Erdem: ´Gelin bu hafta Sünni -Şii -Alevi hep beraber ´Hüseyini´ olalım´.

26.09.2017   13:33

ERDEM: “GELİN BU HAFTA SÜNNİ -Şİİ - ALEVİ HEP BERABER ‘HÜSEYİNİ’ OLALIM!”

Tacettin DURMUŞ / www.haberolcek.com

Peygamber Efendimizin Torunu Hz Hüseyin'in, 72 yareniyle birlikte Kerbela’da şehit edilişi 1378’inci yılında Kars’ta da anılacak.

Merkez Işıklı Camii İmamı Seyyid Ahmet Erdem anma etkinlikleri ve Aşura günü nedeniyle yaptığı açıklamada, birlik ve beraberlik mesajları vererek “Gelin bu hafta Sünni-Şii-Alevi hep beraber ‘Hüseyini’ olalım. “dedi. Erdem: Hz. Hüseyin'in (a.s) matemini huzur ve sükûnet içerisinde yapılmasını temin eden Devletimize teşekkür ediyorum.”şeklinde mesaj verdi.

Erdem açıklamasında: “Hüseyin benden ben Hüseyindenim” diyen Hz.Resulallah (s.a.s) gibi Kerbela Kahramanı Hz.Hüseyine yas tutalım ve zalimlere karşı "Ya Hüseyin" diye Haykıralım” ifadelerini de kullandı.

MUHARREM AYI HİCRET AYI DEĞİLDİR

Muharrem ayının Hicret ayı olmadığını da söyleyen Erdem, bazı insanların özellikle sosyal medya hesaplarından Hicri Yılbaşı hasebiyle kutlama içerikli paylaşımlarda bulunmalarının doğru olmadığını belirterek, Muharrem ayı’nın Hicret ayı olmadığının bilinmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Hz. Peygamber’in (s.a.s) Hicrete, Safer ayının sonu başlayıp Rebiülevvel'in 12'sinde tamamlamış olduğunu da hatırlatan Seyid Ahmet Erdem: “Hakeza Muharrem ayı sevinç ve kutlama ayı da değildir; Hz. Peygamberin ümmete Kurban ettiği Evladı Hz. Hüseyin'e gözyaşı akıttığı, hüzünlendiği aydır. Buay Peygamberimize ve Ehlibeytine karşı muhasebe ve vefa ayıdır. Aynı zamanda saflarımızı belirleme, duruşumuzu gösterme ayıdır. Peygamberimizin mi yanında yer almalıyız? Yoksa bilmeden Emevilerin yanında mı olmalıyız?

KUR'AN VE EHLİBEYT ÜMMETİN ORTAK DEĞERİDİR

Muharrem ayı ve Aşura günü manevî değerlerin zirvesi olan şahadeti temsil etmektedir. Bu ayda şahadet mertebesinin önemi anlatılmalı ve milletimiz bu vesileyle şehitler efendisi Hz. Hüseyin’in Kerbela direnişini anlamalı ve fitnelere karşı direnişe geçmeli. Kur'an ve Ehlibeyt, Ümmetin ortak değeridir, aynı zaman Kur'an demek Ehlibeyt demek ve Ehlibeyt Kur'an demektir. Çünkü Hz. Resulullah (s.a.s) Yürüyen Kur’an, Ehlibeytin Babası Hz. Ali (a.s) konuşan Kur'an ve Kerbela Kahramanı Hz. Hüseyin (a.s) haykıran Kurandır.

Muharrem ve Aşura Peygamberimizin erkek evlatlarının hatta 6 aylık süt emen yavrusunun acımasızca katledildiği ve başları kesilerek süngü başlarına takılarak şehir şehir gezdirilerek teşhir edildiği günlerdir. İslâm Ümmetinin tarihinde kanayan yara olan, kederli ve aynı zamanda insana şeref ve gurur veren Kerbela faciasının İmam Hüseyin (a.s) hayatı ve dine bakış felsefesi yad edilmesi, bu günde mütedeyyin Müslümanlarca yaşatılmış ve yaşatılmalıdır. Eğer bu gün azda olsa İslamdan eser kalabilmişse bunu Kerbela'da onurlu direniş sergileyen Hz. Hüseyn'e (a.s) borçlu olduğumuzu unutmayalım!

İslâm âleminin Fetret devrine dönüştürülmek istendiği, kardeşi kardeşe boğazlatarak kan akıtıldığı terörizm ve radikalizmin yayıldığı bu dönemde şuurlu Milletimiz dini ve inançlarımızı istismar etmek isteyenlere Allah'ın inayetiyle fırsat vermemiştir ve vermeyecektir. Hz. Hüseyin'in (a.s) matemini huzur ve sükûnet içerisinde yapılmasını temin eden Devletimize teşekkür ediyorum.”dedi.

 




Kategori:
Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk Yorumu Siz Yapın!
Toplam () adet yorum eklenmiştir.
YAZARLAR
Canlı Maç Sonuçları