KOTODER BAŞKANI ŞAHİN CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN KARS ADINA DESTEK İSTEDİ

01.12.2017   11:17

KOTODER BAŞKANI ŞAHİN CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN KARS ADINA DESTEK İSTEDİ

“CUMHURBAŞKANIM KARS KÜLTÜRÜNE SAHİP ÇIKIN”

Tacettin DURMUŞ / www.haberolcek.com

Kısa adı KOTODER olan Kars oyunları Türküleri ve Ozanları Derneği Başkanı Salih Şahin, Kars’a gelecek olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Edoğan’a basın aracılığı ile seslenerek “Sayın Cumhurbaşkanım yok edilen Kars kültürüne sahip çıkın. TRT Kars Radyosunu yeniden kurun” dedi.

Kars’ta kültürel değerlerin her geçen gün azaldığını ve bazı fırsatçıların bunu ticari furyaya çevirdiğini ileri süren KOTODER Başkanı Salih Şahin, kültür göçü ve tahribatı nedeni ile göçün de tırmandığını ileri sürdü. Gazeteci, eğitimci, yazarlığı, müzisyen ve çok yönlü çalışmaları ile tanınan Şahin yurdumuzda kültürel alanda beklenen gelişme olmazken Kars’ta bittiğini iddia etti. Macaristan’da 215 bin halk ezgisi bulunurken Türkiye’de 5-6 bin civarında kayıt altına alınan halk ezgisinin olduğunu, bu durumun çok acı bir tablo oluşturduğunu hatırlatan Şahin, Kars’ı da örnek gösterdi.

Kars’ın 20 kadar medeniyete ev sahipliği yaptığını ve çok farklı kültür değerlerine mekan oluşturduğunu, bu değerlerin tahrip edildiğini ifade etti. Bu konuda Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Kars için destek isteyen Şahin başta TRT Kars Radyosu’nun yeniden kurulmasını istedi. Şahin şöyle dedi, “Sayın Cumhurbaşkanım, sizin kültürel alanda hedefleriniz bellidir. Bir zamanlar Kars’ta TRT Kars Radyosu varken birçok yatırımlar gibi söküldü gitti. Bu radyoda halk müziği korosu vardı. Yöreden çok sayıda türkü, ozan ve oyun havası derlenip kayıt altına alınmıştı. Radyonun kapanması ile kayıtlar Erzurum Radyosuna gönderildi. TRT Erzurum Radyosu sanatçılarınca anlamlarında oynama yapılarak Erzurum’a ait gösterildi. Yüzlerce halk ezgisi Kars’tan alındı. Gerek TRT’de gerek TRT Erzurum Radyosu’nda Kars Radyosundaki sanatçılardan ve eserlerden hiç kimse söz etmiyor. Bu tahribat günümüzde de sürüyor. Erzurum Radyosu Kars Türkülerine önem vermiyor.

Son zamanlarda Kars’ı müzik anlamında tahrip eden bu zihniyet Azeri Türkülerini de Erzurum’a ait gösterip telif ücreti alıyorlar. Bu durum ileride farklı sürtüşmelere de neden olacaktır” dedi.

Şahin Kars’tan kültür göçü nedeniyle nüfus göçünün de buna paralel olarak sürdüğünü hatırlatarak, bunun için kapanan TRT Kars Radyosunun yeniden kurulmasını ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu konuda destek olmasını ve Kafkas Kültürünün beşiği olan Kars’a sahip çıkmasını istedi.
Kategori:
Toplam () adet yorum eklenmiştir.
Hikmet AKSU Tüm Kasrlılar Takipçisi Olmalı 03.12.2017
İlçeleriyle köylewriyle tüm Karslılsr Kayıp larını kazanmak, yarınlarını kurtarmak işçin değerli Sn.Şahin'i desteklemeli ve tüm Ak parti örgütleriyle paralel hareket ederek konunun takipçisi olmalıdır. SEvgi, selam saygılarımla kolaylıklar, başarılar diliyorum Sn. Şahin ve destekçilerine.
YAZARLAR
Canlı Maç Sonuçları