AŞIK ŞENLİK AŞIKLAR OTAĞI KAPANIYOR

04.08.2016
Günay Yıldız

AŞIK ŞENLİK AŞIKLAR OTAĞI KAPANIYOR

Kars Âşık Şenlik Kültür ve Yaşatma Derneği Başkanı Günay Yıldız, Serhat Kalkınma Ajansı (SERKA) tarafından düzenlenerek 5 yıl önce Kars Âşık Şenlik Kültür ve Yaşatma Derneğine tahsisi yapılan Aşık Şenlik Aşıklar Otağında, artık sazın ve sözün susacağını açıkladı.

Başkan Günay Yıldız, beş yıl önce dönemin SERKA Genel Sekreteri Hüseyin Tutar’a Kars’ta âşıklık geleneğinin yok olmaya yüz tuttuğunu anlatılması üzerine, Tutar’ın duruma kayıtsız kalmadığını ve Tutar’ın “Yeri bulun ben yardımcı olacağım” dediğini hatırlattı. Bu nedenle şehrin uğrak ve göze çarpan bir yerinde bulunan mekânda güzel bir restore sonucu bu günkü Âşık Şenlik Âşıklar Otağı ortaya çıkmış olmasına rağmen şu anda ise Kars Âşık Şenlik Kültür ve Yaşatma Derneği’nin bir an öne boşaltılmasının söz konusu olduğunu söyledi.

Kars Âşık Şenlik Kültür ve Yaşatma Derneği’nin bulunduğu yerde faaliyetlerine devam etmesi için yetkilerden destek isteyen Derneğin Başkanı Aşık Günay Yıldız, Gazetemize yaptığı açıklamada: “Âşıklar tarafından burada beş yıl boyunca hizmet verilmiş, bütün ekonomik noksanlıklara rağmen bu kültür yaşatılmaya çalışılmıştı. Birçok konuğu olmuştu bu zaman çerçevesinde; üniversite öğrencilerinin tez kaynağı, onların hocalarının doktora ve doçentlik tezi, bilim adamı ve araştırmacılarında en büyük bilgi kaynağı olmuştu bu otak. Türkiye’nin her yerinden birçok konuğu ağırlamıştı. Gelen herkes sadece varlığını bildikleri Âşıklık geleneğinin bütün dallarıyla beraber burada yaşatıldığını görmüştü. Birçok devlet adımını da ağırlamış, onlara bu güzel geleneğin varlığını göstermişti. Bir tarih, SERKA’nın konuğu olan ve Kalkınma Bakanlığından gelen bir yetkiliyi de misafir etmiş, Hazırlanan güzel bir program sonrasında bu yetkili SERKA Genel Sekreterine “ Bu güne kadar yaptığınız proje ve yatırımlar içerisindeki en güzeli Âşıklar Otağı olmuştur” diyerek teşekkür etmişti.
Bu otağın kapanmaması için bütün uğraşlarımız sonuçsuz kaldı, çalmadığımız kapı kalmadı, ne yazık ki bütün bu güzellikler artık yaşanmayacak.

Âşıklar olarak çok fazla bir şey istemedik, sadece aşıklık sanatının yaşaması ve devamlılığının sağlanması için düzgün bir mekan istedik. Halkımızın yaşam biçimi olmuş, halkla bütünleşmiş bu sanata ilgi istedik. Âşıklar çalsın söylesin bu kültür yaşasın istedik. Çünkü bu sanatın içerisinde birlik, beraberlik ve kardeşlik var, milli ruh var, sevgi var, nasihat var. Bu kültür Halkın dili kulağı gören gözü, Kars’ın olmazsa olmazıdır.

Devlet büyüklerini ziyaret ettik, dönemin valisi ile görüştük bazı sözler verildiyse de bunlar sadece sözde kaldı ve hiçbir sonuç alamadık. Birçok iş adamı ile görüştük desteklerini istedik ancak hepsi bu sanatın yok olması için yarışa girmişçesine sadece bir sadakadan ibaret yardımda bulunmayı tercih etti. Kars’ta kültürel veya sosyal faaliyet yapma çabası içerisine girmiş bazıları ise sanatçılar getirerek geceler yaptılar bu gecelere âşıkları çağırmayıp adeta bu sanatın yok olması için yarışa girdiler.
Âşıklık ile kültür ile hiçbir ilgisi olmayan, yalnızca cebindeki paranın gücünü kullanan bazı insanlar dernek kurma yarışına girdi, âşıkları kurduğu derneğe alet edip menfaat sağlamaya çalıştılar. Biz onlara buyurun dernek burada gelin destek verin beraber uğraşalım dedik ancak yine herkes kendi menfaatini düşünüp elini taşın altına koymaktan kaçındı. Bizde onlara kendi mesleğinizi yapın bildiğiniz şeyle uğraşın dedik. Ama bu kişiler araştırmacılığa soyundu yazar oldu, âşık oldu.
Dönemin Belediye Başkanından yer istedik bize Kars’ın çıkış noktasında insanların uğrak yerlerine uzakta bir yer gösterdi, biz buranın uygun olmayacağını söyledik ancak bazı arkadaşlarımızı küçük vaatlerle bizden ayırdı ve gidip orada oturun, bizden uzak olun dediler. İki Âşık derneğinin olması en büyük bahaneleri oldu, neden olmasın? Eskiden âşıklar üç beş yerde program yaparlardı rekabet olurdu, ortaya sağlıklı bir kültür çıkardı.

Son dönemde yeni atanan Valimizi de ziyaret ettik, Belediye Başkanımızı ve Kültür Müdürümüzü de ziyaret ettik, durumu söyledik. İnşallah bizlere ve Kars halkına yakışır bir kültür merkezi, aşıkları ve aşıklık sanatını yaşatan bir kültür ocağı verilir ve bizde başına toplanıp bu kültürü yaşatmaya devam ederiz. Aksi takdirde ecdat yadigârı bu sanata yazık olur.

Bir millet kültürü ile yaşar demişler, dünyanın hiçbir yerinde bulunmayan kültür dalı Azerbaycan ve Gürcistan’da en parlak dönemlerini yaşamaktadır. Buralarda aşıklık sanatı okullaştırılmış, ölen aşıkların boy boy heykelleri yapılmış, kitapları basılarak dünya dillerine çevrilmiş, aşıkları ile onur duymuş, bayramlar ve festivaller yapmışlardır. Ne acıdır ki âşıklık sanatının doğum yeri olan böyle bir kültür şehri Kars’ta âşıkların görkemli bir yeri bulunmamaktadır. Ne acıdır ki halk teknoloji ve zenginliğin havasına bürünmüş, ancak hayat damarlarının en önemlisi olan Kültür damarının kuruduğunun farkında bile varamamıştır. İnşallah sesimizin duyulması sonrasında ilgilenen yetkililer çıkar, iş adamları el atar bu kültürü yaşatacağımız yeni bir Âşıklar Otağı kurulur. Kurulmazsa yine yazarım abi” Dedi.


Bu Makaleye Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk Yorumu Siz Yapın!
YAZARLAR
Canlı Maç Sonuçları