yüksek ısılarda pişirme, serbest radikal oluşumlarına yol açmaktadır. Oluşan bu serbest radikaller de vücutta asitlenmeye neden olmaktadır.

Semizotu gibi iyi türdeki yağları (omega 3) içeren sebzeler, pişirildiklerinde bu özelliklerini yitirirler. İçlerinde bulunan iyi yağlar, yüksek ısıya maruz kaldıklarından bozulurlar.

Sevgiyle ve sağlıkla kalın…

NOT: Köşe yazılarımın konularını belirlerken okurlarımızın isteklerine öncelik tanıyorum.


Diyetisyen
Hilal ŞAHİN
hilal_sahin93@hotmail.com


 


Etiketler:hiiala şahin
Bu Makaleye Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk Yorumu Siz Yapın!
YAZARLAR
Canlı Maç Sonuçları