Kars´ta tüm paydaşlar okullarda uyuşturucuyla mücadele için bir araya geldi.

08.09.2017   13:19

KARS’TA TÜM PAYDAŞLAR OKULLARDA UYUŞTURUCUYLA MÜCADELE İÇİN BİR ARAYA GELDİ

Tacettin DURMUŞ / www.haberolcek.com

Kars’ta 2017 - 2018 eğitim - öğretim yılının başlamasına sayılı günler kala, merkez ilçeye bağlı ortaokul ve lise müdürleri, okul aile birliği başkanları ile köy ve mahalle muhtarlarının katıldığı hazırlık ve okul güvenliği toplantısı yapıldı.

Kars Valisi Rahmi Doğan Başkanlığında gerçekleştirilen ve öncelikle okullarda uyuşturucu ile mücadelenin konu edildiği toplantıya, Belediye Başkan Vekili Yakup Yıldız, Emniyet Müdürü Ümit Bitirik, İl Jan Alay Kom. Alb. Osman Kılıç ve Eğitimden sorumlu Vali Yardımcısı Mehmet Halis Aydın katıldı.

Halk Eğitim Merkezi Çok Amaçlı Salonda germeleştirilen toplantıda konuşan Kars Valisi Rahmi Doğan, yeni eğitim ve öğretim sezonunda öncelikli olarak tüm paydaşlarla birlikte il genelinde uyuşturucu maddelerin okullarda kullanılmasının önünde geçilmesi için çalışacaklarını söyledi.

Konuşmasında 2017 - 2018 eğitim - öğretim yılının birinci sınıflar için 11 Eylül’de, diğer sınıflar için 18 Eylül itibariyle başlayacağını hatırlatan Vali Doğan, mili eğitim camiası, ortaokul ve lise müdürleri, okul aile birliği başkanları, köy ve mahalle muhtarları ile birlikte değerlendirme yapmak üzere bir araya geldiklerini belirtti.

Yeni eğitim öğretim sezonunun başlaması nedeniyle, dün İçişleri Bakanlığı tarafından video konferans sistemiyle 81 ilin Emniyet Müdürlüğü ve Jandarma Komutanlıkları ile Ülke genelinde konu ile ilgili olarak toplantılar yapıldığını da söyleyen Vali Doğan: “Bu toplantıda bir takım kararlar alındı ve istişarelerde bulunuldu. Bugün 81 ilde Valiler ve ilçelerde de Kaymakamlar başkanlığında benzer toplantılar yapılıyor. Bu toplantı neticesinde alınan kararları yıl içerisinde takip edeceğiz, birlikte değerlendireceğiz, varsa sorunlar bu sorunları çözeceğiz. Bu toplantıda da hem sivillerle hem de tüm paydaşlarımız ile tüm sorunları ve yapmamız gerekenleri konuşacağız. Temennimiz özellikle kız çocuklarımızın iyi bir eğitim-öğretim yılı geçirmesi, onların yetişmesi için, onların başarılı olabilmesi için devlet olarak, millet olarak, aile olarak, toplum olarak elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Çünkü devlet ciddi yatırımlar yapıyor, eğitime ciddi paralar harcıyor ama çocuklarımıza geri dönüşü ne kadardır? Bunları da burada tartışacağız.”dedi.

Kars’ta riskli okullarda MOESE uygulaması

Bu yıl Milli Eğitim Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığının okullarda yeni bir uygulama başlattığını da ve bu uygulamanın Kars’tada hayata geçirileceğini açıklayan Vali Doğan: “Kritik okullarda, riskli okullarda kamera sisteminin MOBESE’ye bağlanması ile ilgili bir karar alındı. Türkiye çapında 762 tane okula konulacak kameraların bizim kendi güvenlik sistemine MOBESE olarak da tabir ettiğimiz sisteme entegre edilecek. Tabi ilaveten yerel imkanları kullanarak Valiliklerden de benzer taleplerde bulunuldu. Kars’ta da 762 tane kameradan 2 tane okula kamera yerleştirilmesi öngörülmüş, biz de Valilik olarak 3 tane kamera yerleştireceğiz ve toplam 5 tane okulumuzda bulunan kameraların MOBESE’ye entegresi sağlanacak. Ama tabi okullarımızın 229 tanesinde kapalı devre kamera sistemi mevcut. Her okulda neredeyse kritik veya il ve ilçe merkezindeki okullarımızın tamamının yakınına bir kamera sistemimiz var. Onlar kapalı devre kamera sistemleri. Bu 5 tane okullardaki kuracağımız kameralar artık MOBESE tarafından da izlenebilecek. Dolayısıyla orada herhangi bir olay olduğunda veya olaydan önce şüpheli harekette güvenlik güçlerimiz oradaki hareketleri takip edecek. Tabi hedef bu kameraların tamamının kendi güvenlik sistemimiz MOBESE’ye entegresi olacak. “diye konuştu.

Bir gazetecinin “Kars’ta okullarda uyuşturucu kullanımı var mı?” sorusuna ise Vali Doğan,” Bu güne kadar uyuşturucu ile ilgili okullarımızda herhangi bir adli, idari bir olay meydana gelmemiştir. Burada tabi hem Milli Eğitim Müdürlüğü hem Emniyet ve Jandarma’nın çalışmaları etkili bir şekilde devam ediyor. Uyuşturucu ile ilgili gündeme gelen öğrencimiz de yok, okulumuz da yok.” yanıtını verdi.
Kategori:
Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk Yorumu Siz Yapın!
Toplam () adet yorum eklenmiştir.
YAZARLAR
Canlı Maç Sonuçları