Yavru ebabil kuşuna öğretmen ilgisi

19.06.2017   12:36

Yavru ebabil kuşuna öğretmen ilgisi

Melih ŞAHİN / IĞDIR (www.haberolcek.com)

Iğdır Merkez Ziya Gökalp Ortaokulunda öğretmenlik yapan Yeşim Bağcı Durakcıgil, okuln bahçesinde bulduğu yavru ebabil kuşunu (Apus apus) Orman ve Su İşleri Iğdır İl Şube Müdürlüğü görevlilerine teslim etti.

Orman ve Su İşleri Iğdır İl Şube Müdürü Mete Türkoğlu, veteriner kontrolünden geçirilen yavru ebabil kuşunun yaklaşık 40-45 günlük olduğu, kanatlarında herhangi bir sorun olmadığını söyledi.

Kuşun uçması ve kendini besleyebilmesi için yaklaşık 15-20 günlük bir süre olmasından dolayı Şube Müdürlüğünde bakıma alındığını söyleyen Müdür Türkoğlu:”Mayıs ayında kuluçkaya yatan Ebabil Kuşlarının kuluçka süresi 20-21 gündür. Yavruları yaklaşık 2 ay sonra uçma yeteneğine sahip olurlar. Göçmen kuş olan ebabil, bütün ihtiyaçlarını havada karşılayan, uçarken böcek ve sinekleri avlayarak beslenen, havada uyuyan bir kuştur. Kayalıklarda ve oyuklarda yuva yaparlar. Kayalıklarda, oyuklarda ve özellikle köylerde ahşap balkonlarda tahta aralarına yuva yaparlar.”dedi.

Bakıma alınan yavru ebabil kuşu tamamen uçma becerisi kazandıktan sonra yaşam ortamına geri bırakılacağını da belirten Türkoğlu, duyarlı öğretmen Yeşim Bağcı Durakcıgil’e doğaya ve yaban hayatına göstermiş olduğu duyarlılıktan ötürü teşekkür etti.
Kategori:
Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk Yorumu Siz Yapın!
Toplam () adet yorum eklenmiştir.
YAZARLAR
Canlı Maç Sonuçları