Yağmayan kar, yaban hayvanlarına besin keyfi yaşatıyor.

11.01.2018   10:54

Tacettin DURMUŞ / www.haberolcek.com

Iğdır ve çevresinde hava soğukluklarının mevsim normallerinin oldukça altında seyretmesi nedeniyle, bölgede konaklayan göçmen kuşların beslenme ve göç etme ihtiyaçlarında önemli değişiklikler gözlenmeye başlandı.

Etrafının dağlarla çevrili olması ve çanak şeklindeki konumuyla mikro klima iklim tipine sahip olan Iğdır’da, kış mevsiminin ılıman geçmesi, kar yağışının olmamasına bağlı olarak bütün alanların açık olması nedeniyle bölgede yaşamlarını sürdüren yaban hayvanları besin yönünden zorlanmadan rahat bir kış mevsimi yaşıyor.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar İl Şube Müdürü Mete Türkoğlu, Iğdır’ın Merkez ve ilçelerinde donmayan akarsularda balık, sürüngen, yosunlarla ve tarlalardaki bitki tohumları ile beslenen kuşların, besin bulmakta zorluk çekmediğini söyledi.

Özellikle alanlarda kumru, serçe, kaya güvercini, saksağan, martı ve karga dibi göçmen kuş olarak bilinen, fakat göç etmeyen leyleklerin tarlalarda, akarsularda ve diğer memeli hayvanların beslendiklerinin kolaylıkla gözlenmekte olduğunu açıkladı.
Kategori:
Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk Yorumu Siz Yapın!
Toplam () adet yorum eklenmiştir.
YAZARLAR
Canlı Maç Sonuçları