Sanatçı Salih Turhan bestesi

12.02.2018   12:45

Sanatçı Salih Turhan bestesi

Beyribey’in Taşlıova’ya Kars Türküsü

Tacettin DURMUŞ / www.haberolcek.com

Sosyal ve kültürel yanı ile de dikkat çeken AK Parti Kars Milletvekili Dr. Selahattin Beyribey’in Aşık Şeref Taşlıova’ya yazdığı şiir türkü oldu.

Merhum Karslı Aşık Şeref Taşlıova’nın Aşıklık Geleneğine ve Kars’ın tanıtılmasına büyük emeğinin olduğunu hatırlatan Kars Milletvekili Yusuf Selahattin Beyribey bu amaçla bir şiir yazdı. Halk müziğine, ozanlık geleneğine ilgili olan Milletvekili Beyribey geçtiğimiz aylarda GÜLENAZ adlı şiir kitabını d yayınlamıştı. Kitabını Kültür ve Turizm Bakanlığı THM. Sanatçısı Salih Turhan ile Gazeteci Müzisyen Salih Şahin’e de sunmuştu. Salih Turhan ve Salih Şahin şiirlerin bazılarını n Halk Müziği tarzında beste olmaya uygun olduğunu belirttiler.

Merhum Aşık Şeref Taşlıova’ya hitaben yazılan ve içerisinde bazı ozanların da adının geçtiği TAŞLIOVA şiirine Sanatçı ve Yazar Salih Turhan beste yaparak TRT Ankara Radyosu’ndaki bir programında sürpriz yaparak kendisine dinletti.

Kars Türküsü olarak kayıtlara geçen türkü memnuniyet yarattı sanatçı Turhan Taşlıova ile beraber çalıştıklarını belirterek “Ben de vefa borcumu yerine getirdim” dedi.

Milletvekili Beyribey’de “Merhum Taşlıova ile özel dostluklarımız vardı. Yeri doldurulamaz. Şiirimin türkü olarak kayıt altına alınması beni son derece mutlu etti”, diyerek konuştu. Gazeteci

Müzisyen Salih Şahin’de bu eserin önemli bir kazanım olduğuna dikkat çekti.

 
Kategori:
Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk Yorumu Siz Yapın!
Toplam () adet yorum eklenmiştir.
YAZARLAR
Canlı Maç Sonuçları