KAÜ, ´I. Uluslararası Kafkasya Halk Kültürü Kongresi´ne ev sahipliği yapıyor´.

10.10.2017   15:26

KAÜ, ‘I. Uluslararası Kafkasya Halk Kültürü Kongresi’ne ev sahipliği yapıyor”

Tacettin DURMUŞ / www.haberolcek.com

Kafkas Üniversitesi (KAÜ) Kafkasya Bölgesi ve ülke halklarının kültürlerarası bir diyaloğun oluşumu konusunda somut adımlar atan, bölge açısından stratejik öneme sahip ‘I. Uluslararası Kafkasya Halk Kültürü Kongresi’ne ev sahipliği yapıyor.

Kongre, Kafkas Üniversitesi, Geleneksel Âşık Sanatı ve Edebiyatı Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından SERKA (Serhat Kalkındırma Ajansı) paydaşlığında 9-11 Ekim tarih aralığında gerçekleştirildi. Kongreye, ulusal ölçekte katılımcıların yanı sıra, Azerbaycan, Gürcistan, İran, Nahçıvan, Irak, Fransa, Rusya Federasyonu, Kazakistan, Ukrayna, Özbekistan gibi ülkelerden ilgili devlet temsilcileri ile birçok akademisyen, yazar, araştırmacı ve sanatçı katıldı.

Kafkas Üniversitesi’nin bölgenin Kafkaslara açılan yüzü olarak, bu coğrafyadaki paydaş ülkelerin sahip oldukları ortak mirası, temel alarak kültürlerarası uyum ve entegrasyonu konusunda ilk adımı atmış bulunduğu belirtildi.

Uluslararası Kafkasya Halk Kültürü Kongresi, Kafkasya halklarının, kültür, sanat ve yaşayış biçimleri odağa alınarak, bu alanda yapılan araştırmaların paylaşılmasını hedeflemiştir. Bu amaç doğrultusunda, uzman bilim insanı ve araştırmacılar, kongre süresince, kıymetli birikimlerini takipçilere aktarma fırsatı yakaladı. Bu noktadan hareketle, kültürlerarası bir diyalog sağlamak, somut ve somut olmayan müşterek değerleri korumak, halk kültürü, dil ve etnografik ürünleri derlemek ve ulaşılabilir hale getirmek, ayrıca alan üzerine yapılan çalışmaları desteklemek, Üniversite Yönetiminin ve birimlerinin temel öncelikleri arasında yer almaktadır.

Kongre süresince, müziğin birleştirici gücünden yararlanmak üzere sanatsal ve sosyal etkinlikler tertiplenmiştir.

Bu kapsamda kongrenin ilk gününün sonunda Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü’ne bağlı Ankara Türk Dünyası Müzik Topluluğu tarafından konser etkinliği düzenlendi.

Programın sonunda Kafkas Üniversitesi Rektörü tarafından Topluluğun Sanat Yönetmeni Abdullah Alper Kurbani ve Topluluk Müdürü Recai Nuri Kadıoğlu’na çiçek ve plaket takdim edildi.
Kategori:
Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk Yorumu Siz Yapın!
Toplam () adet yorum eklenmiştir.
YAZARLAR
Canlı Maç Sonuçları