Kars polisi kurban bayramı öncesi sahte para kullanımına karşı vatandaşları uyardı

16.08.2017   17:07

KARS POLİSİ KURBAN BAYRAMI ÖNCESİ SAHTE PARA KULLANIMINA KARŞI VATANDAŞLARI UYARDI

Tacettin DURMUŞ / www.karspress.com

Kars Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü ekipleri, yaklaşan bayram öncesi kurban satışlarının yoğun olarak yaşandığı hayvan pazarı ile cadde ve sokaklarda sahte para kullanımlarının karşı vatandaşları uyardı.

Polisler hazırladıkları broşürleri dağıtarak, kurban bayramı öncesi kalpazanların mağduru olmamaları için vatandaşları sahte paranın gerçeğinden nasıl ayırt edileceği konusunda bilinçlendirdi.

Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü ekipleri, her yıl olduğu gibi bu yılda kan emici dolandırıcıların bayram öncesi özellikle kurban satış yerlerindeki vatandaşları hedef seçtiklerinde önemle dikkat çektiler.

Polisler vatandaşlara özenle kurban alışverişi sırasında aldıklarını sahte parayı anlamanın yolları anlattıkları broşürlerde faydalı bilgiler yer aldı:

Sahte para almaları durumunda 115 Polis İmdat’ı aramaları da istenen broşürlerde “Aldığınız paranın sert, pürüzlü ve üzerindeki yazıların soluk olmadığına dikkat edin. Parayı ışığa tuttuğunuzda Atatürk görselinin olup olmadığını kontrol edin. Eğer ışığa tutulduğunda Atatürk görseli yoksa para sahtedir. Para üzerinde parlak emniyet şeridi olup olmadığını kontrol edin. Banknot tasarımına uygun olarak tasarlanan holografik şeridi kontrol edin. Paraya farklı açılardan bakıldığında bu motiflerin parlak bir yansıma vermesi ve dikdörtgen içindeki “TL” harflerinin paranın değerini gösteren sayıya dönüşmesi gerekir. Paranın ön yüzünde yer alan Atatürk resminde, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası yazısında ve paranın değerini gösteren sayılarda kabartma olup olmadığını kontrol edin. Paraya farklı açılardan bakıldığında orta tarafta yer alan ve renk değiştirerek altın sarısına dönüşen bir şerit yer alır. Bu şerit üzerinde “TL” ibareleri bulunur. Para ışığa tutulduğunda, sol üst kenarda bulunan şekillerle, arka yüzündeki şekiller birleşerek banknot değerini gösterir. Paraların ön ve arka yüzlerinde bazı alanlarda banknot değerini gösteren küçük yazılar yer alır. Alışveriş sırasında aldığınız paranın sahte olup olmadığını kontrol edin, aynı anda gelen birden fazla müşteriye karşı duyarlı ve dikkatli olun. Ücretinizi almadan paranızı teslim etmeyin. Şüphelendiğiniz araçların plakasını alın. İnsanlarla konuşurken isimlerini ve telefon numaralarını alın. Size verilen telefon numarasının doğru olup olmadığını numarayı aldığınız anda arayarak kontrol edin. Özellikle akşam vakitlerinde hırsızlık olaylarına karşı duyarlı olun. Yanınızda veya kaldığınız yerde nakit para bulundurmayın. Hayvan satışlarından kazandığınız parayı bankaya yatırın. Her türlü şüpheli durumu zaman kaybetmeden 155’i arayarak polise bildirin.”şeklinde faydalı bilgiler yer aldı.
Kategori:
Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk Yorumu Siz Yapın!
Toplam () adet yorum eklenmiştir.
YAZARLAR
Canlı Maç Sonuçları