Kağızmanlı Kadın Kahraman: Şehit Muhibe Hatun.

10.03.2018   10:08

KAĞIZMANLI KADIN KAHRAMAN / ŞEHİT MUHİBE HATUN

(Doğumu: … / Ölümü:1918)

Sait KÜÇÜK / KAĞIZMAN (www.haberolcek.com)

Kağızman’ın kadın kahramanlarından ve şehitlerindendir. İlçenin köklü ailelerinden Karacaoğulları sülalesine mensup olup Karaca Ali Dede’nin kızıdır. Ecolar lakaplı aileden İso ile evlenmiştir.

Toprakkale Mahallesi’nin Tekbağ mevkiinde ki evlerinde ikamet etmekte iken Ermeniler’in Mart-Nisan 1918 de başlattıkları katliamlarda yaşamını yitirmiştir.

1918 Nisan ayı başlarında Toprakkale Mahallesindeki Türk ahaliye “Kardeş olduk, barış yaptık” diyerek silahlarını toplayan Ermeniler esir aldıkları halkı çarşı merkezindeki Gamir Damı’na doldurmak için yola koyulurlar. Tek Bağ mevkiine geldiklerinde bu bağın içinde bulunan eve baskın düzenlerler. Baskın öncesi tehlikeyi sezen Muhibe Hatun ve kocası İso, çocukları Fetullah, Sefullah(Sefo), ve Zinnet’i bacada bulunan “hinzan”a çıkarırlar. Ermeni askerleri içeri eve baskın yaptıklarında Muhibe Hatun tandır damında ekmek pişirmektedir. Kocası iso’da yanında durmaktadır.

Ermeni askerleri İso’yu yakasından tutup dışarı çıkarmak isterler. İso direnir fakat Ermeni askerlerince dışarı çıkarılıp diğer esirler arasına katılmak istenir. Muhibe Hatun “Bırakın kocamı kâfirler, İso’yu nereye götürüyorsunuz” diye bağırıp Ermeni askerlerinin üzerine hücum eder. Ermeni askerlerinden birisi Muhibe Hatun’u iter. Yere düşen Muhibe Hatun tandır başında duran egiş’i kaptığı gibi sivri ucunu Ermeni askerinin kafasına saplar. Acıyla kıvranan Ermeni askeri silahını doğrultarak Muhibe Hatun’u tandırın başında şehit eder.

Muhibe Hatun’un kocası İso Toprakkale’den getirilen esirler arasında katılarak Gamir Damı’na getirilir. 8 Nisan 1918 günü yapılan Gamir Damı katliamında 105 kişi ile birlikte şehit edilir.

İso’nun ve Muhibe Hatun’un Fetullah ve Sefullah adlı erkek çocukları kaybolarak kendilerini Kars’ta yetimhanede bulurlar. Zinnet adlı kız çocukları ise Karaca Ali Dede tarafından bulunup büyütülür. Fetullah, (Daysallı) Sefullah (Karaağaç), Zinnet ise (Kesen) soyadını almışlardır. Her üç çocukta hayatta değildirler.

Zinnet, Kağızman’ın istiklal madalyası sahibi, berber ve sünnetçi Mevlüt Kesen ile evlenmiş olup 5 kızı ve 1 oğlu olmuştur. Büyük kızı Şadiye Küçük, Kağızmanlı Araştırmacı Yazar Sait Küçük’ün annesidir.

Muhibe Hatun’un mezarı onunla birlikte 7 kişilik şehit mezarı olup Tekbağ kapı girişinde bulunmakta iken Toprakkale Mezarlığı’na nakledilip Sait Küçük’ün girişimiyle dönemin kaymakamı Şuayib Gürsoy tarafından anıt mezar olarak yaptırılmıştır.

(Kaynak: Sait Küçük-Lemin Gülderen, Kağızman’da Yaşanan Rus Zulmü ve Ermeni Mezalimi, Ankara / 2007)

 
Kategori:
Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk Yorumu Siz Yapın!
Toplam () adet yorum eklenmiştir.
YAZARLAR
Canlı Maç Sonuçları