IĞDIR´DA TARLA GÜNÜ DÜZENLENDİ.

07.07.2017   11:06

IĞDIR’DA TARLA GÜNÜ DÜZENLENDİ

Tacettin DURMUŞ / www.haberolcek.com

Iğdır İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce Oba köyünde tarla günü etkinliği düzenlendi.

Oba köyünde yaşayan örnek Üretici Alican Akçan’ın tarlasında yapılan tarla gününde konuşan Iğdır Valisi Enver Ünal, Örnek çiftçimiz Alican Akçan örtü altı karpuz yaparak erken yetiştiriyor. diğer çiftçilerden 20 gün önce karpuz yetiştirmiştir.10 yıldır bölgede örtü altı yöntemle karpuz yetişiyor. Karpuz sulu kendine has aromasıyla tatlı bir ürün tercih edilen bir karpuz. Bölgedeki diğer çiftçilerimize de bunu yaygınlaştırmalıyız. Rekolteyi artırmamız lazım. Organik tarıma çiftçimiz yönelmelidir. Gerek kaysımızı, domatesimizi, karpuzumuzu organik yetiştirmeliyiz. Bunun için Tarım müdürlüğüne talimat verdim çalışma yapıyorlar organik yetiştiricilik için belge alacağız .Sadece Örnek çiftçimiz bununla yetinmeyerek Domates, Kavun, Biber, Patlıcan, yetiştiriciliğide yapmaktadır. Girişimci çiftçimizi bu başarılı çalışmasından dolayı tebrik ediyorum.”dedi.

Özkan Yolcu, Çiftçimiz malçlama örtü altı yöntemiyle erken hasat karpuz yetiştiriyor.10 yıldır bu işi yapıyor. Diğer karpuz yetiştiricilerinden 20 gün önce yetişiyor piyasaya sürülüyor. Bu tarlada yetişen karpuz iç piyasa ve yurt dışına ihraç ediliyor.Erken üretim çiftçimize kazanç yönünden avantaj sağlıyor.”şeklinde konuştu.

Örnek Üretici Alican Akçan da "Bu bölgedeki topraklar bereketli ve verimlidir. Sezondan önce karpuz hasadına başladık. 2008 yılında başlattığım, örtü altı ve üstü olmak üzere toplam 200 dekarlık alana ekilen karpuzun bu senede erken hasadını yapmanın sevincini yaşıyoruz. "dedi. Akçan, Yetiştirdiği karpuzların Iğdır 'da ve bölgede lezzeti nedeniyle rağbet gördüğünü. Devletin her zaman çalışan çiftçisinin yanında olduğunu belirtti." ifade etti.

 

 

 Şafak KAYA

Kategori:
Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk Yorumu Siz Yapın!
Toplam () adet yorum eklenmiştir.
YAZARLAR
Canlı Maç Sonuçları