YILMAZ: ´KARS´IN ÇERNEZYOM TOPRAĞINI ANIZ YAKARAK YOK ETMEYELİM´

14.09.2017   13:45

YILMAZ: “KARS’IN ÇERNEZYOM TOPRAĞINI ANIZ YAKARAK YOK ETMEYELİM“

Tacettin DURMUŞ / www.haberolcek.com

Yıllar önce doğduğu topraklar olan Kars’tan, İstanbul’a göç eden hemşerimiz Cafer Yılmaz, ara sıra geldiği memleketinde gördüğü olumsuzluklar ve geri kalmışlıklardan dolayı son derece üzüldüğünü söyledi.

Elazığlı veteriner arkadaşı Yakup Yılmaz ile birlikte Kars’a gelen Cafer Yılmaz, öncelikle her defasında Ani Antik Kenti’ni ziyaret ettiğini ve şu zamanda kadar Ani’nin halen bakımsız ve kazı yapılmadığı için de evrensel zenginliklerin gün yüzüne çıkarılmamasından dert yandı.

Ölçek Gazetesini ziyaret ederek Salih Şahin ile bir süre sohbet eden Yılmaz, Kars’ta yıllardan beridir köylüler tarafından yapılan anız yakma sonucunda çernezyomu ile eşsiz bir zenginliğe sahip olan toprağın son derece olumsuz etkilendiğini söyledi.

Elazığlı arkadaşı Yakup Yıldız ile birlikte Ani’ye gidiş ve gelişinde bazı köylerde anız yakıldığını gördüğünü söyleyen Yıldız, yetkili kurumların ve en başta da Valiliğin buna engel olmasını gerektiğini ve tarla sahiplerinin bilinçlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Kars’ın büyük kısmının kara toprak yani çernezyom toprağı olduğunu ve yakılan anız nedeniyle toprağın son derece olumsuz etkilendiğini söyleyen Cafer Yılmaz: “Misafirimizle birlikte Kars’a geldik, dedik ki Ani’yi gezelim. Ani’ye giderken yolun sağ tarafındaki köylerde tarlaların yakıldığını gördüm. Kars’ta eskiden tarla yakma olayı fazla olmazdı. Şimdi nasıl başlamış, kimler tarafından bu teşvik edilmiş bilinçli mi yapılıyor, bilinçsiz mi yapılıyor bilmiyorum ama şunu bilmek lazım ki; Kars toprağı çernezyom toprağıdır. Diğer bir adıyla da kara topraktır. Kars toprağı organik bileşenlerin çok yoğun olduğu, zengin minerallerin olduğu bir topraktır. Dünyanın ender yerlerinde bulunan en zengin topraklarındandır. Bu tarla yakma olayı devam ederse toprağın çernezyom özelliği kalmaz. “dedi.

KIRMIZI ET VE KAZ ETİNİN LEZZETLİ OLMASININ NEDENİ BUDUR

Kars etinin ve kazının tadının daha lezzetli olmasının çernezyom topraktan kaynaklandığını da söyleyen Yılmaz: “Kars’ta bitki özelliklerinin zengin oluşu da bundan kaynaklanıyor. Benim burada talebim şudur, özel ve mülki idare amirlerinin ve özellikle valiliğin bu işe müdahale etmesi lazım. Çakmak’a çıkarken sağ tarafta da arazinin yakıldığını gördüm. Bu bilinçli mi yapılmış bilinçsiz mi bilmiyorum ama buna önlem alınması gerekir, yasaklanması gerekir tarla yakma olayının. Çünkü yakma olayının sonucunda topraktaki tüm mineraller, organik bileşikler yok ediliyor. Yok edildiği zaman toprağın bütün zenginliği de gitmiş oluyor. Yani bu böyle devam ederse ileriki bir tarihte artık Kars’taki toprağın çernezyom özelliği kalmamış olacak. Buna önlem alınmasını Valilikten, Tarım İl Müdürlüğü’nden talep ediyoruz. Muhtarlara talimat göndererek bunun önlenmesi gerekir. Bu üzerinde durulması gereken, çok önemli bir konudur. Diğer bir konu da şu; ben 1968’den beri Ani’yi gezdim. Önceki yıllarda gezdiğim Ani ile şimdiki bir değil. Birçok yerin yıkıldığını gördüm ve çok üzüldüm” dedi.

CAFER YILMAZ: “780 BİN METREKARE ÜLKE TOPRAĞININ ANCAK 75 BİN METREKARESİ TARIM İÇİN KULLANILIYOR”

Cafer Yılmaz’ın veteriner arkadaşı Yakup Yılma da, 780 bin metrekare Ülkemiz topraklarımızın 150 bin metrekaresinin kullanıldığını belirterek toprağın ne kadar değerli olduğunu söyledi. 150 bin metrekare kullanıma uygun toprağın ise ancak yarısının tarım için kullanıldığın da altını çizen Yakup Yılmaz: “Ben bir veteriner hekimim. Ülkemiz 780 bin kilometre karelik bir alana sahiptir. Bunun ancak 150 bin km karelik alanı kullanılabiliyor. Diğerleri tamamen çalılıklar ve makiliklerle doludur. Kullanılmaz dağlar taşlarla kaplıdır. Bu 150 bin km karelik alanın ancak yarısı tarım alandır. Diğer yarısı ancak meyve-sebze yetiştirilebilen bölgedir. Türkiye’de yayla olan, hayvancılık yapılabilecek o kadar az yer var ki, insanlar bunun farkında değiller. Kars bunların içinde en değerli bölgelerden biridir. Hem serindir, zaten hayvancılık sıcak bölgede olmaz. Örneğin Akdeniz’de hayvancılık yapıyorlar, hâlbuki hiç yapılmayacak bir yerdir. Bu nedenle buranın toprağının zenginliği hayvancılığa dayalıdır. Hayvancılık popülâsyonu oldukça düşmüş Kars’ta. Bunu 3 kat, 5 kat artırmak gerekir. Hiç olmazsa hayvan sayısı bakımında 1970’lerin sayısına ulaştırmak gereklidir. O zamanın Türkiye nüfusuna bakın, bir de şimdiki nüfusa bakın. Popülâsyon 70’lerin bile altında şu anda. Bu yaylaları hayvancılığa açmak ve çevre kirliliğinden uzak tutmak gerekiyor. “diye konuştu.

 

 

 Şafak KAYA

Kategori:
Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk Yorumu Siz Yapın!
Toplam () adet yorum eklenmiştir.
YAZARLAR
Canlı Maç Sonuçları