İNSANLIĞA HİZMET EDENLERE VERİLEN ÖDÜLLER

27.09.2014
Nurettin Öztürk

 

(12 Eylül 2014 tarihinde Ankara’da vefat ederek aramızdan ayrılan Ölçek köşe yazarımız Veteriner Hekim Nurettin Öztürk’ün anısına yazılarını yayınlamaya devam edeceğiz.)

 

İNSANLIĞA HİZMET EDENLERE VERİLEN ÖDÜLLER

Veteriner Hekim Nurettin Öztürk

İnsanlık tarihine ışık veren birçok bilim adamları, düşünürler, yazarlar, sanatçılar, politikacılar ve şairler hiçbir kurumdan ödül alamadılar. Öyle bir beklentileri de olmadı hiçbir zaman. Birçokları yargılanarak en ağır cezalara çarptırıldılar yüz yıllarca önce halen insanlığa ışık veriyorlar.

Bilim adımına ve düşünürlere ödülleri tarih verir. Yoksa bir kurumun veya kişilerin verdikleri ödüller gerçek bilim adamının ve düşünürün beklentisi olmamalıdır.

Ödül beklentisi içinde olanlar gerçek bilim adamı veya düşünür değildir bence.

Bir düşünürün yakaladığı yeni bir realite benimsenmeyebilir. Buna karar verebilecek olan tarihtir.

Bilim insanının ve düşünürün en büyük ödülü tabiatın sunduğu değerlerden yararlanarak ve objektif dünya kanunlarının bilgisine dayanarak yetenekleri ölçüsünde yarattıkları realitelerin niteliğine göre insanlığa hizmet etmesidir.

Falan bu kadar ödül almış,falana ödülü veren kim o çok önemli.Bu ödüller toplumu yanıltmasın baş tacı etmesin..Hak edilmiş bir ödüle tabi ki gurur duyacak olanlar olacak.

Örneğin emperyalistleri dize getirmiş Atatürk’e, Lenin’e, Mao’ya emperyalistler ödül verir mi?

İnsanlığa, emeğe düşman olana emekçiler ödül verir mi?

Hırsızlıkla bilim adamlığı rütbesi kazanmışlara yine hırsızlardan verilen onlarca ödül o bilim adamının büyüklüğünü de göstermez.

Ankara,24.06.2014


Etiketler:
Bu Makaleye Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk Yorumu Siz Yapın!
YAZARLAR
CANLI YAYIN
Canlı Maç Sonuçları
HAVA DURUMU
KARS
ÖLÇEK E-GAZETE