Kağızman´da arılar kış uykusundan uyandı

09.02.2018   12:29

Kağızman'da arılar kış uykusundan uyandı

Tacettin DURMUŞ / www.haberolcek.com

Kağızman’da hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesiyle birlikte arıcılar, kovanlarını açık havaya çıkardı.

İlçede geçimini arıcılıkla sağlayan vatandaşlar ısınan havalarla birlikte kışlık uykularından uyanan arılarını açık havaya çıkararak çalışmalarına hız verdi.

Bu yıl az yağan karın havaların ısınmasıyla birlikte tamamen erimesinden kaynaklı bahçelerinde yeşillenmeye başladı. Kış uykusundaki arılar da bal yapmaya ve oğul vermeye koyuldu.

Yeşil Kağızman’da bahçelerde yeşillenmeye başladı. Hava koşullarının bu şekilde seyretmesiyle, ağaçlarının da filizlenmeye başlamasına bağlı olarak arıların çiçeklerin özlerinden polen toplamaya başlayacağını anlatan arı yetiştiricisi Erol Ergüven’i umutlandırdı. Ergüven: "Açık Havaya çıkardığımız arılarımızı özel olarak hazırladıklarımız arı kekleriyle besleyeceğiz Ağaçların çiçek açıp Arıların özlerini toplayacağı zamana kadar güçlü olmalarını sağlamaya çalışacağız. Bu yıl havalar erken ısındı sıcak hava olunca arılar rahatsız oluyor bu nedenle arıları dışarı çıkardık. Sıcaklıklar bu şekilde devam eder ise bahçemizdeki ağaçlar çiçek açar arılar da bu çiçeklerden beslenerek, yazın ortasına doğru bal yapmaya başlar" dedi.

 
Kategori:
Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk Yorumu Siz Yapın!
Toplam () adet yorum eklenmiştir.
YAZARLAR
Canlı Maç Sonuçları