IĞDIR'DA OKUL VE KURUM MÜDÜRLERİNE EĞİTİM LİDERLİĞİ SEMİNERİ VERİLDİ

05.12.2017   13:07

IĞDIR’DA OKUL VE KURUM MÜDÜRLERİNE EĞİTİM LİDERLİĞİ SEMİNERİ VERİLDİ

Tacettin DURMUŞ / www.haberolcek.com

Iğdır’da Uzman Psikolog Özkan Şenol okul ve kurum müdürlerine “Eğitim Liderliği ve Yöneticilerde Geliştirilebilir ve Değiştirilebilir İnsan Davranışları” semineri verdi.

Seminere İl Milli Eğitim Müdürü M. Murat Aydoğdu, Avcılar İlçe Milli Eğitim Müdürü Emin Engin, Şube Müdürü Adnan Ok ile okul ve kurum müdürleri ile rehber öğretmenler veliler katıldı.

Kültür merkezinde 3 farklı zamanda gerçekleşen seminerde konuşan İl Milli Eğitim Müdürü M. Murat Aydoğdu "Okulların varoluş amacı, öğrencileri hayata hazırlamak ve mutlak surette başarılı mezunlar vermektir. Bir okulun ve okul müdürünün başarısı ancak öğrencilerin başarısı ile ölçülebilir. Okulların liderleri ise hiç şüphesiz okul müdürleridir. Artık günümüzde okul müdürleri bir yöneticiden daha çok liderler olarak anılmakta olup hiç şüphesiz öğrencilerin başarıya ulaşmalarında en önemli belirleyici olmaktadır. Okul müdürleri, okulların gelişim ve iyileştirme sürecinde anahtar bir role sahiptirler. Öğrencilerin başarısının yükselmesi öğretmenlerin kendilerini mesleki olarak geliştirmesi ile doğru orantılıdır. Okul müdürü, bir lider olarak, öğrencilerin başarısını ve öğrenimdeki bu kalitenin arttırılması için gerekli tedbirleri almak zorundadır. Okul müdürünün yapacağı yerinde liderlik davranışları sayesindedir ki öğrenciler başarıya ulaşabilirler" dedi.

Seminerde Uzman Psikolog Özkan Şenol, okul liderliği ve öğrencilerin performansını artırmaya yönelik ipuçlarını aktardı. Şenol, "Öğrencilerin gelişim dosyalarını okul müdürlüklerince tutulması gerekiyor. Öğrencilerimize okulu sevdirelim, hayal gücü kazandıralım, zeka ile birlikte çabayı öğretelim. Başarının asıl etkeni kişinin kendisini bilgiye ve gelişmeye aç hissetmesidir. Yöneticilerin mütevazi olması, karizmatik ve pratik olmaları, empati kurabilmeleri, stres ve öfkeyi yönetebilmeleri, zamanı iyi kullanmaları ve vicdanlı olmaları gerekir. Ayrıca velililer ile iletişim halinde olmaları, vizyon ve misyonlarını tam olarak belirlemeleri gerekiyor. Aynı zamanda idareci devletin ağırlığını taşıyabilmelidir" diye konuştu.

Uzman Psikolog Özkan Şenol, daha sonra, eğitim liderliği, doğru iletişim teknikleri, öfke yönetimi, stres ve başa çıkma yolları, duygusal zeka becerisi, pratik düşünme becerisi, kurum geliştirme yöntemleri, ekip çalışması, okulda verimi ve başarıyı arttırma yöntemleri konularında bilgiler verdi.

Okul müdürlerinin koltuk sevdası için değil, eğitim ve öğretim için çalışması gerektiğini belirten Şenol, "Öğrencilerin başarısının da başarısızlığın da sorumlusu öğretmenlerdir" diye konuştu.

Seminer, Şenol'un soruları yanıtlamasıyla sona erdi.

 
Kategori:
Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk Yorumu Siz Yapın!
Toplam () adet yorum eklenmiştir.
YAZARLAR
Canlı Maç Sonuçları