Iğdır´da ilk kez bal ve yöresel ürünler fuarı açıldı

11.10.2017   10:10

Iğdır'da ilk kez bal ve yöresel ürünler fuarı açıldı

Tacettin DURMUŞ / www.haberolcek.com

Iğdır Valiliğince ilki gerçekleştirilen bal ve yöresel ürünler fuarına vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

Atatürk Caddesi Zübeyde Hanım Bulvarı'da gerçekleştirilen fuarda, Iğdır yöresine has bal, el işi ve damak tadına hitap eden yöresel yemeklerinde aralarında bulunduğu birçok ürün stantlarda yer aldı.

Fuarın açılışı, Iğdır Valisi Enver Ünlü başkanlığında protokol üyelerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Açılışta konuşan Vali Ünlü, Iğdır'ın yöresel ürünlerini ve damak tadına hitap eden lezzetlerini yeniden canlandırmak, amacıyla böyle bir etkinlik düzenlediklerini söyledi.

Iğdır’ın yöresel ürünlerinin yeteri kadar tanıtılmaması nedeniyle bu fuarı düzenlediklerini de söyleyen Ünver: “Bu fuarla en iyi şekilde tanıtmaya çalışacağız. Bölgeye baktığımızda Kars Ardahan tanıtım yönünden ön planda Iğdır ise Kars ve Ardahan’ın gölgesinde kalarak geri planda yer almaktadır. Düzenlemiş olduğumuz fuar ile en iyi şekilde tanıtım yaparak üreticilerin ürünlerini birinci elden tüketiciye ulaştırmasını sağlamak ve ürettiği malı satarak emeğinin karşılığını almasına da katkı sağlamak istiyoruz. İlimizde birçok üreticinin ürettikleri ürünler için Pazar oluşturamadığı ve bu durumunda üreticinin motivasyonunu olumsuz etkilediğini gördüm, bu durumda üretici ürününün elinde kalacağını düşünerek ürettiklerini maliyetinden düşük olarak aracı şirketlere satmaktadır. Tanıtım fuarını düzenlememdeki amaç; üreticilerin ürettikleri ürünleri birinci elden tüketiciye satmasını sağlayarak emeğinin karşılığını aracı şirketler değil de kendisinin almasını sağlamaktır. Iğdır Ovası, Türkiye'nin Doğu Anadolu Bölgesi'nde ve Türkiye'nin en doğusunda yer alan gerek iklim özellikleri gerekse verimli topraklarıyla şanslı illerimizdendir. Tarımsal potansiyeli, üretim kültürü, coğrafi yapısıyla ve kültürel çeşitliği ile Iğdır geleneksel ve yerel ürünler bakımından zengin iller arasında yer alması hedeflenmektedir. Bunu inşallah hep birlikte başaracağız.'' Dedi.

Vali Enver Ünlü, Protokol ve vatandaşlar konuşmaların ardından fuar alanını gezerek stantlardaki ürünler hakkında bilgi aldı.

Bal ve Yöresel ürünlerin yer aldığı ürünlerin sergilendiği fuarın bir hafta sergileneceği belirtildi.
Kategori:
Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk Yorumu Siz Yapın!
Toplam () adet yorum eklenmiştir.
YAZARLAR
Canlı Maç Sonuçları