SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİNİ ANMA ETKİNLİKLERİ, ŞEHİT YAKINLARI, GAZİLER VE GAZİ AİLELERİ ONURUNA DÜZENLENEN YEMEKLE BAŞLADI

05.01.2018   17:25

 SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİNİ ANMA ETKİNLİKLERİ, ŞEHİT YAKINLARI, GAZİLER VE GAZİ AİLELERİ ONURUNA DÜZENLENEN YEMEKLE BAŞLADI

Tacettin Durmuş / Sarıkamış/ www.haberolcek.com

Her yıl Ocak ayının ilk haftasında düzenlenen Sarıkamış Şehitlerini anma etkinlikleri, Kars Valiliği öncülüğünde Alile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü marifetiyle düzenlenen şehit yakınları ve gazi aileleri onuruna düzenlenen yemekle başladı.

Sarıkamış’ta bir otelde Kars Valisi Rahmi Doğan’ın ev sahipliğinde düzenlenen yemeğe, AK Parti Kars Milletvekili Selahattin Beyribey, Kars Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta, Sarıkamış 9. Komando Tugay Komutanı Piyade Albay Bilgin Çetinbağ, Sarıkamış Belediye Başkanı Kösal Toksoy, Sarıkamış Kaymakamı Yusuf İzzet Karaman, Kafkas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sami Özcan, Kars İl Jandarma Alay Komutanı Albay Ercan Çay, İl Emniyet Müdürü Ümit Bitirik, Azerbaycan Kars Başkonsolos Nuru Guluyev, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Aydın Acay ile şehit yakınları, gaziler ile gazi yakınları katıldı.

Başta Sarıkamış Şehitleri olmak üzere tüm şehitler için Kuran-ı Kerim okunmasının ardından yenilen yemek sırasında Kars Valisi Rahmi Doğan ve Milletvekili Selahattin Beyribey olmak üzere tüm protokol mensupları şehit yakınları ve gaziler ile aynı masada oturarak uzun süre sohbet ettiler.

BEYRİBEY: “BUGÜN ŞEHİTLERİMİZE, GAZİLERİMİZE MİNNETTARLIK VE TEŞEKKÜR GÜNÜMÜZDÜR”

Yemek sonrası konuşan AK Parti Kars Milletvekili Selahattin Beyribey, bundan 103 yıl önce Sarıkamış’ta binlerce vatan evladının bu topraklar için şehit olduğunu hatırlatarak, bu anma etkinliklerinin Sarıkmış için son derece önemli olduğunu söyledi.

Enver Paşa’nın verdiği emre itaat eden binlerce Mehmetçiğin, gözünü bile kırpmana kara kışta yollara düştüğünü de söyleyen Beyribey: “Bu ne demektir bu vatan için ölüm falan dinlemediler. Ayaklarında ayakkabı yoktu, sırtlarında elbiseleri yoktu, yanlarında yiyecekleri yoktu o halleriyle yurdun dört bir yanından geldiler ve Sarıkamış’ı savundular. “dedi.

Konuşmasında 15 Temmuz vurgusu da yapan Beyribey: “Aynı özelliği biz emre uymayı 15 Temmuz’da da gördük. 15 Temmuz’da da tıpkı Sarıkamış şehitlerinde olduğu gibi ellerinde doğru dürüst silahları olmadan, malzemesi olmadan, yiyeceği olmadan, elbisesi olmadan insanlar bir emirle nasıl geldiyse 15 Temmuz’da da bir emirle sokağa çıktılar. Topa, tüfeğe, uçaklara, jetlere karşı kendisini siper ettiler. Türk Milleti böyle bir millettir işte. Türk milleti bu şehitlerimizin burada ki gazilerimizin sayesinde bugün ülkede olduğu pozisyonu yaratan bir millettir. Vatan diyince her şeyi göze alıyor, bayrak diyince her şeyi göze alıyor bu millet. Şehitlik mertebesi gibi bir mertebeye ulaşmanın şerefini taşıyor. Bugün şehitlerimize, gazilerimize minnettarlık ve teşekkür günümüzdür, bayrağımız, vatanımız adına minnettar olduğumuz, şehitlerimizin önünde saygıyla eğildiğimiz gündür. Teşekkür ediyorum şehit ailelerine ve yakınlarına Allah’tan rahmet diliyorum” diye konuştu.

VALİ DOĞAN: "SARIKAMIŞ BU MİLLETİN BEYAZ DESTANIDIR"

Milletvekili Beyribey’in ardından konuşan Kars Valisi Rahmi Doğan’da günümüzde ülkemiz topraklarına komşu ülkelerde ve sınırımıza yakın bazı bölgelerde, Türkiye düşmanlarının sınırları cetvelle çizdiklerini belirterek birlik ve beraberlik mesajları verdi.

Sarıkamış şehitlerine minnet ve şükranlarını sunduğunu da ifade eden Vali Doğan, Sarıkamış’ın bu milletin beyaz destanı olduğunu söyledi. Binlerce Mehmetçiğin 2013 yıl önce bu günlerde eksi 40 derecede yazlık elbiselerle bu vatanı savunarak destan yazdıklarını da belirterek: “Gencecik evlatlarımız Yemen'den, Suriye'den, sıcak bölgelerden gelerek Sarıkamış'ta 42 yıldır okunmayan ezanı okuttular. Bayrağı tekrar göndere çekmek için Alahuekber dağlarına yürümüştür. Sarıkamış'a yürümüştür. Sayısı çok önemli değil, 3'üncü Ordunun sayısı her zaman ifade edilir 90 bin şehit diye, bir tanesi bile bizim için çok kıymetlidir. Önemli olan buradaki ruhtur. Sarıkamış'taki ruh bugünde vardır, bundan sonra da olacaktır. Çünkü bu ruh bu milletin genlerinde vardır. Bu milletin kanında vardır. Biz bu genle, bu ruhla bin yıldır bu topraklarda ilelebet bu topraklarda olacağız" dedi.

EKİNLİKLER AKŞAM DA DEVAM EDECEK

Etkinlikler bu akşam Sarıkamış Kazım Karabekir Cami’deki Mevlid-i Şerif okutulmasıyla devam edecek. İlk gün programı 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Meydanı’nda düzenlenecek Meşaleli Yürüyüş ile son bulacak.

Şehitleri Anma etkinliklerinin 2’inci gününde Sarıkamış Kayak Merkezi Kütük Ev bölgesinde yapılan Kardan Heykeller Sergisi Açılışı ve Meşaleli Kayak Gösterisi ve Kütük Ev’de düzenlenecek Gündem Ötesi programı son bulanacak.

Sarıkamış Şehitlerini anma etkinlikleri 7 Ocak 2018 Pazar günü binlerce insan Kızılçubuk zirvede toplanarak “Türkiye Şehitleriyle Yürüyor” Anma Yürüyüşüne katılacak. Yürüyüş sonrasında Yukarı Sarıkamış Şehitliği’nde düzenlenecek tören ve Solotürk Gösterisi ile Sarıkamış Şehitlerini anma etkinlikleri son bulacak.

Sarıkamış Şehitlerini Anma etkinliklere Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak’ın da katılacağı öğrenildi.
Kategori:
Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk Yorumu Siz Yapın!
Toplam () adet yorum eklenmiştir.
YAZARLAR
Canlı Maç Sonuçları