KAÜ´de 100. yılında Sovyet ihtilalı sempozyumu düzenlenecek.

24.10.2017   12:41

KAÜ’de 100. yılında Sovyet ihtilalı sempozyumu düzenlenecek

Tacettin DURMUŞ / www.haberolcek.com

KAFKAS ÜNİVERSİTESİ “100. YILINDA SOVYET İHTİLALİ, GELİŞİMİ VE BÖLGESEL ETKİLERİ ULUSLARARASI SEMPOZYUMU”NA EV SAHİPLİĞİ YAPACAK

“100. Yılında Sovyet İhtilali, Gelişimi Ve Bölgesel Etkileri Uluslararası Sempozyumu’na” Rusya Federasyonu Ve Türk Cumhuriyetlerinden Konuşmacılar Katılacak

Atatürk Araştırma Merkezi, Azerbaycan Milli İlimler Akademisi Tarih Enstitüsü ve Kafkas Üniversitesi iş birliğiyle 25-27 Ekim 2017 tarihlerinde Kars’ta “100. Yılında Sovyet İhtilali, Gelişimi ve Bölgesel Etkileri Uluslararası Sempozyumu” düzenleyecek.

Bölgenin yakın tarihinde köklü değişikliklere yol açan ve Çarlık Rusya’nın yıkılmasına sebep olan Sovyet İhtilali, Kafkasya ve Türkistan’da siyasî, sosyal ve iktisadî yapıyı değiştirirken, Türkiye ile güney ve doğu komşuları ve Doğu Avrupa’ya da tesir etmiştir. Nisan ayında başvuruların alınmaya başlandığı sempozyuma, Rusya Federasyonu ve özerk cumhuriyetleri olan Kabardin Balkar, İnguşya ile Dağıstan’dan toplam 18 bilim adamı başvurmuş ve 6’sının bildirisi kabul edilmiştir. Ukrayna, Gürcistan, Afganistan, Irak, İran ve Türk Cumhuriyetlerinden toplam 71 bilim adamı başvurmuş bunlardan 12’sinin bildirisi kabul edilmiştir. Bu yoğun başvuru, Sovyet İhtilali’nin bölge tarihçiliğini de ne derece etkilediğini göstermesi bakımından önemlidir.

Sovyet rejimine tanıklık eden ve Türk dünyasıyla ilgili çalışmalarıyla ön plana çıkan Türk tarihçisi, Azerbaycan Milli İlimler Akademisi Müxbir Üzvü, Tarih Enstitüsü Başkanı ve Azerbaycan Milletvekili olan Prof.Dr. Yagub Mahmudov’un da sempozyum açılışına konuşmacı olarak katılacağı sempozyum 3 gün sürecek.
Kategori:
Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk Yorumu Siz Yapın!
Toplam () adet yorum eklenmiştir.
YAZARLAR
Canlı Maç Sonuçları