Selim Lisesi, robot yarışmasında birçok prestijli liseyi geride bırakarak 5. oldu.

22.03.2018   12:06

Selim Lisesi, robot yarışmasında birçok prestijli liseyi geride bırakarak 5. oldu

Tacettin DURMUŞ / www.haberolcek.com

Selim Şehit Teğmen Gökhan Yaşartürk Çok Programlı Anadolu Lisesinin Kafkas Kartalları takımı, dünyanın en prestijli liselerarası robot yarışmalarından birisi olan ‘FIRST RoboticsCompetition’ un İstanbul’daki Türkiye ayağına katıldı.

Programlı Anadolu Lisesi’nin Kafkas Kartalları Takımının Kafkas Üniversitesi Makine MühendisliğiBölümü ile üretmiş olduğu “KARSAK” isimli robot, yarışmaya katılan SEV Amerikan Koleji, Robert Koleji gibi birçok prestijli liseyi geride bırakarak 42 lise arasından 5. olmayı başardı.

Ülker Sport Arena’da 10-12 Mart 2018 tarihinde düzenlenen yarışmada, “7297” takım numarası ile yarışan Selim Lisesi ekibi ilk aşamada pek ilgi görmemiş olmasına karşın rakiplerini şaşırtarak 5. oldu. Her yıl farklı görevleri yerine getirecek robotların yarıştığı Amerika kökenli lise öğrencilerinin gelecek kariyerleri için çok önemli mesafe taşı olan bu yarışmanın İstanbul’daki Türkiye ayağında Selim Lisesi’nin de aralarında bulunduğu birçok takım kıyasıya yarıştı.

Yarışma İle ilgili tecrübelerini paylaşan takım elçisi öğrenci Alpaslan Gök, ilk etapta yarışmada hem çömez takım olmaları hem de doğuda bir ilçedeki devlet okulu olmalarından dolayı diğer takımların kendilerine mesafeli durduğunu gördüklerini belirterek, çeyrek finale yükseldikten sonra büyük bir ilgi ve alakayla karşılaştıklarını söyledi.

Fikret Yüksel Vakfı ve hemşerimiz Makine Mühendisi Refik Demirci’nin girişimleriyle, Beden Eğitimi Öğretmeni Özkan Aras önderliğinde Bilişim Teknolojileri Öğretmeni Sena Açıkgöz’ün deste kleriyle yarışmaya katılan lise öğrencileri “Alparslan Gök, Barış Açak, Mustafa Kemal Koç,

Sibel Atmaca, Nazar Polat, Çimen Polat, Eren Güman, Nazan Sultan Yazıcı ve DoğancanBatıbay” ve Kafkas Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümü Öğretim Görevlisi Fatih Alibeyoğlu
ve Arş. Gör. Muhammet Çil önderliğinde Makine Mühendisliği öğrencileri “Ali Aydın Can, Furkan Balta ve Üner Can Serttaş ürettikleri robot ile göz doldurdular.

Türkiye’nin en köklü şirketlerin ve kurumların sponsor olduğu okullar arasından, Kafkas Kartallarının öğretmeni baş müdür yardımcısı Özkan Aras’ın uğraşları ve çabaları ile sponsorluk arayışının sonucunda Makine Mühendisi Refik Demirci başta olmak üzere Fikret Yüksel Vakfı, Selim Belediyesi, Selim İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Doğu İklimlendirme ve Kafkas Üniversitesi’nin teknik desteğini alan
Kafkas Kartalları, rakiplerine göre çok büyük imkanlar elde edemeseler bile, bu destek onlara hem can suyu hem de umut ışığı oldu.

Kafkas Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümü öğrencileri tarafından tasarımı ve üst mekanizmasını yapılan robotun imalatı esnasında yeri gelip bir cıvatayı bulmanın bile günler aldığı görüldü.
Yarışma günü geldiğinde öğretmenleri Elvan BARİN ile yarışmaya katılan Kafkas Kartalları Takımı İstanbul’da 40’ı aşkın kişiyle katılan takımları görüp hayrete düştüler ve teknik yetersizliklere ve imkânsızlıklara rağmen diğer takımlara umutsuzluk değil azim kaynağı oldu. Yarışma başladığında ilk 8 takıma kadar küçümsemelere maruz kalarak kimsenin ilgisini çekemeyen Kafkas Kartalları, inançları ve başarıya olan açlıkları sayesinde yarışmayı 5. tamamlayarak:Başarının sadece büyük şehirlerde büyük imkanlarla elde edilebileceğine ve küçük şehirlerde yokluk içinde asla başarılı olunamayacağını savunanlara çok güzel bir cevap vererek, kendisine inananlara da daha büyük başarıların sözünü vermiştir.”

 
Kategori:
Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk Yorumu Siz Yapın!
Toplam () adet yorum eklenmiştir.
YAZARLAR
Canlı Maç Sonuçları