DÜNYAMIZ VEÜLKEMİZ ÇÖLLEŞMESİN DİYE!!!

13.06.2017   14:28

DÜNYAMIZ VEÜLKEMİZ ÇÖLLEŞMESİN DİYE!!!

Tacettin DURMUŞ / www.haberolcek.com

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Iğdır İl Şube Müdürü Mete Türkoğlu, Birleşmiş Milletlerin 17 Haziran tarihini “Dünya Çölleşmeyle Mücadele Günü” olarak ilan ettiğini hatırlattı.

Türkoğlu konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, dünya’daki nüfus artışı, sanayileşme, yeni tarım arazilerinin açılması, sanayinin ihtiyaçlarının doğadan bilinçsizce alınması ile ormanların, sulak alanların dolayısıyla ekosistemin tahrip edildiğini söyledi.

Müdür Türkoğlu, Ülkemizde ise aşırı ekim, aşırı otlatma, plansız sulama, sulak alanlar ve biyolojik çeşitliliğin yok edilmesi, tarım ilaçlarının ve gübrelerinin yanlış uygulanması, toprakta biriken ilaçların toprağı yavaş yavaş yok etmekte olduğunu da söyledi.

İlaçların aktif maddeleri toprakta yetişen ürünlere ve dolayısıyla bunları yiyen canlılara geçmekte ve zararlılarda bağışıklığa yol açmakta olduğunu da ifade eden Türkoğlu: “Tarım ilaçları hava yoluyla da çevreyi kirletmektedir. Etkili maddenin buharlaşabilir olması yoğun ilaç kullanılan alanların çevresindeki yerleşim yerlerindeki tüm canlılar üzerinde zararlı etkilere neden olmaktadır. Flora ve Faunanın zarar görmesi ve ortamdan kalkması diğer zararlıların ortaya çıkmasına neden olur. Doğadaki Besin zincirinin zarar görmesi sürüngen ve böcekle beslenen leyleklerin ölmesi ve bu zehirlenerek ölen leyleği tüketen tilkilerin yok olması fare artışına, tohumla beslenen kuşların ölmesi, Çekirge ve böcek zararlısını artıracaktır bu durum çölleşmeye neden olur. Ekosistemin bozulması toprağın üzerinde bitki yetişmemesi çölleşme sürecini hızlandırmaktadır. Bitkiler için önem arz eden oksijenin köklere ulaşmasını sağlayan ve toprağın havalanmasına yardımcı olan canlı organizmaların azalması bitki yetişmesini olumsuz etkilemekte ve ürün kaybına yol açmaktadır. Daha çok ürün yetiştirmek için Ekosistemi tahrip ederek açılan tarım alanları, doğal yaşamı destekleyen Ormanların, Sulak Alanların ve Habitatların azalması su dengesini de etkilemesi sonucunda kuraklığa dolayısıyla Çölleşmeye neden olur.”dedi.

 
Kategori:
Etiketler:
Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk Yorumu Siz Yapın!
Toplam () adet yorum eklenmiştir.
YAZARLAR
Canlı Maç Sonuçları