Iğdır´da Türk dünyasında dil birliği paneli yapıldı

09.10.2017   15:09

 

Iğdır'da Türk dünyasında dil birliği paneli yapıldı

Tacettin DURMUŞ / IĞDIR (www.haberolcek.com)

Iğdır Pozitif Düşünce Derneği tarafından Türk dünyasında dil birliği paneli düzenlendi.

Iğdır Barosu Avukat evinde yapılan paneli Dr. Mehmet Kum yönetirken konuşmacı olarak ise Celal Bayar Üniversitesinden Doç.Dr.İrfan Murat Yıldırım ve Iğdır Üniversitesinden Aslantürk Akyıldız katıldılar.

Öğretim görevlisi Aslantürk Akyıldız,”Dilde birlik bir milletin temel unsurudur. Bu nedenle dilde fikirde işte birlik içinde olan milletler her zaman ileri gitmişlerdir. Bugün Türk dünyasında dilde birliğin sağlanması çalışmaları devam ediyor ve büyük başarıda sağlanmıştır.”dedi.

Doç.Dr.İrfan Murat Yıldırım da binlerce yıllık tarihi olan Türk milleti çeşitli kabile ve boylara ayrılmasına rağmen zaman zaman dilde ,fikirde işte birliği sağlamıştır.Bugün Bağımsız Türk devletleriyle yapılan ekonomik iş birliği işte bu birliğin sağlandığının bir göstergesidir.Kültürde dilde de bu sağlanıyor. Bu birliğin diğer bir adı Türk topluluklarıyla Turanın gerçekleştiğidir. Bu birliğin diğer bir anlamı da Türk topluluklarıyla Turan idealinin gerçekleşmesidir.Bugün ekonomik ilişkiler her şeyin başında gelir.Buda Türk devletleri arasında gerçekleşmiştir.Bu gün ekonomik ilişkilerin önem kazandığı bir süreçte Türk toplulukları arasındaki işbirliğinin artması ilerideki ekonomik ve siyasi işbirliğinin tümüyle gerçekleşmesine yol açacaktır .”şeklinde konuştu.

Programa Aralık Belediye başkanı Bayram Teksay,Karakoyunlu belediye başkanı Kurban Kaya, Pozitif Düşünce Derneği başkanı Sözer Akyıldırım,Kafkas Çecen Derneği Başkanı Muharrem Çeçen, Taddef Genel başkan yardımcısı Serdar Ünsal, Orman ve Su İşleri Iğdır İl Şube Müdürü Mete Türkoğlu,Eczacılar Odası başkanı Nazım Karadağ ,İl Genel meclis başkanı Kurban iL Genel Meclisi Başkan Yardımcısı Mahmut Yusufoğlu,Üniversiteden Doç Dr Ahmet Metin Kumlay ,ve davetliler katıldı.

Panel daha sonra karşılıklı soru ve cevap şeklinde devam etti.
Kategori:
Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk Yorumu Siz Yapın!
Toplam () adet yorum eklenmiştir.
YAZARLAR
Canlı Maç Sonuçları