Eşinin taziye çadırı ile birlikte 100 ton otu kül oldu

12.09.2017   16:47

EŞİNİN TAZİYE ÇADIRI İLE BİRLİKTE 100 TON OTU KÜL OLDU

Tacettin DURMUŞ / www.haberolcek.com

Kars’ın Çalgavur Köyünde aşırı kuraklık nedeniyle çıkan yangında, Fazli Özkoçak’ın daha birkaç gün önce ölen eşinin taziye çadırı kalkmadan 100 ton otu, çadırla birlikte yanarak kül oldu.

Kars’ta bu yıl yaşanan kuraklık nedeniyle tutuşan kuru otların yanması nedeniyle il genelinde Kars Belediyesine ait itfaiye, özel idareye ait iş makineleri ve polise ait toplumsal müdahale araçları (TOMO)yoğun mesai yapıyor.

Yine aynı nedenle Sarıkamış’ta yaşanan orman yangıyla birlikte Kars Merkez Çakmak köyü Çalkavur Mahallesi’nde ikamet eden kanser hastası Fazlı Özkoçak, birkaç gün önce eşi Melahat Özkoçak’ı kaybetti. Eşi için evin önüne çadır kurulan Fazlı Özkoçak taziyeleri kabul ederken, bilinmeyen bir nedenden dolayı çadırın arkasında bulunan otlar yanmaya başladı. Taziye çadırını boşaltan köylüler acılı aile fertleri ile birlikte yangını söndürmek için seferber oldu. Jandarma ekiplerinin özverili çalışması ve kontrolünde yangın ihbarını alan Kars Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü ekipleri ivedi bir şekilde merkeze 12 kilometre uzaklıktaki Çalgavur Köyüne gelerek söndürme çalışma başlattı. Yangının sönmemesi üzerine belediyeye ait diğer itfaiye araçları da köye gelerek söndürme çalışması yaptı. Bir türlü kontrol altına alınamayan yangını söndürmek için bu kez de Kars Emniyet Müdürlüğüne ait 2 adet TOMO köye gelerek su ve köpük sıkarak söndürme çalışmalarında destek verdi. Yangın giderek büyümesi ve çıkan rüzgar nedeniyle yangının diğer evlere sızmasını önlemek için itfaiye ekipleri ve TOMO personeli saatlerce söndürme çalışmasına devam etti. Tüm uğraşlara rağmen sönmeyen yangın nedeniyle bu kez de olay yerine Kars İl Özel İdaresi,AFAD, Belediyeye ait iş makineleri gelerek yanan yüz ton otun üzerini toprakla kapattı. Yaklaşık 7 saat süren yangın tüm kurumların ortaklaşa çalışması sonucu kontrol altına alınabildi. Yangın sırasında köy halkı da söndürme çalışmalarına destek vermek için biri birleriyle yarıştı. Otların tutuşması ile birlikte hemen yanı başına bulunan taziye çadırı da yanmaya başladı. Çadır içerinde bulunan tüpte köylüler tarafından son anda patlamadan yangın alanından uzaklaştırıldı. Çadırın yanmamsı nedeniyle orada bulunan masa, sandalye ve çay ocağından kalanlarda köylüler tarafından tahliye edildi.

OTO YAKIN YERDE BAĞLI KÖPEKTE ÇEŞİTLİ YERLERİNDEN YANDI

Yangın nedeniyle ot yığınına yakın bir yerde bağlı olan köpekte çeşitli yerlerinden yandı. Sahibi tarafından bağından açılan köpek yanıkları nedeniyle acılar içerisinden dakikalarca kıvrandı. Bu sırada Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü yetkililerini arayan köylüler köpeğin durumunu bildiri. Olayı haber alan Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar 13. Bölge Müdürlüğü Kars İl Şube Müdürü Murat Doğanay’ın talimatıyla yanan köpek yetkililer tarafından köyden alınarak tedavi edilmek üzere Kars’a götürüldü.

Henüz birkaç gün önce eşini kaybeden kanser hastası Fazli Özkoçak ise hüzünlü bir şekilde yanan otları ve eşinin taziye çadırını izlemekle yetindi. Bu yıl ülke genelinde olduğu gibi Kars’ta da olumsuz etkisini gösteren kuraklık nedeniyle hayvanlarını yaza çıkarmak için kendi üretimin dışında satın aldığı 60 ton otu ile birlikte yaklaşık 100 ton otu yanarak kül dolu. Ot ile birlikte Özkoçak’ın tohumluk buğdayı ve tezekleri de yandı. Özkoçak’a köylüleri moral vererek devletin tüm kurumları ile yanında olduğunu söyledi.

Çifte acı yaşayan Fazli Özkoçak, yangınını söndürmek için seferber olan jandarma ekipleri, itfaiye, TOMO Ekibi, Belediye ve İl Özel İdaresi ekipleri ve köydeki komşularına teşekkür etti. Özkoçak ayrıca yangını söndürme çalışmalarına katılan kurumlardan daha sonra enkazın kaldırılması için yardım istedi.

 
Kategori:
Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk Yorumu Siz Yapın!
Toplam () adet yorum eklenmiştir.
YAZARLAR
Canlı Maç Sonuçları