Ertaş: ´Şeker fabrikalarının özelleştirilmesini, basit bir özelleştirme olarak değerlendiremeyiz´.

07.03.2018   12:03

ERTAŞ: “ŞEKER FABRİKALARININ ÖZELLEŞTİRİLMESİNİ, BASİT BİR ÖZELLEŞTİRME OLARAK DEĞERLENDİREMEYİZ”

Tacettin DURMUŞ / KARS (www.haberolcek.com)

Kars Ziraat Odası Başkanı Adem Ertaş, şeker fabrikalarının özelleştirilmesinin basit bir özelleştirme olarak değerlendirilemeyeceğini savundu.

Türkiye’de faaliyet gösteren 25 şeker fabrikasından 14’ünün satış sürecinin başlamasının olumsuz yankıları ilimizde de devam ediyor.

Satılacak fabrikalar arasında Kars Şeker Fabrikası bulunmazken Afyon, Ağrı, Bor, Burdur, Çorum, Elbistan, Erzincan, Erzurum, Ilgın, Kastamonu, Kırşehir, Muş, Turhal ve Yozgat şeker fabrikalarının varlık satışı şeklide satış ihalesinin yapılması bekleniyor.

Bacası tüten teki devlet işletmesi olan Kars Şeker Fabrikasının da kapatılıp kapatılmayacağını da henüz netlik kazanmazken yüzlerce şeker çalışanı ve pancar üreticisinin umutsuz bekleyişi devam ediyor.

Yıllardır ‘Şekerimizin tadı kaçmansın!’ diye yerel basında manşetlere taşıdığımız Kars Şeker Fabrikasının kapatılması yönünde mücadelemiz devam ederken Ziraat Odası Başkanı Adem Ertaş da tepkilerini gazetemiz marifetiyle bir kez daha dile getirdi.

Gazetemize açıklamada bulunan Başkan Ertaş, üretici birlikleri olarak ellerinden geldiğince canla başla çalışarak dışa bağımlılıktan kendimizi kurtarıp yerli üretimi artırmaya çalıştıklarına dikkat çekti.

Çiftçileri bu yönde geliştirmeye, onlara destek olmaya çalışırken bu tarz tutumların olması oldukça üzücü olduğunu ifaden eden Ertaş, tarım ülkesi olmamıza rağmen birçok ürünümüzü dışarıdan ithal ederek, hayvancılıkta da yine dışarıya bağımlı olmak durumunda kalındığından yakındı.

Sayısız tarım ürünü ve hayvancılıkta Ülkenin tüm zenginlikleri göz ardı edilerek dışa bağımlığının kangrene dönüştüğünü de ileri süren Kars Ziraat Odası Başkanı Adem Ertaş açıklamasında: “Bir taraftan dışarıya göçü engellemek, aile işletmelerine destek vermek, tarım ve hayvancılık politikalarını uygulayarak ithalatı durdurmaya mücadelesi vermekteyiz. Elimizde bulunan imkanları değerlendirmek, bu zenginliğimizi korumak yerine, çiftçimiz için hayati bir tarımsal faaliyet olan şeker fabrikalarının özelleştirilmesi göz ardı edilecek bir durum değildir. Pancar üretimi, kırsalda üretimin sürdürülmesi, göçün önlenmesi ve genç nüfusun doğduğu yerde tutulması açısından büyük önem taşımaktadır. Pancar tarımı katma değeri yüksek olan bir üründür. Pancarın posası yaş ve melaslı kuru küspesi ucuz hayvan yemi olarak kullanılmakta ve hayvancılık açısından da önem taşımaktadır.”dedi.

ŞEKER PANCARI BİRİM ALANDA ORMAN ALANLARINDAN ÜÇ KAT DAHA FAZLA OKSİJEN ÜRETMEKTEDİR

Ayrıca şeker pancarı, birim alanda orman alanlarından üç kat daha fazla oksijen üretmektedir. Ülkemizde üretilen şeker, ülke ihtiyacının neredeyse hepsini karşılamaktadır. Bu sebepledir ki şeker stratejik bir üründür ve dışa bağımlı olunacak bir ürün hiç değildir. Yerli üretimimizi korumaktan başka çaremiz yoktur. Dört mevsimin belirgin olarak yaşandığı ülkemizin doğusunda kış meyvesini tadarken, batıda yaz meyvesini rahatlıkla yetiştirdiğimiz her bir köşesi cennet olan ülkemizin nimetlerinden faydalanmak gerek. Tarım alanlarımıza sahip çıkmak, yerli üretimi artırmak, dışa bağımlılığı azaltmak, göçü engellemek elimizdeyken bu durumu aleyhimize çevirecek her türlü karar ve tutumların çiftçilerin sesi olarak karşısındayız. Bu durumu kesinlikle desteklemiyoruz. Umut ediyorum ki elimizde olan bizlere verilen bu nimetlerin değerinin bir an önce farkına varılır çok geç kalmadan alınan yanlış kararlar düzeltilir.” Dedi.
Kategori:
Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk Yorumu Siz Yapın!
Toplam () adet yorum eklenmiştir.
YAZARLAR
Canlı Maç Sonuçları