Türk bayrakları ve meşalelerle Sarıkamış Şehitleri için yürüdüler

06.01.2018   10:24

Türk bayrakları ve meşalelerle Sarıkamış Şehitleri için yürüdüler

Tacettin DURMUŞ / SARIKAMIŞ (www.haberolcek.com)

103. yılında Sarıkamış Şehitlerini anma etkinlikleri kapsamında binlerce vatandaş ellerinde Türk bayrakları ve meşalelerle yürüdü.

Kazım Karabekir Camisi'nde şehitler için okunan mevlidi şerifin ardından binlerce vatandaş, ellerinde Türk bayrakları ve meşalelerle Sarıkamış 15 Temmuz Demokrasi Meydanı'nda bir araya geldi.

Geçtiğimiz yıllara göre daha sıcak havada bir araya gelen binlerce vatandaş, meydanda kurulan tören alanında şehitler için okunan Kur'an-ı Kerim tilavetini dinledi ve şehitler için dualar edildi. İlahilerin okunduğu programda kum sanatı sanatçısı Veysel Çelikdemir, Sarıkamış şehitlerini ifade eden bir gösteri sergiledi.

Program sırasında Kars Valisi Rahmi Doğan ve AK Parti Kars Milletvekili Selahattin Beyribey alanı dolduran vatandaşlara yönelik bir konuşma gerçekleştirdi. Milletvekili Beyribey, kitabında da yer alan Sarıkamış şehitleri için yazdığı bir şiirini okuyarak, onları saygı ve şükranla andıklarını söyledi.

Beyribey’in ardından konuşan Kars Valisi Rahmi Doğan da Sarıkamış ve Çanakkale’de yaşananların gelecek kuşaklara çok iyi bir şekilde anlatılması gerektiğini söyledi.

Şehitlerin bu vatan, millet ve bayrak için canlarını verdiklerini de söyleyen Vali Doğan: “Sarıkamış bu milletin beyaz destanıdır. Onlar eksi 40 derecede bu dağlarda bu topraklarda vatan için çarpışarak şehit oldular. Gençlerimize Sarıkamış'ı iyi anlatmamız, Sarıkamış'ı gelecek nesillere aktarmamız lazım. Sarıkamış'ı bilmeyen, Çanakkale’yi bilmeyen bir nesil bu milleti geleceğe taşıyamaz." dedi.

Konuşmalarının ardından okunan İstiklal Marşı’nın okunmasıyla birlikte tekbirler eşliğinde yürüyüşe başladı.

Kars ve çevre illeri ile birlikte Ülkemizin dört bir yanından gelen ve aralarında 15 Temmuz şehit ve gazi yakınlarının da bulunduğu binlerce vatandaş, ellerinde Türk bayrakları ve meşalelerle 3 kilometrelik yürüyüşün ardından Yukarı Sarıkamış Şehitliği'ne vardı.

Yürüyüşün son bulduğu şehitlikte Kars Valisi Doğan, AK Parti Kars İl Başkanı Adem Çalkın, Milletvekili Selahattin Beyribey, Kars Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta, Sarıkamış Kaymakamı Yusuf İzzet Karaman, 9. Komando Tugay Komutanı Piyade Albay Bilgin Çetinbağ, Sarıkamış Belediye Başkanı Göksal Toksoy, İl Jandarma Komutanı Albay Osman Kılıç, şehitlikte hazırlanan üzerinde "Ruhunuz şad olsun" yazısını meşalelerle ateşledi. Ardında da şehitler için dualar okundu.

 

 
Kategori:
Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk Yorumu Siz Yapın!
Toplam () adet yorum eklenmiştir.
YAZARLAR
Canlı Maç Sonuçları