Yaban hayatına yem bırakıldı

2010-02-01  

Açık alanda yaşayan hayvanların aç kalma ihtimalini göz önünde bulunduran Kars İl Çevre Müdürlüğü Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ekipleri, aşırı soğuklar nedeniyle tamamen donan Susuz Şelalesi civarına yem bıraktı. Kuş, kurt ve diğer hayvanların yoğun olarak mesken edindiği alana yem bırakan ekipler zorlu yolları güçlükle aştılar.

  Görevliler araçların çıkmadığı yerlerde ise yem çuvallarını sırtlarında taşıyarak ulaştılar.

  Kars İl Çevre ve Orman Müdürlüğü Doğa Koruma Milli Parklar Şube Müdürü Murat Doğanay, yaban hayatını korumak amacıyla karla kaplı bölgelere yem bıraktıklarını söyledi. Doğanay, “Kar yağışı ile birlikte yabani hayvanların aç kalabileceğini düşünerek her yıl kar yağışlarının ardından bu tür çalışmalar yapıyoruz. Çünkü kar yağdığı zaman kuşlar ve yırtıcı hayvanlar beslenme sıkıntısı yaşayabiliyor Olumsuz kış şartlarında yiyecek bulmakta güçlük çeken yaban hayvanlarının beslenmesi için doğaya yem takviyesi yapıyoruz” dedi.

  Doğanay, son 1 haftadır ağır geçen kış koşulları ve don olayları nedeniyle yaban hayvanlarının besin bulmakta güçlük çektiklerini de belirterek, “Kanatlılar için yem takviyesinde bulunuyoruz. Çünkü şu anda doğanın acımasız şartları hakim. Hayvanlar bu havalarda besin bulamadıkları için güçsüz düşmekteler. Bazıları donmakta ve bazıları da kaçak avcılar tarafından kolayca vurulabilmekte. Yörede yırtıcı hayvanlarda var. Bunlara da Kars Belediyesi Mezbahanesinden temin ettiğimiz sakatatları getirip bırakıyoruz. Bu bölgede genelde tilki ve kurt bulunmakta” diye konuştu.

ölçek

Kategori:
Etiketler:
Bu Habere Henüz Yorum Yapılmamıştır. İlk Yorumu Siz Yapın!
Toplam () adet yorum eklenmiştir.
YAZARLAR
Canlı Maç Sonuçları