KARSLILAR, CUMHURBAŞKANLARINDAN NE İSTER...

01.06.2015
Tacettin DURMUŞ

KARSLILAR, CUMHURBAŞKANLARINDAN NE İSTİYOR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yarın öğlen 12.00’da Cumhuriyet Meydanında Kars halkına hitap edecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Karslılarla mitingde buluşması sırasında halka vereceği mesaj ve müjdeler merakla bekleniyor. Cumhurbaşkanlarını kentte ağırlayacak olan Kars halkı, yıllardır birikmiş ve ivedi bir şekilde çözülmesi gereken sorunlarını biz gazeteciler aracılığıyla kendisine aktarmak istiyor.

Kars ve çevresinin öncelikli sorunlarının başında işsizliğe bağlı göçün geldiğine dikkat çeken Kars halkı, sadece geçtiğimiz yıl 4 bin 500 kişinin batı illerine göçtüğünü Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dikkatine sunmak istiyor. Bu nedenle her geçen gün kan kaybeden beyin ve sermaye göçü veren kette, bacası tüten tek devlet işletmesi olan ve 400 işçiyi bağrında barındıran Kars Şeker Fabrikasının kapatılmaması ve başka fabrikaların açılması talebinde bulunan Karslılar, Sayın Erdoğan’dan vaatler değil müjdeler bekliyor.

BİR ZAMANLARIN ET AMBARI KARS

Kars, bir zamanlar Türkiye’nin et ambarı olarak tüm ülkenin et ihtiyacı karşılar durumdaydı. Hatta Ermenistan sınırı kapatılmadan önce trenle Kars’tan Rusya’ya canlı hayvan ithal edilirdi. Ama halen büyük ölçüde geleneksel yöntemlerle ahır havancılığı dede babadan kalma yöntemlerle yapılmaya devam ediyor. Böylece tek geçim kaynağı tarım ve hayvancılık olan Kars halkı ‘Yine ithal hayvan gelirse halimiz ne olur’ diye korku içerinde yaşamaya devam ediyor. Köylerde her evde bir traktör bulunuyor. Ama bu traktörlerin büyük bölümünün kredi ile alındığı için uzun yıllar gerçek sahiplerinin olamıyor. Dünyada sadece Türkiye’de vergiler nedeniyle mazot ve benzin fiyatlarının çok yüksek olması nedeniyle mazot alamaz hale gelen çitçiler yüksek fiyatlar nedeniyle tohum almakta zorlanıyor. Olumsuz hava koşulları altında çiftlerini süren köylülerimiz daha şimdiden hasat sezonunda traktörlerini çalıştıracak mazotu kaç liraya alırımın kabusunu yaşıyor.

KARSLI POZİTİF AYRICILIK İSTİYOR

Tarım ve hayvancılıkla yaşamını zar zor idame ettirmeye çalışan Karslı, sınırın bekçisi olarak pozitif ayrımcılık istiyor. Yılın üçte ikilik bir zaman dilimini kar ve dondurucu soğuk altında yaşayan vatandaşımız gelirinin büyük bölümünü ısınma giderlerine harcıyor. Kars’ta görev yapan memurlar da aynı şekilde maaşlarının önemli bir bölümünü ısınma gideri için harcıyor. Doğal gaz fiyatları ve alınan dolaylı vergiler İzmir ve Antalya ile eşit bir şekilde tahsil ediliyor. Kars’ın önemli sorununun işsizlik olduğunu bu duruma gelmiş geçmiş iktidarların, siyasilerin ilgisizliği ve beceriksizliğine bağlayan halkımız, işsizlik sorunun giderilmemesi halinde süren göçün daha da artacağını, biran önce önlem alınması gerektiğini belirtiyor, “Bu sorunu siyasilerimiz, milletvekillerimiz çözmelidir. Boş lafa karnımız tok. Biz laf değil icraat istiyoruz. Kars’ta bir tek devlet fabrikasının olmaması iktidarın siyasilerin bu bölgeye bakışını ve beceriksizliklerini ortaya koymaktadır” şeklinde her alanda dile getiriliyor. Kars; birçok medeniyetin beşiği olması ve Tarihi İpek Yolu’nun da Ani üzerinden Kafkasların en önemli koridoru üzerine olmasına rağmen, kendi küllerinden var olan sosyal ve aydın bir kent olmaya devem etmek için direniyor. Birçok esnafta işsizlik nedeni ile kalifiye eleman bulamıyor. Esnafın hali ger geçen gün kötüye gidiyor. Turizm gelişmediği gibi her türden zenginliğine rağmen her geçen gün dibe vuruyor.

BAKÜ TİFLİS KARS VE LOJİSTİK MERKEZ…

Kars halkı, Kars’ı Demir İpek Yolu ile Çin’den Orta Asya’ya bağlayacak olan ve ilimizi Kafkasların merkezi haline getirecek olan Bakü Tiflis Kars Demiryolunun bir an önce tamamlanarak faaliyete geçmesini ve bu projeye bağlı olarak ta yılan hikayesine dönen Lojistik Merkez için bir an önce kazma vurulmasını bekliyor.

Kars halkı aynı zamanda kamuoyu baskısı nedeniyle lojistik merkez kurulsa bile tarım ve hayvancılık ürünleri dahil tek bir kalem dahi ihraç edemeyecek Kars’ın BKT trenine yükleyerek komşu ülkelere gönderecek bir üretimi olmadığı gibi tren Kars’ı bir istasyon olarak mı kullanacak” diye merak ederken aynı zamanda birkaç yolcunun sadece inip bineceği bir istasyon mu olacak” diye de merak ediyor.

40 YILÖNCE KARS’TAN GÖÇ EDEN BİR VATANDAŞIN O YILLARIN KARS’I İLİ GÜNÜMÜZÜN KARS’INI KIYASLAMASI

Önceki gün Kars’ın merkeze bağlı Çalgavur Köyünde bir akrabasının cenaze törenine katılmak için geldiği köyünde yeni nesil gençlik ile yaptığı sohbette, 40 yıl önceki Kars ile günümüz Kars’ını kıyaslamasına şahit oldum.

Yıllar önce Boğatepe köyünden İstanbul’a göçen Muzaffer Kazaklı her Karslının da her an dile getirdiği gibi geçmiş yıllarda kapatılan fabrikaların adlarını şu şekilde sıraladı: “Devlet eliyle Sarıkamış Ayakkabı Fabrikasının kapatıldı. Aynı dönemlerde Sümerbank, Tekel, Süt Fabrikası, Kombina, Yem Fabrikaları birilerine peşkeş çekilmek suretiyle kapatıldı. Kapatılan fabrikaların müştemilatları da haraç mezat satıldı. Devlet şu anda da şeker fabrikasını kapatmaya çalışıyor. Kars’ta üretilen bira ve gazoz ihraç edilirdi. Ardahan ve Iğdır’ın Kars’tan ayrılması ile bir örneği daha görülmemiş bir şekilde bir kent üçe bölünerek birçok değerleri de bölünerek yok edildi. 40 yıldan beridir İstanbul’da yaşamama rağmen ara sıra Kars’a geldiğimde o yıllara nazaran daha geri görmek beni derinden üzüyor…”

 


O.C. Hikmet AKSU Kars'ın, Karslının Sesi 6/20/2004 3:00:00 PM
Kaleminle yüreğinle ,birikim ve yorumunla Kars'ın Karslının sesin sevgili Tacettin Bey. Kutluyorum. Selam ve sevgiler..
YAZARLAR
Canlı Maç Sonuçları