20 YANVAR BAKÜ KATLİAMI

17.01.2017
Cihan Nayir

20 YANVAR BAKÜ KATLİAMI

Bir yanda şanlı bağımsızlık destanı diğer yanda katliam.Türkün bağımsızlık destanları her zaman kutlu zaferlere gebe ; mücadeleler ağrılı ve sancılı...

1990 yılında yamyamların dahi hür yaşadığı bir çağda geçmişinde esaret izi taşımayan Azerbaycan Türklüğü bağımsızlık meşalesini yakmış , Halk cephesi oluşmuş Sovyetlerin kanlı pençesini ülkelerinden söküp atmak için can siparane mücadeleye koyulmustur. 1989 yılının son aylarından itibaren Sovyetlerin desteğini arkasına alan bir grup Ermeni Azerbaycan da provokasyon eylemlerde bulunarak Azerbaycan Türklerini katletmeye başlamıştı.Bu olaylar Azerbaycan Türklerini bir vücut halinde milli birliklerini oluşturmak adına bir araya getirmiş ismine Halk cephesi adı verilen birlik kurulmuş artık bağımsızlık yolunda kendi kararlarını kendilerinin vermeleri gerektiği gerçeğini gözler önüne sermisti. Bu noktada meydanlarda toplanan Azerbaycan Türkleri azadlığı haykırmakta eski adı Lenin meydanı olan daha sonra ise kutlu direnişin sembolü sayılan Azatlık meydanında milyonlar bir araya gelerek Azerbaycan’ın dirilişine şahitlik ediyorlardı.Sovyet Rusya yaşananları endişe içinde seyrederken dağılmakta olan Sovyet rejmin Azerbaycan’daki son çığlıklarını ve Azerbaycan Türklerinin hürriyetlerinin ayak seslerini işitmeye başlamışlardı.

Dönemin Sovyetler birliği başkanı Gorbaçov 19 Ocak gecesi Bakü’nün çevresinde bulunan Ermeni çetelerine ve Rus Ordusuna talimat vererek Meydanda bulunan sivil halka emsali daha önce görülmemiş bir zulüm reva görerek silahsız savunmasız Azerbaycan Türklerine önce otomotik silahlarla saldırmış ; kurşunlara göğüs geren topluluk dağılmayınca da tankları Azatlık sevdalısı olan Azerbaycan Türklerinin üzerlerine sürmüştür. Kızıl tankların paletlerinden Azerbaycan Türklüğünün yurdu yaşatmak için akıttıkları kanları vatan topraklarını yurt yapmaya başlamıştı.

20 Ocak 1990 günü gün ışıklanınca acı bilanço ortaya çıkmıştı.Kanlı gecenin sabahında Hürriyet ve Azatlık sevdalısı 196 Azerbaycan Türk’ ü şehit düşmüştü. Rus kuvvetlerinin meydanlarda bekleyişi sürerken yakınları şehitlerinin naaşlarını karanfillerle örtmüşlerdir.Bu sebepten dolayı 20 Ocak gelince Karanfil şehit kanı ağla karanfil ağla diye acı bir ağıt düşmektedir yüreklerimize.

Bunca yaşanan mezalimler ve katliamlara rağmen küllerinden doğan Azerbaycan Türklüğü Ebulfez Elçibey’in önderliğinde Azadlığına kavuşmuş 20 Yanvar ( Ocak ) şehitlerinin ruhları şad bedenleri hür Azerbaycan topraklarında huzur bulmuştur. 20 Yanvar katliamlarında şehit düşen şehitlerimizin ve sonrasında Azatlık yolunda son nefesine kadar mücadele veren

Ebulfez Elçibey’in ruhları şad olsun.
Azadlığı istemirem zerre-zerre, qram-qram
Kolumdakı zencirleri qıram gerek, Qıram! Qıram!
Azadlığı istemirem bir hap kimi, derman kimi,İsteyirem sema kimi!Güneş kimi!

 


Bu Makaleye Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk Yorumu Siz Yapın!
YAZARLAR
Canlı Maç Sonuçları