Vali Doğan: Kars çıldırtıyor.

12.01.2018   11:10

Vali Doğan: Kars çıldırtıyor

Tacettin DURMUŞ / www.haberolcek.com

Vali Rahmi Doğan, Doğu Ekspresinin de etkisiyle Kars’ın son aylarda il dışından gelen ziyaretçilerini çıldırtmaya başladığını söyledi.

2018 yılının ilk İl Koordinasyon Kurulu Toplantısına başkanlık eden Vali Doğan, Kars’a gelen yerli ve yabancı ziyaretçilerin memnun etmek için tüm kurumların ve basının desteğinin son derece önemli olduğunu belirtti.

Kars’ı ziyaret eden misafirlerin sadece kışın değil yaz aylarında da devam etmesinin öneminde değinen Vali Doğan, şu anda başta Sarıkamış’ta olmak üzere il merkezinde de otellerde boş yatak olmadığına işaret ederek Doğu Ekspresinin önemine değindi.

Turizm destinasyonu açısından Kars’ın artık yabancı ziyaretçileri çıldırttığını söyleyen Vali Doğan: “Kars artık adeta ziyaretçi akınına uğruyor, neredeyse beni günde en az 10-15 kişi Doğu Ekspresinden yer bulmak için arıyor. Biraz önce dönem arkadaşım Kaymakam aradı beni 21’i ile 27’si arasında Sarıkamış’ta yer bulamadım. Şuanda bütün oteller dolu, şehir içerisindeki otellerinde doluluk oranları çok yüksek, dolayısıyla bunu şehrin fırsata dönüştürmesi lazım. Bir basın açıklaması yaptık. Basın açıklamasında meramımız şu şekilde anlatmak istedik” dedi.

Bu durumun Kars için büyük bir fırsat olduğunu da söyleyen Vali Doğan: “Bunu bütün Kars’ın, Karslının, esnafın, Kars’ta yaşayan herkesin iyi değerlendirmesi lazım. İnsanlar buraya akın akın gelirken, kurumlar olarak, idareciler olarak biz altyapı eksiklerimizi hızlı bir şekilde gidermemiz lazım, vatandaşlarında da dışarıdan gelen insanlara karşı hoş görülü bir şekilde karşılaması ve bunların ihtiyaçlarını gidermesine yardımcı olması lazım. Bu çok önemli, bu günü birlik bir hesap değil. Eğer günü birlik bir hesap yapılırsa bu insanlar bu yıl içerisinde gelir ama bir sonraki seneye bu insanları burada bulamazsınız. Ama bu insanlar buradan memnun ayrılırsa, seneye dostlarıyla, arkadaşlarıyla, çocuklarıyla tekrar buraya geleceklerdir ki bura gerçekten iyi bir destinasyon bunu fırsata dönüştürmemiz lazım.”diye konuştu..

Kars’ın artık tanındığı ve bilindiğini kaydeden Vali Doğan, “Bu sevindirici durum, geçen yıl, önceki yıl terörle yapılan mücadeleden sonra güvenlik probleminin olmadığının anlaşılması, Sarıkamış’taki yapılan altyapı çalışmaları, Sayın Bakanımızın ve gelip götürdüğü insanlar sayesinde bu tanındı ve artık biliniyor. Geçen gün Sayın Bakanımızla Ankara’da toplantıdayken ilave bir yataklı vagon eklendi, 1 dakika 26 saniye içerisinde yataklı vagondaki bütün yerler satıldı. Yani bu gerçekten Kars için çok büyük bir sevindirici olay, sayın Cumhurbaşkanımız yine turizmcilere gelin Sarıkamış’a yatırım yapın dedi, uçak sayıları arttırıldı ama buna rağmen fiyatlar bir türlü düşmüyor. Çünkü gelen insan sayısı adeta gerçekten çıldırdı. Dün Kırıkkale Valisi aradı, o da gelmek istiyordu, 4 kişi gelecekmiş ama biletler pahalı bu yüzden gelemiyorum dedi. Biz fiyatların belki biraz düşmesini bekliyorduk ama bu arz talep meselesi, uçak sayısı arttı ama gelecek kişi sayısı da artınca biletler yine yüksekte kaldı. Bu iş böyle devam ederse uçak sayısının artacağını ve özel firmaların da buraya gireceğini düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

Serhat Kalkına Ajansı Genel Sekreteri Hüsnü Kapu da “Avrupa Birliği projesi ihale aşamasına geldi, Ordu Caddesinde bütün kurumlar o cadde de bütün işlerini Mayıs ve Haziran ayına kadar tamamlamaları gerekmektedir.” dedi.

ALTYAPI YAPACAK OLAN KURUMLAR ŞİMDİDEN HAZIRLIKLARINI YAPSINLAR

Vali Doğan ise, “Altyapı yapacak olan kurumlar şimdiden hazırlıklarını yapsınlar, yani yatırım programları da henüz belli olmadı sanki o yüzden burada bir çalışma yapılacak Avrupa Birliğinden 10.5 milyon euroluk bir bütçe ayrıldı. Sayın Bakanımız ben göreve başladığım zaman İTÜ Rektörünü davet etmişti, onunla birlikte de burada bir çalışma yapıldı, eksiklikler giderildi ve Merkez İhale Finans Kurulu tarafından ihale aşamasına geldi. Buradan arkadaşları görevlendirdik, önce danışman firma ihalesi yapılacak peşinden de uygulayıcı firmanın ihalesi yapılacak. Dolayısıyla Ordu Caddesi bizim Valiliğin oradan geçerek Evliya Camine kadar olan kısım tarihi dokuya uygun bir şekilde yapılacak. Bu nedenle şimdiden altyapı Telekom’dur, Aras’tır, Doğalgazdır, Belediye açısından ne gerekiyorsa şimdiden birlikte koordine içerisinde çalışalım. Çünkü Haziran gibi firmanın büyük ihtimal belli olup gelip burada kazma vurması bekleniliyor.” dedi.
Kategori:
Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk Yorumu Siz Yapın!
Toplam () adet yorum eklenmiştir.
YAZARLAR
Canlı Maç Sonuçları